Rybářský rozcestník

Rybářské centrum Olomouc

Firma Rybářské potřeby Olomouc – Rybářské centrum Olomouc vznikla v roce 2002 v Olomouci a hned od svého začátku se tato prodejna stala oblíbeným stánkem mnoha rybářů z blízkého i vzdáleného okolí, kteří sem chodí nejen nakupovat, ale i pro radu a v zimě si často jen tak poklábosit.

Rybářské centrum Olomouc

Adresa

Rejskova 133/5

Olomouc

77900

GPS 49.5979981, 17.2711419

Kontakt

Oldřich Daňhel

773 820 594

[email protected]

www.rco-fishing.cz

Na ploše 110 čtverečních metrů (v současné době už na 140 metrech), nabízíme kromě rybářských prutů a navijáků také všechno ostatní co k rybaření patří. Mimo to podporujeme závodní feederový tým, několik rybářských kroužků a jsme stálými sponzory mnoha rybářských závodů. Na našich zákaznících nám záleží a snažíme se jim nabídnout to nejlepší na našem trhu. Sortiment prodejny přizpůsobujeme vyvíjejícím se rybářským trendům i sezónní poptávce. Naší snahou je nabízet především kvalitní zboží za přijatelné ceny. Dokážeme pružně reagovat na požadavky našich zákazníků, a pokud u nás některé zboží nenajdete, jsme přesto schopni vám ho velmi rychle zajistit.

Na pultech stylové prodejny naleznete výrobky předních světových výrobců, výrobky tuzemských firem i naše vlastní produkty prodávané pod vlastní značkou. V našem sortimentu nechybí potřeby pro kaprařinu, lov feederem, přívlač, plavanou, lov sumců, i mořský rybolov. Tak, jako v mnoha jiných prodejnách, můžete i u nás nakoupit v našem rybářském internetovém obchodě. Navíjíme vlasce i pletené šňůry, koupit u nás můžete i živé nástrahy.

Naším cílem je to, aby od nás odcházeli pouze spokojení zákazníci, kteří se k nám budou rádi vracet.

Prodejnu rybářské potřeby Olomouc najdete na ulici Pasteurova 8A nedaleko obchodního domu SENIMO, kde můžete pohodlně zaparkovat. Otevřeno máme každý den od 09.00 – 17.00 hod a v sobotu od 09.00 – 12.00 hod.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.