Rybářský rozcestník

Lov sumců na položenou na živé či mrtvé ryby

Jedna z možností, jak chytat sumce tzv. „na těžko“ je nalíčit návazce u dna, nebo kousek nade dnem a nabídnout jim živou, či mrtvou rybku, nebo její části.

chytánínávazecpoloženámasovýrybí-špízy-maso3podvodnípodvodni-splavek-sumci-szvukovy1otřesák-elektronickýpruty-položenásumec-silonky-koule6sumec-silonky-koule7

Poslední roky jsem si velmi oblíbil metodu lovu sumců na klasickou položenou na živou či mrtvou rybku, nebo na rybí části. Jde o poměrně jednoduchou metodu lovu, v podstatě o klasickou položenou, jen výbava i návazce se od klasického chytání například kaprů liší především odolnějšími pruty, navijáky a také silnější kmenovou šňůrou a návazci určenými na lov velkých ryb. Nosnost rybářské bižuterie by měla být nastavená na 100 kg, kmenová šňůra by měla mít nosnost alespoň 40-50 kg, návazce pak 80-100 kg.

A jaké volit pruty na položenou na sumce?

Já používám pruty s nosností na špičku 250 g, heavy feeder a sumcové pruty s nosností 500 g na špičku prutu i více. Většinou totiž chytám na položenou na sumce tam, kde nelze použít zavážení lodí, tedy nastražuji klasickým náhozem a to se pak odolné špičky prutu, co unesou větší zátěž, rozhodně hodí. Lze samozřejmě použít i silnější klasické kaprové pruty, ale já jsem zarytý feeder maniak a tak volím buď lehčí sumcové pruty nebo právě heavy feedery, ale ty nejsilnější.

Způsoby nastražení

Vždy na kmenovou šňůru navazuji průběžné olovo nebo průběžný klip, na který olovo připínám, výhodou je, že sumec po nasání nástrahy může dále uhánět vodou a já mám čas na zaseknutí. Nevýhodou je, že se opravdu musí razantně zasekávat, protože při této metodě nám nepomůže nějaký samo zásek, jako například při chytání sumců tzv. „na trhačku„. Návazce používám dlouhé 1 metr i více, ukončené větším, především silnějším, jedno háčkem. Na ten zavěšuji mrtvou rybku za hlavu, propíchnutou přes oči, nebo živou rybku, tu pak propichuji přes spodní část tlamky, hák pak vychází vrchní částí tlamy, většinou nosním otvorem.

Další možností je použít návazce s dvojitým přívěsem, někdo jim říká návazec s přívěsovou smyčkou. Předlohou je původně klasický návazec na kapry na boilies, tedy s přívěsem, akorát my použijeme silnější a větší jedno háček na sumce, který uvážeme s delším přívěsem pod háčkem, který je ale zdvojený, tedy jde o smyčku, která je dále uvázaná klasicky bezuzlovým uvázáním háčku s očkem. Smyčku pak používáme na navlečení pelet, nebo právě na nastražení buď masového špízu, tedy několik kousků, částí filetů z mrtvé rybky, nebo například hlavy ryby, kdy smyčku protáhneme přes oči rybky. Jde o velmi elegantní způsob nastražení částí mrtvé ryby na sumce.

Olovo používáme těžší 150-250 g i těžší. Záleží na případném proudu a zda chytám na živou či mrtvou rybku. U živé nástrahy je problém v tom, že těžší olovo může nástražní rybku po dopadu na hladinu zabít. Stejně tak nástražní rybka nevydrží moc náhozů, nebo delší a prudší hody především z větší výšky. Živou nástrahu je rozhodně lepší zavést lodí, nebo chytat hned pod nohama, aby jsem ji udrželi na živu dříve, než se nám ji podaří dopravit na lovné místo.

Stavět pruty k nebi, nebo je nechat ve vidličkách?

Poslední dobou raději pruty i na položenou stavím do sumcových vidliček, stejně jako při chytání sumců například na trhačku, se špičkou pěkně k nebi. Pak mohu použít otřesové signalizátory záběru na sumce nebo rolničky a hlavně záběry od sumců, ale i menších ryb vypadají úžasně, prut se celý třepe, ohýbá se k vodě, jsou to takové poctivé záběry, vypadají lépe, než záběry prutů položených klasicky ve vidličkách. A rozhodně takto nastražené pruty vydrží i ty nejrazantnější záběry od sumců, to prutům položeným ve vidličkách nebo tripodech, jako když chytáme kapry, bych tak moc nevěřil.

Důležitá poznámka! Používám navijáky s bantunery, tedy mám naviják přepnutý na lehčí odvíjení, jen mírně dotažený, těsně před zásekem, až držím prut v ruce, přepínám bantuner a prudce zasekávám a to i s heavy feeder prutem. Právě navijáky s bantunery mě již mnohokrát zachránili prut, ale i rybu, dávají mě totiž dostatek času přiběhnout k prutu i když nejsem právě přímo u něj, ale například si vařím jídlo nebo se věnuji jiným činnostem, než zírání na pruty. Hlavně na delších výpravách je to velice úspěšný způsob nastražení prutů a to nejen na sumce, ale i například na větší kapry.

Elektronické otřesové signalizátory záběru

Rolničky jsou skvělé, ale poslední dobou k nim přidávám i elektronické otřesové signalizátory záběru. Je to skvělá věc, hlavně pro nás mírně nahluchlé a v momentě, kdy například sedíme pod stříškou kus od prutů a pořádně na ne nevidíme. Připoslech zajistí, že o žádný záběr nepřijdeme.

Co nastražit na háček nebo pod něj?

Jak jsem psal výše, kromě pelet lze i na přívěs pod háček, nebo přímo na háček nastražit buď části ryb, hlavy, ocasy, i filety a to i několik za sebou, nebo i živou rybku zaháknutou přes tlamku nebo naopak za zadní část těla kousek za hřbetem, na začátku ocasní části. Živá nástraha je živá nástraha, ale živá rybky, pokud není velký proud, dokáže za pár hodin návazec důkladně zamotat, to mrtvé části ryb leží pěkně na dně a nezlobí. 🙂 Ovšem někdo prostě preferuje živou nástrahu, jiný mrtvou. Každý to má jinak.

A nezapomeňte na podvodní splávky a silonkové koule!

Chytat sumce na položenou na mrtvé části ryb nebo i na živé rybky lze na položenou i s přídavným podvodním splávkem. Výhodou této metody je možnost nástrahu nabídnout, v našem případě sumcům, nade dnem. Šance případného záběru se tak rozhodně zvětšují, nástraha je viditelnější, zvláště na zarostlém dně nebo tam, kde se často mění reliéf dna. Obecně se dá říci, že chytání sumců na podvodní splávky je velmi úspěšná metoda lovu sumců. Přesto jde vlastně také o metodu na položenou.

Vychytaná nástraha je také připravená ze silonek naplněných dobrotami, co mají sumci rádi, jako nasekané kousky ryb, pelety halibutky ….kdo nezná lov na silonkové koule, přečtěte si článek zde: Chytání sumců na položenou se silonkovými koulemi

Slovo závěrem

Chytání sumců na položenou je méně náročná forma lovu velkých ryb, než například lov sumců na trhačku, slpavanou a pod. Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců. Z druhé strany to nepřehánějte s kovem, tedy již dávno bylo dokázáno, že i na jedno háčky lze úspěšně chytat i sumce. Jen musí být silnější, větší a s očky, také velmi ostré, aby dokázaly projít „plechovou“ hubou sumce.

Text i foto: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….