V mořském světě žije více než 20 000 druhů ryb z kterých dosud využíváme jen malý zlomek, který je možno lovit. Avšak i když nejméně 50 % všech žijících ryb není vhodných ke spotřebě, ze zbývajícího počtu se pravidelně objevuje na našem trhu jen asi tucet druhů. V rámci tohoto atlasu nemáme ambice podat detailní výčet všech ryb a mořských živočichů, existujících na celém světě, ale jen vám předkládáme výběr těch nejběžnějších ...
66 dalšíchRyby, rybky, rybičky ... právě zde najdete ucelený přehled sladkovodních ryb žijících nejen v Česku, ale i ve světě. Kapitoly jsou řazeny podle jednotlivých čeledí ryb. Významnou součástí našeho atlasu jsou odstavce o jejich výskytu, způsobu lovu, či vhodném použití daného rybího masa v kuchyni.
72 dalšíchVe vodě nežijí jenom ryby, ale i další živočichové, jak ti miniaturní, kteří kolikrát nejsou ani vidět, tak ti větší. Všichni mají své podstatné místo a patří do potravinového řetězce, který pak tvoří spolu s flórou ucelené zdravé životní prostředí nejen pro ryby ve vodě, ale i pro všechno ostatní živé, co je na vodě závislé, tedy i pro nás lidi.
72 dalšíchRostliny jsou nedílnou součástí zdravého životního prostředí a to nejen proto, že dokáží z anorganických látek vytvářet organickou hmotu, ale hlavně jsou zdrojem kyslíku v našem ovzduší, bez kterého by žádný organismu, včetně nás lidí, nepřežil. Zde uvádíme jen zlomek té neuvěřitelné flóry, co se na zemi vyskytuje, jen ty u nás rostoucí rostliny, které by snad měl znát každý milovník přírody.
154 dalšíchAsi každý zná žížaly, ale víte, jaký je rozdíl mezi rousnicí a hnojáčkem? Stejně tak je to u různých partiklů a krmných směsí, nebo také u vláčecích nástrah. Víte například, co je to smáček? Rybářská alchymie pak nabízí i další produkty jako různé posilovače, dipy, zakrmovací pasty ...
98 dalšíchTak bez dobře uvázaného háčku, či karabinky, by to fakt nešlo. V této encyklopedii najdete nejen základní rybářské uzly, ale i různé návazce a montáže, díky kterým uspějete a dostanete ven z vody vysněnou rybu. Také správně umístěná nástraha na háčku může vaše šance zásadně zvýšit!
178 dalšíchŽabník jitrocelový roste ve stojatých vodách, na vlhkých březích vodních toků, v zamokřených příkopech, na obnažených dnech vypuštěných rybníků. Je to obojživelná rostlina rostoucí nejen v mělké vodě ale i na humózních podmáčených stanovištích. Rovněž se vysazuje jako dekorativní druh do zahradních nádrží. Rostlina je jedovatá!
Tato vodní jednoděložní rostlina z čeledi voďankovité (Hydrocharitaceae) se velmi podobá vodnímu moru kanadskému. Liší se od sebe především užšími a delšími listy. Jinak vypadají stejně.
Vydra říční je známá lasicovitá šelma a jediný druh vydry vyskytující se na území České republiky. Je skvěle přizpůsobena k životu ve vodě, mezi prsty má blány a dlouhý svalnatý ocas používá jako kormidlo. V mládí se dá dobře ochočit.
Ondatra pižmová je savec z čeledi myšovitých a z podčeledi hrabošovitých. Do Evropy byl zavlečen ze Severní Ameriky. Jedná se o vodního savce, který obývá řeky, jezera i rybníky na celém území České republiky, chybí jen na horách.
Ledňáček říční je o něco větší, jak vrabec. Patří do řádu srostloprstých (Coraciiformes). Poznáme ho především podle jeho nápadně dlouhého zašpičatělého zobáku umístěného na protáhlé hlavě a zbarvení peří, které je z vrchu leskle modrozelené, zespodu rezavě hnědé.
Boilies jsou vlastně krmné kuličky různých velikostí sloužící jako rybářská nástraha, nebo i návnada na bílé ryby, především kapry. Vyrábí se různé příchutě boilies, jak sladké, tak slané, různé barevné provedení a také velikosti. Další důležitou informací o těchto kuličkách je, jaký je jejich stupeň rozpouštění. Některé se ve vodě rozpustí ihned, některé vydrží v celku několik hodin a některé i několik dní. Záleží ovšem na teplotě vody, případně jak moc je proudná. Vyrábí se i boilies, které plave, či se vznáší.
Smažený hrášek většina lidí používá jako chutnou vložku do polévek. Ovšem my rybáři smažený hrášek můžeme použít i jako nástrahu na kaprovité ryby.
Jednotletá statná bylina často vysoká až 3 metry. Když kvete, silně voní. Je to náš nepůvodní druh, který ale v Česku zdomácněl. Dost expanzivně se rozrůstá na okrajích velkých řek, kde díky svému růstu potlačuje jiné, půvoní rostliny.
Jednoletá bylina dorůstající výšky až 1 m vysokou lodyhou s bíložlutými květy s čeledi hvězdicovité – Asteraceae. Ve své domovině v Severní Americe byl turan starou indiánskou léčivkou. Starší český název byl turanka kanadská.
Leknín bělostný se liší od leknínu bílého především uspořádáním žilek na listech (je to vidět lépe ze spodu listů). Najdeme ho především ve středně živinami bohatých vodách s rašelinovým dnem. Dnes je poměrně vzácný, patří mezi silně ohrožené druhy.