Rybářský rozcestník

Vaříme v přírodě

Tato rubrika je určena pro všechny, kteří dávají přednost přípravě jídel v přírodě. Většinou se musíme přizpůsobit okolnostem, záleží na tom, jak jsme zrovna vybaveni. Na dovolenou sebou vozíme například nádobí, propan-butanový vařič, nebo elektrickou pánev. Na kratších výletech nám však úplně postačí pouze zápalky, kousek alobalu, olej a samozřejmě sůl.

Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

Číst článek

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

Číst článek

Uzené ryby – to je extra delikates

Uzení ryb pro vlastní potřebu je velmi jednoduché zpestření jídelníčku, zvláště na dovolené nebo na delší rybářské výpravě, kde si můžeme nachytat kvalitní ryby sami. Mezi úlovky vhodné k uzení patří kromě mořských ryb (makrela, sleď, losos, platýz, sardinky, úhoř atd.) také některé ryby sladkovodní. Zvláště dobře se hodí kapr, lín a pstruh. Všeobecně platí, že tučnější ryby jsou chutnější, než ryby s nízkým obsahem tuku. Například okoun a štika nejsou po vyuzení nic moc, jejich maso je příliš suché.

Číst článek

Ryby pečené na klacku nad ohněm

Tato metoda je asi stará téměř jako lidstvo samo. Již v době kamenné lidé pekli chycené ryby nad ohněm. V dnešní uspěchané době a díky pravidlům a různým předpisům, jsme na tento způsob úpravy ryb pomalu zapomněli. Ale na ohni na klacku či roštu upečená, čerstvě chycená ryba, ta chuť i atmosféra je nenapodobitelná! Přitom stačí mít po kapsách sůl, zapalovač nebo sirky, ostrý nůž na uřezání šikovné větévky a samozřejmě chycenou nějakou větší rybu. 🙂

Číst článek

Setonův hrnec – příprava ryb

Již po několik desítek generací používají trempové, při přípravě ryb, ale i dalších pochutin v přírodě, tzv. „Setonův hrnec“. Údajně byl tento způsob přípravy jídel převzatý od indiánských kmenů. Rozhodně stojí za to si tento způsob vaření v přírodě připomenout a případně i vyzkoušet.

Číst článek

Provizorní přenosná udírna

Přímo u vody si můžeme chycené ryby vyudit v přenosné udírně. Ta se dnes dá běžně koupit v obchodě nebo si ji můžeme vyrobit například z plechové krabice od bonbonů a králičího pletiva.

Číst článek

Jak u vody uvařit skvělou polévku

Nic tak dobře nezahřeje jako horký grog či punč. Ale co dělat, když člověk u vody dostane hlad a chtěl by něco teplého do žaludku? Skvělá je polévka připravená nad ohněm, ale kdo je menší romantik, nebo má velký hlad, prostě použije vařič. Polévku lze pak uvařit jak z dovezených surovin z domu, tak dobrou tábornickou z darů lesa. A pokud použijeme nějakou chycenou rybku, pak bude polévka nejen horká, ale také vydatná a zdravá!

Číst článek

Dopřát si teplé tousty na rybářské výpravě? Proč ne

I u vody na rybářské výpravě si můžeme dopřát teplé křupavé tousty. Stačí si koupit toustovač určený na přímý oheň, vybavit si ledničku k vodě nějakou uzeninou, sýrem a podobně a nezapomenout samozřejmě na toustový chléb. Teplá, vydatná snídaně jistě každého rybáře nabudí a hodí do té správné pohody.

Číst článek

Jak se stravovat na rybářské výpravě

Právě u vody bývá největší hlad. Tedy alespoň u mě to tak funguje, když dorazím k vodě, nahodím, uvelebím se v křesle a už mě kručí v břiše :). Pokud vyrážíme k vodě na krátké, jednodenní výpravy, není to problém, požádáme hodnou ženušku o vydatnou svačinku, naplníme termosku kávou, koupíme nealko pivko a hurá k vodě. Pokud nám manželka nefandí, nebo žádnou nemáme, prostě si koupíme bagetu na pumpě, kávu do kelímku a opět můžeme vyrazit. Ale jak jídlo řešit v momentě, kdy k vodě jedeme na více dnů?

Číst článek

Ryba na alobalu

Další z možností, jak si v kempu nebo u vody vystačit s málem. Stačí rošt, který poklademe na ohniště obložené kameny, na kterém si pak upečeme nebo ugrilujeme vše možné. Špekáčky, steaky či třeba rybí maso. Právě rybí maso se rádo na ohni rozpadá, můžeme však využít alobal a máme po starostech!

Číst článek