Rybářský rozcestník

Škola začínajícího rybáře, úplné základy, krok za krokem

Jak se stát rybářem? A co dál, když mám konečně rybářský lístek, jak začít, na jaký prut chytat? … a vše ostatní najdete právě zde, vy, začínající rybáři. Tato rubrika však pomůže i rodičům, co se jejich dítko právě rozhodlo, že chce chytat ryby.

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Číst článek

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Číst článek

Vlasové zarážky ve tvaru kukuřice

Při lovu na vlasový přívěs pod háčkem patří mezi top zarážky právě umělé zarážky napodobující tvarem kukuřici. Dají se koupit v několika velikostech, jak plovoucí, tak potápivé. Dostanou se v rozličných barvách i když asi nejpřirozenější je barva klasické kukuřice, tedy žlutá. Mé nejoblíbenější jsou pak vlasové zarážky s ramínkem, díky kterému lze na přívěs pod háček zavěsit i nástrahy, které by se tam jinak nevešly.

Číst článek

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Číst článek

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Číst článek

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Číst článek

Poločas rozpadu nástrah

Pokud vyrážíme na krátkodobou vycházku na ryby, pro úspěšnost lovu se vyplatí použít nástrahy, které mají krátký poločas rozpadu, tedy pro lajky, které se rozpadají v horizontu několika minut až několika pár hodin. Naopak na dlouhodobých výpravách, především při cíleném lovu větších ryb, naopak volíme nástrahy, které ve vodě vydrží, tedy se nerozpustí, i několik dní.

Číst článek

Jakou zvolit barvu zakrmovací směsi, tmavou či světlou? A je to vůbec důležité?

Tak například na kapra prý platí zelené odstíny zakrmovacích směsí. Stejně tak na amura. Zato při cíleném lovu cejnů je dobré zkusit použít světlé odstíny zakrmovacích směsí. To naopak plotice prý dávají přednost tmavým směsím. Je to tak, nejen chuť a vůni, ale také barvu zakrmovací směsi musí řešit rybář, aby chytil právě ten druh ryby, co si na něj myslí.

Číst článek

Jak správně namotat vlasec či pletenku na naviják

I když jde o článek pro začínající rybáře, ze zkušenosti vím, že i mnoho rybářů, co chytají již mnoho let, neumí správně namotat vlasec či pletenku na cívku navijáku. Existuje totiž pár důležitých kroků, jak správně na to a neměl by se ani jeden z nich podcenit či dokonce vynechat.

Číst článek

Krmítková směs – příprava zakrmovací směsi před použitím

Ať používáme již namíchanou zakrmovací směs, nebo si ji sami mícháme, musíme ji zaktivovat před samotným lovem a to tak, že ji zvlhčíme, ovšem samotné zvlhčení nestačí.

Číst článek