Rybářský rozcestník

Ryba v české kuchyni – 5. díl

V minulém díle jsme se seznámili s říčními rybáři na Vltavě a jejich úlovky, kterými většinou zásobovali pražský rybí trh. Nejvíce však bylo rozvinuto říční rybářství na jiné řece a to na naší největší řece Labi. Labe je, na české podmínky, opravdu mohutná řeka a rybami v tehdejší době opravdu oplývala. U Mělníka, kde se do Labe vlévá Vltava u obce Dolní Beřkovice je její šířka 240 metrů, nejširší je ovšem pod Lovosicemi u obce Libochovany, kde je široká úctyhodných 340 metrů.

Lososi-z-LabelososLabe-marouneklov

Teplá a úrodná Polabská nížina poskytovala rozhodně lepší a bohatší úlovky než kamenité Povltaví. Nejvíce se lovilo po celý rok do zátahových sítí, které měli různá pojmenování, jako schonka, dědík, obůzková síť atd. S jarním oteplením vody se začínalo chytat na udice, nikoliv na pruty, ale na takzvané noční šňůry. Šňůry se natahovaly v řece a obsahovali až 30 návazců dlouhých kolem 40 cm, kterým se říkalo truňky. Za nástrahu se používal krájený hrouzek, mihule, piskoř, méně často dešťovky, červi z nouze i škeble. Úlovkem byl hlavně úhoř, sumec, tloušť a cejn, občas i jiná ryba.

Noční rybolov do obůzkové sítě…

Lovilo se omezeně i do vrší, hlavně z jara, v době hájení ryb. Existenční zájmy rybářů na Labi vedly k důsledné ochraně ryb a zamezení lovu nepovolaným osobám – pytlákům. Ještě v roce 1945 bylo na Labi, Vltavě a Ohři registrováno 45 rybářů na živnost, která po roce 1948 úplně zanikla.

K nejstarším živnostenským rybářům patřila rodina Krejzů z Kyškovic u Roudnice nad Labem. Jejich tehdejší rybářské vybavení je instalováno ve sbírce Litoměřického muzea. Slavnou dobu prožívali labští rybáři, když táhli lososi. Lososí tah začínal v moři, každé jaro čekali ve vodách helgolandské zátoky, kde ústí Labe do Severního moře. První lososi připlouvali už v březnu, dubnu, nejpočetnější hejna se pak objevovali v našich vodách v květnu a červnu, poslední hejna dokonce až v listopadu.

Labe – naše nejdelší a nejmohutnější řeka…

Na jezech se budovaly lososnice, velmi účinná zařízení používaná na Labi a Vltavě. Jezy měly propusti, kudy pluly vory, těmito vraty pak táhly i lososi pěkně proti proudu. Po stranách řeky se umísťovali sítě na železných rámech. Nejčastěji se lovili lososi kolem váhy18 liber, to je kolem 9 kg. Jednotliví lososi byli i větší, jak uvádějí staré záznamy měly15 kg i více.

Maso z lososa nebylo tehdy moc v oblibě. V 16. století jezuita, historik, literát Bohuslav Balbín napsal: „Lososi mají podle doby různé maso, zprvu mívají barvu fialovou, v létě růžovou, na podzim je bledou, má malou hodnotu a je bez chuti.“

Ti první lososi se jmenovali fialkoví, připlouvali v době, kdy kvetly fialky. Druzí růžoví, podle doby kvetoucích šípkových keřů. Maso z lososa dostávalo služebnictvo a čeleď. Doloženy jsou zápisy ze starých kronik v Polabí, kde se poddaní sloužící na velkostatcích dožadovali, aby losos byl k jídlu jen 3x týdně. Podobný je zápis z Lobkowiczkého panství na Mělníku, kde čeleď žádala, aby byl losos k jídlu podáván jen 2x týdně.

Losos je dnes považován za lahůdkovou rybu…

Toho využili komunističtí novináři a v roce 1973, v tehdejším časopise Ahoj na sobotu číslo 41 napsali: „V Polabí vypukly selské bouře, zemědělští dělníci se bouřili, aby ryby k jídlu byly jen 3x týdně. Podobné nesmysly ,, novinářské kachny“ se píší vlastně dodnes.

Na maso z lososa měl v 16. století jiný názor přírodovědec Jiří Handsch, který sepsal v latině 2 spisy o tehdejším rybářství. Ve spise Labské rybářství v Čechách a na Míšensku napsal: „Losos je nejlepší a nejušlechtilejší a nejpříjemnější mezi všemi rybami, které v řekách a mořích žijí. Zatímco všechny velké ryby mají maso tuhé a tučné, je losos jediný mezi velkými rybami, který má měkké a jemné maso s vynikající chutí. Čerstvý losos se vaří ve slané vodě, přilije se k němu horké víno a tak se nechá 8-12 dnů uležet. Před jídlem se ještě polévá vinným octem. Může se též vařit ve víně nebo směsi vína, vody, koření. Jikry a vnitřnosti lososa se pečí a připravují se s kořeněnou omáčkou. Nasolený losos se skladuje ve studených sklepích celý rok, před vařením se připravuje rovněž s kořeněnou omáčkou. Chutný je i losos uzený a podobně se připravuje s omáčkou.“

Jak z textu vyplývá, úpravu filetů z lososa pečením, nebo grilováním tehdy neznali a mít k jídlu 3x týdně vařenou rybu, určitě jen osolenou, musela být velmi fádní a trest pro toho, kdo ryby nejedl vůbec.

Dnes je losos považován za lahůdkovou rybu a i cena tomu odpovídá. V tomto období lovili lososi rybáři nejen na Labi ale i ve Vltavě. Kladli se vrše a natahovali sítě, ulovila se jen část lososů, ale ne tolik, aby je to mohlo ohrozit. Jsou uchovány záznamy o lovu lososů. Průměrný roční úlovek se v Čechách pohyboval okolo 2,4 tuny. Lososí tahy byly nepravidelné, často se několik let nechytil ani jeden. Na Mělníku existuje záznam z roku 1751, kdy bylo uloveno jen 496 kusů.

V příštím díle se podíváme na další labské ryby a jak se v minulosti zpracovávali.

Text i foto: D. Marounek

Další články v sérii:

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….