V mořském světě žije více než 20 000 druhů ryb z kterých dosud využíváme jen malý zlomek, který je možno lovit. Avšak i když nejméně 50 % všech žijících ryb není vhodných ke spotřebě, ze zbývajícího počtu se pravidelně objevuje na našem trhu jen asi tucet druhů. V rámci tohoto atlasu nemáme ambice podat detailní výčet všech ryb a mořských živočichů, existujících na celém světě, ale jen vám předkládáme výběr těch nejběžnějších ...
66 dalšíchRyby, rybky, rybičky ... právě zde najdete ucelený přehled sladkovodních ryb žijících nejen v Česku, ale i ve světě. Kapitoly jsou řazeny podle jednotlivých čeledí ryb. Významnou součástí našeho atlasu jsou odstavce o jejich výskytu, způsobu lovu, či vhodném použití daného rybího masa v kuchyni.
72 dalšíchVe vodě nežijí jenom ryby, ale i další živočichové, jak ti miniaturní, kteří kolikrát nejsou ani vidět, tak ti větší. Všichni mají své podstatné místo a patří do potravinového řetězce, který pak tvoří spolu s flórou ucelené zdravé životní prostředí nejen pro ryby ve vodě, ale i pro všechno ostatní živé, co je na vodě závislé, tedy i pro nás lidi.
72 dalšíchRostliny jsou nedílnou součástí zdravého životního prostředí a to nejen proto, že dokáží z anorganických látek vytvářet organickou hmotu, ale hlavně jsou zdrojem kyslíku v našem ovzduší, bez kterého by žádný organismu, včetně nás lidí, nepřežil. Zde uvádíme jen zlomek té neuvěřitelné flóry, co se na zemi vyskytuje, jen ty u nás rostoucí rostliny, které by snad měl znát každý milovník přírody.
164 dalšíchAsi každý zná žížaly, ale víte, jaký je rozdíl mezi rousnicí a hnojáčkem? Stejně tak je to u různých partiklů a krmných směsí, nebo také u vláčecích nástrah. Víte například, co je to smáček? Rybářská alchymie pak nabízí i další produkty jako různé posilovače, dipy, zakrmovací pasty ...
111 dalšíchTak bez dobře uvázaného háčku, či karabinky, by to fakt nešlo. V této encyklopedii najdete nejen základní rybářské uzly, ale i různé návazce a montáže, díky kterým uspějete a dostanete ven z vody vysněnou rybu. Také správně umístěná nástraha na háčku může vaše šance zásadně zvýšit!
187 dalšíchUž jste zkoušeli cíleně chytat amury? A na co chodili nejvíce? Mě většinou na kukuřici, listy salátu a v létě na třešně, ale občas je v brzkém podzimu zkouším přemluvit i na chmelové šišky. A oni se přemluvit dají!
Vírníky najdeme na hladině stojatých vod, jak tam krouží ve spirálách. Dovednou se i potápět, jsou to dobří plavci. Jsou charakterističtí rozdělením svých očí, kdy spodní částí pozorují vodu a život pod sebou, horní části pak sledují dění na hladině. Obě stádia, jak larvální, tak brouci jsou dravci.
Vrba trojmužná je statný keř z čeledi vrbovitých. Jeho výška se pohybuje kolem 4–6 metrů. Korunu má košatou, bohatě větvenou. Větve jsou obloučnaté, pružné, na koncích hustě rozvětvené. Dožívá se 40 let.
Bentický druh ryby milující především toky s pískovým, nebo kamenitým dnem. Je velmi vzácná a chráněná zákonem! Průměrná její délka je 30 až 40 cm, s váhou něco málo přes 1 kg.
Topol bílý, zvaný též topol linda, je opadavý strom z čeledi vrbovité, v Česku je poměrně hojně rozšířený, především v údolích velkých řek.
Rdesno obojživelné, jak jeho název napovídá, je jak vodní, tak suchozemská bylina s plazivými, dlouhými, větvenými oddenky. Druh tvoří právě dvě odlišné formy, vodní a suchozemskou.
Toto semeno podle zařazení patří mezi luštěniny. Nejlepší je kvašené (fermentované), pak má krásně alkoholovou vůni. Javorová semínka jsou jak výbornou návnadou na zakrmení, tak i skvělou nástrahou, na kterou můžeme chytat a to především kapry.
Dvoudomá vytrvalá vodní rostlina s lodyhami a drobnými, zelenými lístky. Pochází se Severní Ameriky. K nám byl dovezen již před dvěma stoletími a to jen samičí klon.
Vytrvalá bylina se žlutohnědým, plazivým oddenkem vysoká až 25 cm, z čeledi pryskyřičnikovitých. Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá, jedovatá je i šťáva rostliny, otravy se projevují zvracením, průjmy, bolesti břicha, šťáva způsobuje na pokožce puchýře, záněty.
Velmi důležité, až dominantní postavení v planktonu mají perloočky (Cladocera), patřící do třídy žábronožsců (Branchiopoda).