Rybářský rozcestník

Chytání sumců na položenou se silonkovými koulemi

Občas je třeba sumce překvapit něčím novým, zvláště v místech, kde je velký tlak ostatních rybářů. Sumci se stávají k běžným nástrahám, na které narážejí na každém kousku revíru, pak se hodí je překvapit něčím, co neznají. Silná vůně je může přesvědčit k nasátí právě té naší nástrahy. A k tomu jsou skvělé právě silonkové sumčí bomby, přesně tedy koule ze silonek, což je velmi účinná nástraha na sumce.

sumec-silonky-koule1jatra-knedlicky-rybysumec-silonky-koule2sumec-silonky-koule5sumec-silonky-koule7sumec-silonky-koule4sumec-silonky-koule3tri-sumci-jihlavasumec-silonky-koule8zarazly-sumcikoule-sumci-3-hodiny-ve-vodesumci-puncocha-napln2333sumci-puncocha-napln222sumec-jihlava-upoutavka-robertek

Rád občas místo živých nástražních rybek a chytání na „trhačku“ či s podvodním splávkem, chytám sumce na položenou. Položená je občas velmi účinná metoda lovu sumců. Ovšem co dát na přívěs pod háček, toť otázka!

Při klasické položené při lovu sumec se často stává, že se na prutu objeví místo kaprů právě sumec. Tak také vznikl nápad chytat sumce cíleně na položenou. Ale jak vyselektovat menší ryby? A co když nestojíme ani o větší kapry a jdeme jen a jen po větších sumcích? Existuje nějaká nástraha, která dokáže větší sumce zaujmout a zajistit, aby nám nástrahu nenasála jiná ryba? Vyzkoušejte silonkové sumčí bomby, tedy přesně koule ze silonek naplněné těmi největšími dobrotami, co sumci milují.

Pokud jste četli můj článek o silonkovém boilies, je vám jasné, že nejde o nic jiného, než právě o tuto metodu, jen  je vše jaksi o trochu větší. A samozřejmě pro sumce do silonkových koulí nastražujeme dobroty, co mají rádi. Nakrájené žížaly, kousky mrtvých rybek, různě veliké peletky – halibutky, ale i další vhodné příchutě. Já jsem jednou ženě z mrazáku ukořistil krabičku z mletými ochucenými játry, což byl polotovar určený na vaření játrových knedlíčků a ten tak voněl, že právě tento materiál také přidávám do silonek. Vůně jater, česneku, sůl jako atraktor, to vše dělá z knedlíčkové směsi skvělou surovinu právě pro sumce.

Směs dobrot pro sumce….

Umixovaná játra s česnekem, osolená…. původně směs na játrové knedlíčky…

Jak ubalit silonkové koule?

Ze starých silonek ustřihneme větší čtverec, do středu narovnáme všechny dobroty, co chceme použít, pak vezmeme všechny čtyři rohy, dáme je k sobě, a motáme, rovnáme suroviny v silonce a točíme tak dlouho, až vytvoříme kouli, důkladně zajistíme nějakým vhodným materiálem. Já používám návazcovou šňůru, která se ve vodě neroztahuje. Udělám několik ovinů, pak dva uzly a ještě další dva z druhé strany, pak ještě pomocí jehly na boilies oba konce protáhnu středem koule, konce odstřihnu, tak zajistím, že se opravdu koule nerozpadne.

Mám vyzkoušené, že koule vydrží i opakovaný nához, většinou vydrží ve vodě 3 i více hodin, především záleží, čím jsou naplněny. Dobře selektují drobné ryby, které se k dobrotám v koulích nedostanou. Koule tak čekají na sumce, kteří je nemají problém nasát, tedy i spolu s háčkem.

Jehla na boilies, dobrý pomocník…

A jak nastražit silonkové koule na návazec s háčkem? A co montáž?

Je to jednoduché, stejně jako když navlékáme klasické boilies, jen je třeba použít nějaké vhodné zarážky. Jde o to, že menší zarážky dokáží protrhnout silonky, proto já využívám větší zarážky určené na opravdu velké nástrahy. Nejlepší je uvázat na větší háček na sumce přívěs dlouhý dle potřeby, nejlépe s gumovou zarážkou, která drží nástrahu na konci přívěsu. Jde to nejlépe klasickým bezuzlovým uvázáním háčku. Na přívěs pak pomocí jehly navlékneme jednu či dvě koule, vše zajistíme větší zarážkou. Pokud vhodnou zarážku nemáme, postačí kousek klacíku, ale v rybářských obchodech mají běžně k dostání velké zarážky na extrémní nástrahy.

Zarážky na velké nástrahy…mají opravdu velké lopatky které neprotrhnou silonky…

Zarážky s prodlouženým ramínkem a velkým kolčekem se hodí na silonkové koule nejlépe…

Montáž pak používáme podobnou, jako při chytání sumců, jen musíme myslet na případnou větší váhu ryby. Volíme tedy klasickou výbavu na sumce, stejně tak bižuterii, co využíváme při chytání sumců. Nezapomeňme však, že olovo by mělo být průběžné a postačí menší, jen tak těžké, aby se udrželo v případném proudu, kde budeme chytat. Prut totiž při položené pokládáme podobně, jako při chytání kaprů, tedy do vidliček, nebo pro jistotu do vidličky na sumce, kterou ale zabodneme do země ne kolmo, ale tak, aby prut měl špičku spíše k vodě, než k nebi a je vhodné prut dále zajistit další vidličkou. Klidně můžeme použít klasické hlásiče záběru, co používáme i při chytání kaprů. Já stejně na špičku prutu dávám také rolničku a v noci chemické světýlko. Občas se mě na prutu na háček pověsí štika, menší dokáží jen rozhýbat špičku prutu a rolničku, ale odvinout z navijáku šňůru se těm menším často nepovede, i když mám brzdu navijáku mírně povolenou.

Ano, i štika si občas vezme silonkovou kouli, stalo se mi to již dvakrát. Asi je to tím, že tam dávám opravdu výraznou masovou nástrahu.

Montáž na sumce na položenou, jedna z mnoha možností….

Slovo závěrem

Výhodou této metody je možnost nastražit do silonky i sypké směsi a drobnější krmení, které, po zamotání silonky, dokáží vytvořit právě tu ideální kombinaci chutí a vůní, která dokáže přemluvit sumce k tomu, aby si silonku nasál. Ideální receptura neexistuje, chce to zkoušet a testovat. Já nejčastěji do silonek dávám různě velké pelety halibutek, dále nasekané čerstvé žížaly… to jsou mé dvě nejoblíbenější nástrahy, které rozhodně sumcům chutnají. Nedávno jsem použil i kousky makrely, co se už nehodila na gril. Fantazii se meze nekladou!

Menší sumci z Labe…

Podobný článek: 

Silonkové boilies na kapry

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.