První e-shop ČR, který spojuje rybářství, myslivost, sportovní střelbu, outdoor a hobby. 5 % zpět z každého nákupu pro registrované zákazníky. Až 30 dní na vrácení zboží. Doprava nad 1000 Kč zdarma. Pravidelné akce a slevy…
Rybolovem se zabýváme již více jak 20 let. Na tomto webu naleznete nejenom e-shop, který jsme rozšířili o nové zboží, ale i spoustu fotek a článků z našeho rybaření. Nově na našich stránkách naleznete videa, kde budeme testovat produkty, které v našem e-shopu nabízíme. Pravidelně držíme jedny z nejlevnějších cen na trhu bez registrace!
Výrobce PVA! Máme bohaté zkušenosti s textilní výrobou, jsme specializovaní na strojní výrobu paličkovaných krajek (viz náš home web www.topak.cz) a zpracování PVA materiálů není pro nás, na rozdíl od jiných výrobců, žádným problémem. Technologie paličkované výroby je nejvhodnější k výrobě kvalitních PVA výrobků pro rybaření, zvládá dokonale nejsložitější druhy textilních vazeb, které metodou pletení nelze dosáhnout.
Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.
Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.
Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.