Rybářský rozcestník

Jak připravit kvalitní rybí vývar

Rybí polévku konzumují Češi většinou jen o Štědrém dnu o vánocích a to ještě jen některé rodiny. Rybí polévka moc v oblibě v Česku není. Dříve bývala potravou chudých, právě o vánočních svátcích jí vařila města pro chudinu, podávala se zdarma. Dodnes tento zvyk provozují o vánocích některé charitativní organizace, ovšem jde spíše o recesi. Ve světě jsou ovšem rybí polévky oblíbené a patří dokonce k erbovním pokrmům některých států, bujabéza ve Francii, halászlé v Maďarsku. V Rusku je oblíbená a nejznámější ucha nebo šči…

ČirýkapřírozpůlenérybíbalíčekRybíRybíhustáFrancouzský

Rybařím přes 50 let. Stářím se chutě mění a tak i když jsme v minulosti rybí polévky u nás doma moc nepreferovali, poslední roky je často doma do jídelníčku zařazujeme, nejen tu klasickou českou vánoční, ale i jiné druhy rybích polévek ze světových kuchyní. Některé jsou hutné a s pečivem nebo chlebem nahradí dokonce hlavní chod. Základem každé skvělé rybí polévky je připravit dobrý rybí vývar a samozřejmě z kvalitních surovin.

Vývar většinou připravuji z kaprů, karasů, také ze sumce a to z hlavy, ocasu a odřezků. Někdo používá i rybí vnitřnosti, třeba játra, kde je potřeba odstranit žluč, jinak se vývar stane nepoživatelný pro svoji hořkost. Osobně z vnitřností vyndám jen jikry nebo mlíčí, ostatní vyhodím.

Podélně přeseknutá kapří hlava na vývar…

Jikry se většinou vaří zvlášť v rendlíku v mírně osolené vodě, po uvaření se musí propláchnout a odstranit blanka, která je drží pohromadě. Uvařené, propláchnuté jikry se přidávají do polévek často až na konci, zahustí polévku, dál už se nevaří. Vařené jikry jsou i dobrá surovina na výrobu různých pomazánek salátů. Mlíčí se rovněž vaří zvlášť v mírně osolené vodě s lžičkou citronové šťávy, aby zůstalo krásně bílé, po uvaření se zbaví, otřepů nakrájí a vkládá se do polévky opět až na konci. Mlíčí z větších kaprů je delikatesa uvařené a obalené jako vídeňský řízek. Mlíčí lze s  jikrami a cibulí rovněž naložit do oleje, dříve se velmi často prodávalo v rybárnách, lahůdkách, dnes už na něj narazíte jen ve specializovaných prodejnách na rybí výrobky.

Příprava kvalitního rybího vývaru

Hlavy do vývaru zbavím žáber a očí, žábry často bývají hostitelé různých rybích parazitů, někdo říká, že je vývar s nimi nahořklý, já toto nemohu posoudit, žábry a oči odstraňuji vždycky. Hlavy větších kaprů kolem 60-68 cm často příčně přepůlím, jde to dobře řeznickým ostrým nožem a paličkou na maso, hlavu ve spodní části naříznu a kost lebeční pak nožem, za pomoci paličky, krásně přeseknu, odstraním z lebeční dutiny mozek a vše opláchnu, přepůlená hlava se lépe vejde do hrnce i do mrazáku. Podobně se dá přepůlit i hlava sumce. Připravené hlavy, ocasy, odřezky dám do hrnce a zaliji vodou, kterou mírně osolím. Základní rybí vývar by měl obsahovat bobkový list, nové koření, celý pepř. Na 1000 g odřezků se většinou udává 2 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, 15 zrnek celého pepře, někde se uvádí i špetka tymiánu a vše se zalije 2 l vody. Když se vaří rybí polévka v oblasti Středozemního moře, např. v Itálii, Řecka ale i Francie, přidává se do polévky tymián běžně, stejně jako bílé víno, 5 dl vína a 1,5 vody. Vývar přivedeme k varu a během vaření sbíráme rybí pěnu.

Potom vývar ztlumíme a přidáme kořenovou zeleninu, na 2 l vývaru se dává 200 g kořenové zeleniny (celer, mrkev, petržel) a velká cibule se slupkou, která dá vývaru barvu zlatožlutou barvu. Tohle jsou suroviny na klasický český rybí vývar. Zahraniční kuchyně používají kolečka citronu bez kůry, řapíkatý celer, rajčata, kolečka pórku, plátky zázvoru, sójovou omáčku atd. Vývar táhneme na mírném ohni 1 hodinu, potom vypneme a scedíme přes jemné sítko. Po vychladnutí obereme z hlav a ocasů maso, které zbavíme drobných kůstek a kůže, později se přidá do polévky přímo nebo se vloží do talířů před podáváním polévky a zalije uvařenou polévkou. Zelenina se rovněž vychladnutá nakrájí na kostičky a použije do polévky.

Připravené suroviny na rybí vývar, lze zamrazit…

Poctiví rybí vývar použijeme na přípravu čirých nebo zahuštěných rybích polévek, na přípravu rybích omáček a mírně okyselený se používá na rybí aspiky, díky kůžím z ryb zčásti ztuhne, přidáním želatiny do vývaru uděláme aspik.

Přebytek rybího vývaru lze po vychladnutí nalitím do čistých PET lahví a zamrazit. Až dostaneme chuť na rybí polévku, stačí jen rozmrazit a uvařit polévku. Rovněž suroviny na přípravu rybího vývaru hlavy, ocasy, odřezky se dají uchovat v mrazáku. Nejlepší je udělat 1000 g balíčky na 2 l vývaru. Využijeme třeba na Vánoce na tradiční českou vánoční rybí polévku.

Text i foto: D. M.

Recepty na rybí polévky:

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.