Rybářský rozcestník

Rybník Podskalák

Jedná se o dobře zarybněný revír o rozloze cca 2 ha asi 60 km od Prahy v okrese Kutná Hora mezi obcemi Košice a Nepoměřice. Loví se nepřetržitě 24 hodin denně na 3 pruty. Lov dravců je povolen od 16.6. pouze na umělou nástrahu. Ubytování je zajištěno v domku na hrázi, který umožňuje přespání až 8 osob. Osvětlení je z baterie 12V, bez tekoucí vody, suché WC mimo objekt, kamna na dřevo,PB vařič, venku je k dispozici ohniště a udírna. Kuchyň je vybavena a při nástupu rybaření je připraveno 70 l pitné vody. Potraviny a nápoje lze uložit do sklepa.Nutné jsou vlastní pokrývky. Samozřejmostí je parkování automobilu v místě. Pobyt a lov pro skupinu je sjednáván minimálně na 48 hodin. !!! Po celou dobu pobytu jste jedinými rybáři v lokalitě !!! Rybník nabízí díky tvrdému dnu příjemné koupání, k dispozici je i loďka. Další zajímavostí jsou nedaleké lesy vhodné k houbaření a procházkám

Rybník Podskalák

Lokalita

GPS 49.890177, 15.151410

Kontakt

Ing. Jiří Šibrava

778 215 718

[email protected]

www.rybnikpodskalak.cz

Rozloha rybníku

2 ha

Hloubka rybníku

3

Průměrná chycená váha

10

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.