Zarážka na průběžné splávky
Zarážka z nitě nebo bavlnky vhodná na vymezení chodu splávku (kačenky) při jeho průběžném navázání. Korálky nebo stopery zajistí, aby se očko splávku nedostalo za zarážku.
Zarážka z nitě nebo bavlnky vhodná na vymezení chodu splávku (kačenky) při jeho průběžném navázání. Korálky nebo stopery zajistí, aby se očko splávku nedostalo za zarážku.
Tato zarážka má dvě velké výhody, dobře prochází očky prutu a nestojí skoro nic. Přitom dobře uvázaná drží jako hrom! Je potřeba však zvolit nit, či bavlnku z takového materiálu, aby se ve vodě nerozmočila, či neroztahovala. Nejvhodnější jsou asi umělé příze, nitě, bavlnky…
Tato metoda lovu štik je vhodná všude tam, kde hned u břehu je dost velká hloubka. Pomocí delšího prutu, většího splávku (kačenky) a živé nástražné rybky plavající pod splávkem, se právě štiky vyhledávající kořist u břehu dají často přemluvit k útoku.
Co dát rybám na háček, aby jsme byli úspěšnými rybáři? Tak to je otázka! Co rybář, to jiný osvědčený recept, jak přemluvit rybu, aby si nasála háček a my mohli zaseknout. Vhodné krmení se řídí několika základními radami. Obdobím, velkostí, druhem a hlavně také typem. Ovšem první, co by si měl rybář rozmyslet je, jakou rybu vlastně chce chytnout.
Plavaná, tedy lov se splávkem, to je základní rybolovná technika, kterou musí umět, tedy alespoň její základy, každý rybář. Je to snad jedna z nejstarších technik chytání ryb na udici. A pro vás, úplné začátečníky, o co vlastně jde? Jak název napovídá, jde o chytání na splávek, pod kterým je zátěž, která vyvažuje splávek, pak také vlasec s háčkem a nástrahou. A k čemu ten splávek? Ten má několik funkcí, ale ta nejdůležitější je, že podle jeho pohybu rybář pozná záběr ryby.
V tomto instruktážním videu si ukážeme, jak přidělat anglický splávek na kmenový vlasec prutu. Pomocí „Angličáku“ pak můžeme velice snadno nachytat menší ryby, ale také si pěkně potahat ty větší a to i na větší vzdálenosti od břehu.
Partikl je souhrnné označení návnad složených z nejrůznějších zemědělských plodin jako je pšenice, řepka, kukuřice, hrách, fazole … a dalších hrubších složek krmení, která slouží k udržení ryb na krmném místě. Do partiklu tedy patří také na hrubo podrcené pelety nebo boilie. Všechny tyto návnady se pak používají ve směsích na zakrmení lovného místa při chytání kaprovitých ryb. Některé se musí před samotným chytáním tepelně upravit, některé pak alespoň máčet …
Ztracený uzel vhodný například na zajištění zarážky nad splávkem. Je to rychlý a jednoduchý uzel, který pokud si jen trochu zažijete, už ho nikdy nezapomenete! Skvělé je na něm i to, že po vytažení zarážky se uzel ztratí a šňůra zůstane neporušená. Také proto ten název.
Na rybářském trhu se objevily splávky s krmítkem, které jsou skvělé na lov kaprů, amurů a tolstolobiků. Koupit se dají ve dvou variantách. Rozhodně stojí za vyzkoušení.
Díky loďce máme možnost dopravit se na lovné místo, které není přístupné ze břehu a tak tato místa nejsou prochytaná rybáři, to je asi největší výhoda chytání ryb z lodí. Také díky driftování dokážeme z lodě pokrýt větší kvadrant vody, než při pouhém pohybu po břehu. A to nemluvím a romantice, adrenalinu a dalších výhodách při chytání ryb z lodí.