Rybářský rozcestník

Rybník Ostrata

Rybník Ostrata je soukromý rybářský revír nacházející se nedaleko Zlína. Na konci roku 2022 převzal provoz rybníku pan Lumír Ilík po předchozím dlouholetém správci panu Žákovském. Se snahou navázat na kvalitu jeho práce prošla voda novým zarybněním a proto se rybáři mohou znovu těšit podmínkám minimálně tak dobrým, jako byli na tomto místě vždy zvyklí.

Lokalita

GPS 49.2559900, 17.7692800

Kontakt

Lumír Ilík

+420 775 730 910

[email protected]

www.rybnikostrata.cz

Povolenka

ano

Rozloha rybníku

4,7 ha

Hloubka rybníku

3

Průměrná chycená váha

10

Vodní plocha má rozlohu 4,7 hektarů a bohatou rybí osádku, především však kapry. Možnost nahazovat je pouze z jedné strany břehu. Pohodlí rybářům zajišťuje i dostatečná prostornost lovných míst v krátké vzdálenosti od hygienického zařízení a hospůdky, která náleží k areálu.“

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.