V mořském světě žije více než 20 000 druhů ryb z kterých dosud využíváme jen malý zlomek, který je možno lovit. Avšak i když nejméně 50 % všech žijících ryb není vhodných ke spotřebě, ze zbývajícího počtu se pravidelně objevuje na našem trhu jen asi tucet druhů. V rámci tohoto atlasu nemáme ambice podat detailní výčet všech ryb a mořských živočichů, existujících na celém světě, ale jen vám předkládáme výběr těch nejběžnějších ...
66 dalšíchRyby, rybky, rybičky ... právě zde najdete ucelený přehled sladkovodních ryb žijících nejen v Česku, ale i ve světě. Kapitoly jsou řazeny podle jednotlivých čeledí ryb. Významnou součástí našeho atlasu jsou odstavce o jejich výskytu, způsobu lovu, či vhodném použití daného rybího masa v kuchyni.
72 dalšíchVe vodě nežijí jenom ryby, ale i další živočichové, jak ti miniaturní, kteří kolikrát nejsou ani vidět, tak ti větší. Všichni mají své podstatné místo a patří do potravinového řetězce, který pak tvoří spolu s flórou ucelené zdravé životní prostředí nejen pro ryby ve vodě, ale i pro všechno ostatní živé, co je na vodě závislé, tedy i pro nás lidi.
72 dalšíchRostliny jsou nedílnou součástí zdravého životního prostředí a to nejen proto, že dokáží z anorganických látek vytvářet organickou hmotu, ale hlavně jsou zdrojem kyslíku v našem ovzduší, bez kterého by žádný organismu, včetně nás lidí, nepřežil. Zde uvádíme jen zlomek té neuvěřitelné flóry, co se na zemi vyskytuje, jen ty u nás rostoucí rostliny, které by snad měl znát každý milovník přírody.
154 dalšíchAsi každý zná žížaly, ale víte, jaký je rozdíl mezi rousnicí a hnojáčkem? Stejně tak je to u různých partiklů a krmných směsí, nebo také u vláčecích nástrah. Víte například, co je to smáček? Rybářská alchymie pak nabízí i další produkty jako různé posilovače, dipy, zakrmovací pasty ...
98 dalšíchTak bez dobře uvázaného háčku, či karabinky, by to fakt nešlo. V této encyklopedii najdete nejen základní rybářské uzly, ale i různé návazce a montáže, díky kterým uspějete a dostanete ven z vody vysněnou rybu. Také správně umístěná nástraha na háčku může vaše šance zásadně zvýšit!
180 dalšíchKdyž se lněné semínko pomele, rozvoní se po oleji. Dá se koupit jak v rybářských potřebách, tak v hospodářských speciálkách.
Vrbina obecná je žlutě kvetoucí, vlhkomilná bylina dosahující výšky maximálně do 1 metru. Je to druh mnohočetného rodu vrbina.
Rozšířil se u nás v 60. letech minulého století. Vyskytuje se v tekoucích i stojatých vodách. V rybnících je nežádoucí. Průměrná váha ryb je okolo 0,3 kg. Jsou však zaznamenány rekordní úlovky přes 3,0 kg s délkou přes 50 cm. Je daleko hojnější než náš původní karas obecný, kterého obvykle na lokalitách společného výskytu časem zcela nahradí.
Žije při dolních toků řek i v průtočných rybnících. Je spíše nežádoucí rybou (potravní konkurent, který požírá jikry a plůdek). Snáší mírnou slanost vody.
Jednoletá, středně vysoká bylina rostoucí na obnažených dnech rybníků, na březích vodních toků a návesních rybníčků …. Kvete od července do září.
Vytrvalá až 60 cm vysoká bylina z čeledi kakostovitých – Geraniaceae. Vyskytuje se na vlhkých alkalických stanovištích, kolem potoků, řek, na vlhkých loukách, v příkopech, náspech atd.
Pijavice, tedy konkrétně pijavky koňské, latinsky Haemopis sanguisuga, žijí dravě. Jejich potravou jsou drobní bezobratlí živočichové, ale jsou schopné lovit i drobné obratlovce. Jako nástraha se využívají především k lovu sumců, ale i jiných větších ryb. Někdy je nazývána také nadája. Neplést s pijavicí lékařskou, Hirudo Medicinalis. Tato a některé další pijavičky jsou chráněnými živočichy a jako nástraha se použít nesmí!
Tyto drobné, potápivé minipeltky se používají do krmných směsí, PVA sáčků apod. Obsahují vysoké procento tříděných rybích mouček + betain, který rybám vytváří silný potravinový signál.
Oves je poměrně lehký, proto se nehodí do krmení na tekoucí vody. Jinak je to drobný partikl skvělý, po povaření nebo naklíčení, do všech možných směsí.