V mořském světě žije více než 20 000 druhů ryb z kterých dosud využíváme jen malý zlomek, který je možno lovit. Avšak i když nejméně 50 % všech žijících ryb není vhodných ke spotřebě, ze zbývajícího počtu se pravidelně objevuje na našem trhu jen asi tucet druhů. V rámci tohoto atlasu nemáme ambice podat detailní výčet všech ryb a mořských živočichů, existujících na celém světě, ale jen vám předkládáme výběr těch nejběžnějších ...
66 dalšíchRyby, rybky, rybičky ... právě zde najdete ucelený přehled sladkovodních ryb žijících nejen v Česku, ale i ve světě. Kapitoly jsou řazeny podle jednotlivých čeledí ryb. Významnou součástí našeho atlasu jsou odstavce o jejich výskytu, způsobu lovu, či vhodném použití daného rybího masa v kuchyni.
72 dalšíchVe vodě nežijí jenom ryby, ale i další živočichové, jak ti miniaturní, kteří kolikrát nejsou ani vidět, tak ti větší. Všichni mají své podstatné místo a patří do potravinového řetězce, který pak tvoří spolu s flórou ucelené zdravé životní prostředí nejen pro ryby ve vodě, ale i pro všechno ostatní živé, co je na vodě závislé, tedy i pro nás lidi.
72 dalšíchRostliny jsou nedílnou součástí zdravého životního prostředí a to nejen proto, že dokáží z anorganických látek vytvářet organickou hmotu, ale hlavně jsou zdrojem kyslíku v našem ovzduší, bez kterého by žádný organismu, včetně nás lidí, nepřežil. Zde uvádíme jen zlomek té neuvěřitelné flóry, co se na zemi vyskytuje, jen ty u nás rostoucí rostliny, které by snad měl znát každý milovník přírody.
153 dalšíchAsi každý zná žížaly, ale víte, jaký je rozdíl mezi rousnicí a hnojáčkem? Stejně tak je to u různých partiklů a krmných směsí, nebo také u vláčecích nástrah. Víte například, co je to smáček? Rybářská alchymie pak nabízí i další produkty jako různé posilovače, dipy, zakrmovací pasty ...
81 dalšíchTak bez dobře uvázaného háčku, či karabinky, by to fakt nešlo. V této encyklopedii najdete nejen základní rybářské uzly, ale i různé návazce a montáže, díky kterým uspějete a dostanete ven z vody vysněnou rybu. Také správně umístěná nástraha na háčku může vaše šance zásadně zvýšit!
158 dalšíchChrastice rákosovitá, nazývaná dříve lesknice rákosovitá, je statná, vytrvalá tráva z čeledi lipnicovitých vyrůstající na vlhkých místech. Je typickým zástupcem rostlin rostoucích na březích tekoucích vod, ale i jinde. Využívá se jako okrasa zahradních jezírek. Její semena jsou volně v prodeji.
Vytrvalá vodní bylina, která má plazivý kořenující oddenek. Květy kvetou nad hladinou. Roste v rybnících, kanálech, pískovnách i řekách cca do 5 metrů hloubky.
V českém Červeném seznamu je úpor trojmužný zařazen mezi ohrožené druhy rostlin. Roste roztroušeně v jihočeských rybničních pánvích a na Vysočině, jinde je vzácný.
Nepůvodní druh, poprvé dovozen k nám dovezen v roce 1882. Je chován v chladnějších kaprovitých rybnících, byl úspěšně vysazen i do některých údolních nádržích. Hospodářsky velmi cenný druh. Kříží se se síhem peledí. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,3 až 0,5 kg.
Zblochan vzplývavý je typickou travinou menších potoků s náhlými, častými, velkými výkyvy vodní hladiny. Roste na vlhkých písčitých a hlinitých půdách od nížin až do hor.
Hojná ryba v dolních tocích řek (pásmo cejnové), vyskytuje se též v průtočných rybnících a údolních nádržích. Hospodářsky nevýznamný druh, je důležitou potravní složkou dravých ryb. Kříží se s ploticí, tlouštěm, cejnem a perlínem.
Tuto rostlinku většinou najdeme na letněných rybnících jen z jara, později v létě nebo na podzim roste jen velmi vzácně. Je to mimořádně krátkověká rostlina, které od vyklíčení až po dozrání plodů často stačí méně než jediný měsíc.
Mákovka vodní je druh bezkřídlého hmyzu. Je jen jeden 1 až 2 mm velká. Náleží do skupiny Chvostoskoci, což je starobylá bazální skupina šestinohých. Jsou to drobní živočichové, žijící v půdě nebo na povrchu půdy, humusu, opadu, často i na vodní hladině či ledovcích.
Rybka velká maximálně 15 cm, žijící hlavně v proudu větších řek a jejich průtočných ramen. Už podle názvu vyplývá, že ji najdeme v Dunaji, ale byl zjištěn její výskyt i u nás, například v řece Kyjovka. Chrání ji systém NATURA 2000 v lokalitě Soutok-Podluží.
Žije v hlubších tocích s mírně proudící vodou. Vyskytuje se zejména v povodí Dunaje, v dolním toku Moravy a Dyje. Je potravou dravcům. Ohrožený druh, přesto v současné době není v Česku celoročně chráněný. Kříží se s hrouzkem obecným.