Rybářský rozcestník

Jednoduchý návazec na sumce s háčkem a přívěsovou smyčkou

Chytání ryb s nástrahami umístěnými na přívěsu háčku je dnes běžnou samozřejmostí při chytání kaprů i dalších kaprovitých ryb. Tzv. vlasová metoda se ale také ujala u rybářů cíleně lovících dravce a to včetně sumců. Právě na větší nástrahy, při chytání dravých ryb, se hodí právě tento návazec. Vlasovou metodu tak představuje smyčka vytvořená pod háčkem, na kterou můžeme nastražit kousky ryb, či větší boilies nebo pelety.

sumcovýsumcovýsumcovýsumcovýsumcovýsumcovýsumcový

Co budeme potřebovat

  • pletenka na návazec na 70-100 kg
  • sumcový háček s očkem o velikosti 3.00 či větší
  • broček

Způsob navázání

Jde o modifikované bezuzlové vázání háčku, v tomto případě ovšem místo klasického přívěsu se smyčkou na konci uvážeme smyčku táhnoucí se přímo od očka háčku. Má to dva důvody. Větší nástrahy na dvojitém přívěsu lépe drží, smyčku pak můžeme použít jako zarážku díky peletě nebo boilie kouli umístěné na konci celé sestavy.

Na 100-150 cm dlouhé pletence uděláme na jednom konci drobný uzlík. Pletenku protáhneme očkem háčku, pod háčkem vytvoříme smyčku dlouhou 10 až 15 cm, konec s uzlíkem umístíme hned u očka háčku. Provedeme klasické omoty směrem ke špičce, stačí 7 až 8 omotů, dalšími dvěma se pak vrátíme zpět k očku, zezadu provlékneme a dotáhneme. Na volném konci uděláme větší smyčku, kterou pojistíme pojišťovacím uzlem.

Teď stačí navléci kousky ryb, boilies koule nebo pelety pomocí silnější a delší boilie jehly a poslední zajisti buď klasickou koncovou zarážkou, nebo díky smyčce pomocí oka, viz obrázek. Poslední nástraha v sestavě udrží zbytek nástrah na přívěsné smyčce.

Ještě je dobré na přívěs pod háček umístit broček, který zajistí, aby všechny nástrahy držely pěkně u sebe.

Jde o jednoduchý návazec na sumce, ale i jiné dravce, který si můžeme navázat přímo u vody. Pokud nevíme, jak dlouhou smyčku přívěsu budeme potřebovat, jednoduše postup mírně obrátíme. Nejprve uvážeme delší smyčku na kterou zavěsíme nástrahy, pak teprve umístíme háček do vyhovující vzdálenosti od poslední části nástrahy a uvážeme ho klasickým bezuzlovým uvázáním. I tak to jde.

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Rybářské závody v Domamili 2023

Milí příznivci domamilských Rybářských závodů ,dovoluji si Vás pozvat tentokrát v sobotu 29. 4. 2023 k Janíčkovu rybníku Janíčkův rybník Domamil. Závodníci nemusí být členy Rybářského svazu. Jsou to dvoukolové závody, 1 prut, 2 návazce, 1 krmítko, povoleno vnadění, započítávají se úlovky větší 20 cm. Bohatá tombola, občerstvení zajištěno!

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!