Rybářský rozcestník

Hybridní techniky lovu ryb

Občas rybář prostě musí vytáhnout ze šuplíku nějakou techniku lovu, co zrovna nepatří k těm obvyklým, aby buď přelstil nějakou tu chytrou rybu, nebo v tu chvíli, kdy to vyžaduje momentální situace na revíru a lovném místě například díky špatnému počasí. A někteří z nás prostě kombinování různých technik milují. I já patřím mezi tyto neortodoxní rybáře, co se nebojí propojovat různé techniky lovu i když na první pohled mohou vypadat pro někoho tak trochu bizarně.

marmyska22sumecmontážsumcovýštika-labe-podvodnísilonkove-boilies-1pva-paska-boilies-prives1sumec-silonky-koule6method-feeder-velci-kapri222podvodni-splavek-kapr3

Nevíte o čem mluvím? Tak dáme příklad. Například už jste zkusili chytat s vláčecím prutem s kačenou a živou či mrtvou rybkou štiky? Co feeder a kačenka zavěšená pod špičkou prutu nebo marmyška na feederu jako koncová montáž? A co feeder a klasická montáž na sumce. Už jste zkoušeli s feedrem cíleně lovit sumce? A mohl bych pokračovat. Těch možností je nekonečně mnoho, jak zkombinovat různé techniky lovu a přizpůsobit je aktuálním podmínkám na daném revíru. Také při cíleném lovu určitého druhu ryb lze ty extra chytré překvapit něčím neotřelým a tak je přelstít.

Někteří rybáři se drží tradičních metod lovu ryb. A já se jim ani nedivím. Proč měnit něco vyzkoušeného, co prověřil čas i několik generací rybářů? Já osobně mám dva důvody. První je, že rád kombinuji a vymýšlím něco nového, zvláště v momentě, kdy ryby nemají moc chuť brát. Dalším důvodem je neuvěřitelný skok, co udělala rybařina za posledních 30 až 50 let. Ty nové pruty jsou prostě neuvěřitelné, stejně tak moderní navijáky. Ale to stejné platí pro vlasce a pletené šňůry. Dnešní kmenové šňůry mohou být velmi slabé a přitom udržet opravdu velkou váhu. Různé materiály, jako fluorocarbony pak dokáží ve vodě tak lámat světlo, že jsou pro ryby téměř neviditelné. A co teprve rybářská bižuterie ale i další různé rybářské pomůcky. O moderních nástrahách nemluvě.

Právě moderní technologie výroby rybářského náčiní i dalších pomůcek umožňují nám rybářům chytat jinak, než chytávali dříve naši tátové a dědové. Je to vidět především u montáží, které se poměrně zásadně změnily díky novým tipům háčků i rybářských návazcových materiálů.

A v neposlední řadě ten přetlak u vody, mnoho rybářů na jednom místě. Ryby jsou velmi učenlivé a většinou se nenechají dvakrát přelstít tím stejným způsobem, nebo na ty stejné dobroty.

Věřte, nevěřte, tohle je koncová montáž s dobrotami pro sumce navázaná na heavy feederovém prutu (má nosnost 250 g na špičku…)

Ale pojďme k tématu. Já jsem si před dvěma lety pořídil svůj první heavy feeder prut, s kterým lze chytat i velké trofejní ryby. Pokud chytám velké kapry, používám klasické návazce na kapry, ale v kombinaci s feeder krmítkem a návnadami větší zrnitosti. Do vnadící směsi pak ještě přidávám opravdu velké kusy návnad, nebo tyto vkládám do krmítka do jeho středu a konce uzavírám jemnější lepivou hmotou. Také pruty pokládám do klasického elektronického hlásiče záběru i když jde o feeder. Nemá smysl u něj sedět jako u lehkého feederového prutu. Nástrahu přehazujeme jednou za 30 minut, ale někdy i jednou za hodinu! Pak nemá smysl, v tomto případě, celou dobu koukat na špičku prutu. Stačí se uvelebit opodál, povolit brzdu a čekat.

Někdy, při cíleném lovu opravdu velkých ryb, i při lovu s feederovým prutem používám místo krmítka jen olovo a zakrmuji lopatkou nebo kobrou, jako při chytání s klasickými kaprovými pruty. Ovšem pak je opravdu důležité klasické zakrmování pomocí krmítka nahradit zakrmováním ze břehu. Takto lze chytat i sumce s feederovým prutem, jen musíme uzpůsobit koncový návazec, stačí silnější průměr návazce, větší háček a nějaká masová dobrota, buď mrtvý rybka, nebo i živá či peleta či boilies. Na dravce obecně mě osobně hodně fungují podvodní splávky. Ty skvěle pracují v kombinaci se špičkou heavy feederového prutu, často pak sekám, aniž by se hlásič rozdováděl a přitom štiky či candáti mají háček pěkně seknutý v koutku huby. To je důvod, proč chytám i dravce na feederový prut. A ten boj s feederovým prutem, když zdoláváte dravce, no prostě paráda.

Pokud si chci aktivně zachytat s feederovým prutem a lovit tak trochu netradičně, na kmenovku navléknu jen průběžné drobné olůvko na konec návazce uváži marmyšku. Na její háček pak dám několik červů nebo žížalku. Nahodím, chvíli nechám marmyšku na dně v klidu, pak otočím kličku navijáku jednou či dvakrát a opět nechám prut i pár minut v klidu. Potahování po dně opakuji až do záběru, nebo než jsem s marmyškou u břehu, pak postup opakuji. U malých soust lze takto chytat například ježdíky, či trumany, ale zabrat může, hlavně u větších nástrah i úhoř, ale i jiné, nejen bílé ryby, prostě všechny druhy, co se pohybují a krmí u dna.

Asi poslední velký úspěch s kombinovanou technikou lovu jsem měl letos z jara, kdy bylo v řekách tolik vody a plaval v nich takový nepořádek, že se nedalo klasicky vůbec chytat. Po chvíli byla šňůry obalená drobným nepořádkem, ale větší problém byly stromy, co každou chvíli proplouvali kolem nás vodou a to jak na hladině, tak těsně pod ní. Nezbývalo mě, než chytat jen pod nohami hned u břehu, kdy byla naštěstí dostatečná hloubka, ale tolik vázek, že chytat na položenou prostě nešlo. Já feedrař jsem neměl po ruce žádný vhodně dlouhý prut a tak jsem použil heavy feeder, na kmenovou šňůru zavěsil menší kačenku a pod ní návazec na štiky s jedním trojháčkem a menší živou rybkou. Díky ohebné špičce kačena pod špičkou prutu pracovala opravdu skvěle, rybka tam řádila a kroužila v rozmezí téměř dvou metrů. Přišla štika, i když ne hned, ale měla 90 cm a pěkných 5 kg. Boj trval jen 15 minut, chvíli dokonce uvázla v jedné z vázek, co jsem mě pod nohami, ale díky kvalitnímu prutu, silnější neprůtažné kmenové šňůře a díky lanku, prostě nakonec jsem ji dostal na břeh. Byl to úžasný zážitek. A prý feeder a kačena, pro někoho pěkně hloupá kombinace. Ale já ji v budoucnu znovu použiji! A proč ne, když tak skvěle funguje. 🙂

Marmyšky jsou skvělé i při chytání s feederovým prutem….

Ale dost bylo feederu, co tak muškařský prut a lov dravců či jiných ryb? Zatím, co chytání s muškařským prutem například dravců, jako štik, je i u nás poměrně známé, již méně rybářů volí muškaření při lovu nedravých ryb, jako kaprů, tloušťů, karasů a podobně. I v tomto případě se dá mluvit o hybridní technice lovu ryb. Právě muškaření je skvělé na lov ryb z hladiny či kousek pod ní a právě v letních měsících, kdy se ryby rády krmí ve vrchních vrstvách vodního sloupce, je lov s muškařským prutem jedna z možností, jak uspět. Rozhodně stojí za to si vyzkoušet lov z hladiny, například ouklejí, ale i kaprů, amurů, ale i dalších nedravých ryb, tak to je opravdu skvělá zábava, kterou se dá provozovat od jara až do pozdního podzimu. Rozhodně doporučuji si občas muškařský prut vzít i na nepstruhovou vodu a zaměřit se na lov jiných ryb, než u nás asi nejtradičnějších ryb chytaných muškařskou výbavou, tedy pstruhů.

Budu rád, když mě pod článek napíšete další možné netradiční kombinace, které vám přinesli nějakou tu pěknou rybu. Rád se od vás nechám inspirovat!

Text i foto: Jiří Langer, úvodní foto: dědek Wassermann

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….