Když ryby neberou, je čas na vymýšlení nových montáží. Také změna nástrahy na háčku, nebo pod ním, může ukončit čekání na záběr. A je toho více. Říká se, že změna místa, ryba jistá! O tom dnes ale nechci mluvit. Chci vám nabídnout zajímavou vychytávku pro lov s umělou kukuřicí zatraktivněnou živou nástrahou, například žížalkami či červíky. Při chytání na feeder, nebo i klasický prut při položené, mě tato montáž s živou nástrahou skvěle funguje a to především na menší a středně velké kaprovité ryby.
Číst článek
Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.
Číst článek
Chytání na peletky je především u krátkodobého lovu ryb často úspěšnější, než na kuličky boilies, proto patří mezi oblíbené nástrahy. Ovšem jak je nastražit, když jsou moc tvrdé a nemají dírku, aby se mohly navázat na přívěs pod háček stejně, jako boilie koule?
Číst článek
No když se daří, tak se daří. Ale já to myslím ironicky. Taková zlomená jehla na boilies může pěkně zkomplikovat chytání. Nemáme-li náhradní, pak boilie kouli můžeme nastražit i pomocí gumičky.
Číst článek
Feederová guma je speciální pomůcka určená především pro feederové montáže i když gumu s oblibou používají také plavačkáři, ovšem ti využívají tzv. amortizerovou gumu. Feederová guma se navazuje jako mezičlánek mezi kmenový návazec a koncovou montáž. A proč? Feederová guma dokáže dokonale absorbovat útoky ryb při jejich zdolávání a proto je to skvělá pomůcka při lovu s návazci uvázanými z jemných vlasců či monofilů.
Číst článek
Položená, neboli „chytání na těžko“, je oblíbená metoda chytání ryb především u dna, nebo těsně nade dnem, i když poslední dobou začíná být oblíbené chytání ve vodním sloupci, pomocí vznášejících se nástrah. Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním. Zbývá zaseknout a vytáhnout rybu, nebo také ne.
Číst článek
Každý zkušený plavačkář či rybář chytající například na položenou s krmítkem pomocí feederového prutu ví, že namíchání atraktivní zakrmovací směsi je základ úspěchu při lovu kaprovitých ryb. Začínající rybář by pak měl znát také tu zkutečnost, že každou namíchanou směs je dobré před samotným chytáním ještě provzdušnit, což se dělá pomocí síta.
Číst článek
Mám tu tip, jak si při chytání s feederovým prutem rychle poradit v případě, že vás na revíru překvapí bahnité dno, vázky či například mušle…
Číst článek
Několik ukázek montáží, s krmítkem i bez, vhodných na chytání na těžko s feederovým prutem. Krmítko je uvázáno tzv. průběžně…
Číst článek
Někdo nemá na boilies, ani na další super moderní nástrahy, jiný jen kuličky prostě nemusí. Většinou stejně nefungují o moc lépe, jako ty klasické, prověřené již našimi pradědy. Snad jsou úspěšnější jen na cílený lov velkých kaprů, ale někdy také ne. Právě na tradiční nástrahy by jsme neměli rozhodně zapomínat a to ani tehdy, když pro nás peníze nejsou žádný problém. A proč? Protože stále fungují!
Číst článek