Rybářský rozcestník

Chov, lov či sběr, množení a skladování živé nástrahy

Zde se dozvíte, jak chovat, rozmnožovat a udržet v dobré kondici živé rybářské nástrahy, jako žížaly, moučné červy, ale i vše o chytání nástražných rybiček. Ovšem také pár tipů, jak si živou nástrahu ulovit či nasbírat!

Vermikompostér ze tří kbelíků – jak si vyrobit jednoduchý domeček pro žížaly

Žížal není nikdy dost a my rybáři máme několik možností, jak si je pořídit. Dají se běžně koupit, ale ty ceny! Pak nezbývá, chceme-li ušetřit, než si je nasbírat, nebo ještě lépe, vypěstovat. A právě k chovu žížal si můžeme vyrobit jednoduchý vermikompostér, který nám kromě žížal dodá i výtečné hnojivo pro domácí květiny, což by mohlo potěšit naše manželky.

Číst článek

Chytání nástražních rybek, jejich přechování

Jedna věc je nástražní rybky umět chytit a druhá věc je dokázat uchovat tak, aby vydržely a neumřely dříve, než jsi je doneseme na lovné místo, kde chceme dostat nějakou tu svoji vysněnou dravou rybu.

Číst článek

Chov, skladování a barvení masných červů

Tak tahle zábava je jen pro velké, pokud možno svobodné, kluky :)! Ne, teď vážně. Chov bílých červíků je poměrně jednoduchý, ale problém je, kam umístit nádobu na množení, protože to fakt kolem ní dost smrdí! Masní červi jsou totiž larvy masařky ve stadiu, kdy již přestaly přijímat potravu, ale ještě se nezakuklily. Ale pokud hodují, tak na rozkládajícím se mase, kam také masařky kladou vajíčka. A v tom je právě kámen úrazu, ten smrad z rozkládajícího se masa a časté nálety matek masařek.

Číst článek

Chov moučných červů

Mouční červi jsou oblíbenou živou rybí návnadou. Dají se použít i jako nástraha na háček, ale vhodnější jsou právě na zatraktivnění zakrmení lovného místa. Jsou to larvy brouka potemníka moučného (Tenebrio molitor). Tento brouk je v dospělosti dlouhý 2 cm. Jeho larvy, tedy mouční červi, jsou dlouhé až 3 cm a ryby je milují!

Číst článek

(Nástražní) rybky našich vod v akváriu

Jedna z možností, jak přechovávat (a to i dlouhodobě) nástražní rybky, je mít je vysazené v klasickém akváriu. Ovšem jen krátce vydrží bez filtrování! Pokud jim ale zajistíte kyslík a občas vyměníte vodu, vydrží i několik měsíců. Při vhodném krmení pak i roky. A pokud si chcete vytvořit doma okrasné akvárium s osazením běžných sladkovodních rybek našich vod, jen do toho, jde to!

Číst článek

Chov a skladování žížal

Dnes se dají koupit žížalky, či i jiné živé rybí nástrahy, ve specializovaných obchodech, ale leze to dost do peněz. Pak máme další možnosti, jak my rybáři přijít k žížalám. Buď si je pracně nakopeme venku na zahradě, což může být dost zdlouhavé a za sucha či mrazu marný boj, nebo můžeme žížalám vytvořit ideální podmínky a vypěstovat si je doma ve sklepě, nebo na zahradě.

Číst článek

Jak nasbírat žížaly

Evropská dešťovka, žížala obecná, či hnoják, vše to jsou potvůrky, které ryby mají hodně rády, proto se hodí při výpravě k vodě jich mít pár v zásobě. Dají se koupit, ale jejich cena je každým rokem vyšší a vyšší a proč je vlastně kupovat, když vám lezou v noci na zahradě po trávě? Jen člověk nesmí být líny na ně vyrazit a posbírat je, nebo vykopat, záleží, zda chcete nastražit rousnici nebo třeba menšího hnojáčka.

Číst článek