Rybářský rozcestník

Chytání sumců na položenou se silonkovými koulemi

Občas je třeba sumce překvapit něčím novým, zvláště v místech, kde je velký tlak ostatních rybářů. Sumci se stávají k běžným nástrahám, na které narážejí na každém kousku revíru, pak se hodí je překvapit něčím, co neznají. Silná vůně je může přesvědčit k nasátí právě té naší nástrahy. A k tomu jsou skvělé právě silonkové sumčí bomby, přesně tedy koule ze silonek, což je velmi účinná nástraha na sumce.

sumec-silonky-koule1jatra-knedlicky-rybysumec-silonky-koule2sumec-silonky-koule5sumec-silonky-koule7sumec-silonky-koule4sumec-silonky-koule3tri-sumci-jihlavasumec-silonky-koule8zarazly-sumcikoule-sumci-3-hodiny-ve-vodesumci-puncocha-napln2333sumci-puncocha-napln222sumec-jihlava-upoutavka-robertek

Rád občas místo živých nástražních rybek a chytání na „trhačku“ či s podvodním splávkem, chytám sumce na položenou. Položená je občas velmi účinná metoda lovu sumců. Ovšem co dát na přívěs pod háček, toť otázka!

Při klasické položené při lovu sumec se často stává, že se na prutu objeví místo kaprů právě sumec. Tak také vznikl nápad chytat sumce cíleně na položenou. Ale jak vyselektovat menší ryby? A co když nestojíme ani o větší kapry a jdeme jen a jen po větších sumcích? Existuje nějaká nástraha, která dokáže větší sumce zaujmout a zajistit, aby nám nástrahu nenasála jiná ryba? Vyzkoušejte silonkové sumčí bomby, tedy přesně koule ze silonek naplněné těmi největšími dobrotami, co sumci milují.

Pokud jste četli můj článek o silonkovém boilies, je vám jasné, že nejde o nic jiného, než právě o tuto metodu, jen  je vše jaksi o trochu větší. A samozřejmě pro sumce do silonkových koulí nastražujeme dobroty, co mají rádi. Nakrájené žížaly, kousky mrtvých rybek, různě veliké peletky – halibutky, ale i další vhodné příchutě. Já jsem jednou ženě z mrazáku ukořistil krabičku z mletými ochucenými játry, což byl polotovar určený na vaření játrových knedlíčků a ten tak voněl, že právě tento materiál také přidávám do silonek. Vůně jater, česneku, sůl jako atraktor, to vše dělá z knedlíčkové směsi skvělou surovinu právě pro sumce.

Směs dobrot pro sumce….

Umixovaná játra s česnekem, osolená…. původně směs na játrové knedlíčky…

Jak ubalit silonkové koule?

Ze starých silonek ustřihneme větší čtverec, do středu narovnáme všechny dobroty, co chceme použít, pak vezmeme všechny čtyři rohy, dáme je k sobě, a motáme, rovnáme suroviny v silonce a točíme tak dlouho, až vytvoříme kouli, důkladně zajistíme nějakým vhodným materiálem. Já používám návazcovou šňůru, která se ve vodě neroztahuje. Udělám několik ovinů, pak dva uzly a ještě další dva z druhé strany, pak ještě pomocí jehly na boilies oba konce protáhnu středem koule, konce odstřihnu, tak zajistím, že se opravdu koule nerozpadne.

Mám vyzkoušené, že koule vydrží i opakovaný nához, většinou vydrží ve vodě 3 i více hodin, především záleží, čím jsou naplněny. Dobře selektují drobné ryby, které se k dobrotám v koulích nedostanou. Koule tak čekají na sumce, kteří je nemají problém nasát, tedy i spolu s háčkem.

Jehla na boilies, dobrý pomocník…

A jak nastražit silonkové koule na návazec s háčkem? A co montáž?

Je to jednoduché, stejně jako když navlékáme klasické boilies, jen je třeba použít nějaké vhodné zarážky. Jde o to, že menší zarážky dokáží protrhnout silonky, proto já využívám větší zarážky určené na opravdu velké nástrahy. Nejlepší je uvázat na větší háček na sumce přívěs dlouhý dle potřeby, nejlépe s gumovou zarážkou, která drží nástrahu na konci přívěsu. Jde to nejlépe klasickým bezuzlovým uvázáním háčku. Na přívěs pak pomocí jehly navlékneme jednu či dvě koule, vše zajistíme větší zarážkou. Pokud vhodnou zarážku nemáme, postačí kousek klacíku, ale v rybářských obchodech mají běžně k dostání velké zarážky na extrémní nástrahy.

Zarážky na velké nástrahy…mají opravdu velké lopatky které neprotrhnou silonky…

Zarážky s prodlouženým ramínkem a velkým kolčekem se hodí na silonkové koule nejlépe…

Montáž pak používáme podobnou, jako při chytání sumců, jen musíme myslet na případnou větší váhu ryby. Volíme tedy klasickou výbavu na sumce, stejně tak bižuterii, co využíváme při chytání sumců. Nezapomeňme však, že olovo by mělo být průběžné a postačí menší, jen tak těžké, aby se udrželo v případném proudu, kde budeme chytat. Prut totiž při položené pokládáme podobně, jako při chytání kaprů, tedy do vidliček, nebo pro jistotu do vidličky na sumce, kterou ale zabodneme do země ne kolmo, ale tak, aby prut měl špičku spíše k vodě, než k nebi a je vhodné prut dále zajistit další vidličkou. Klidně můžeme použít klasické hlásiče záběru, co používáme i při chytání kaprů. Já stejně na špičku prutu dávám také rolničku a v noci chemické světýlko. Občas se mě na prutu na háček pověsí štika, menší dokáží jen rozhýbat špičku prutu a rolničku, ale odvinout z navijáku šňůru se těm menším často nepovede, i když mám brzdu navijáku mírně povolenou.

Ano, i štika si občas vezme silonkovou kouli, stalo se mi to již dvakrát. Asi je to tím, že tam dávám opravdu výraznou masovou nástrahu.

Montáž na sumce na položenou, jedna z mnoha možností….

Slovo závěrem

Výhodou této metody je možnost nastražit do silonky i sypké směsi a drobnější krmení, které, po zamotání silonky, dokáží vytvořit právě tu ideální kombinaci chutí a vůní, která dokáže přemluvit sumce k tomu, aby si silonku nasál. Ideální receptura neexistuje, chce to zkoušet a testovat. Já nejčastěji do silonek dávám různě velké pelety halibutek, dále nasekané čerstvé žížaly… to jsou mé dvě nejoblíbenější nástrahy, které rozhodně sumcům chutnají. Nedávno jsem použil i kousky makrely, co se už nehodila na gril. Fantazii se meze nekladou!

Menší sumci z Labe…

Podobný článek: 

Silonkové boilies na kapry

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím