Rybářský rozcestník

Jednoduchý návazec na sumce s háčkem a přívěsovou smyčkou

Chytání ryb s nástrahami umístěnými na přívěsu háčku je dnes běžnou samozřejmostí při chytání kaprů i dalších kaprovitých ryb. Tzv. vlasová metoda se ale také ujala u rybářů cíleně lovících dravce a to včetně sumců. Právě na větší nástrahy, při chytání dravých ryb, se hodí právě tento návazec. Vlasovou metodu tak představuje smyčka vytvořená pod háčkem, na kterou můžeme nastražit kousky ryb, či větší boilies nebo pelety.

sumcovýsumcovýsumcovýsumcovýsumcovýsumcovýsumcový

Co budeme potřebovat

  • pletenka na návazec na 70-100 kg
  • sumcový háček s očkem o velikosti 3.00 či větší
  • broček

Způsob navázání

Jde o modifikované bezuzlové vázání háčku, v tomto případě ovšem místo klasického přívěsu se smyčkou na konci uvážeme smyčku táhnoucí se přímo od očka háčku. Má to dva důvody. Větší nástrahy na dvojitém přívěsu lépe drží, smyčku pak můžeme použít jako zarážku díky peletě nebo boilie kouli umístěné na konci celé sestavy.

Na 100-150 cm dlouhé pletence uděláme na jednom konci drobný uzlík. Pletenku protáhneme očkem háčku, pod háčkem vytvoříme smyčku dlouhou 10 až 15 cm, konec s uzlíkem umístíme hned u očka háčku. Provedeme klasické omoty směrem ke špičce, stačí 7 až 8 omotů, dalšími dvěma se pak vrátíme zpět k očku, zezadu provlékneme a dotáhneme. Na volném konci uděláme větší smyčku, kterou pojistíme pojišťovacím uzlem.

Teď stačí navléci kousky ryb, boilies koule nebo pelety pomocí silnější a delší boilie jehly a poslední zajisti buď klasickou koncovou zarážkou, nebo díky smyčce pomocí oka, viz obrázek. Poslední nástraha v sestavě udrží zbytek nástrah na přívěsné smyčce.

Ještě je dobré na přívěs pod háček umístit broček, který zajistí, aby všechny nástrahy držely pěkně u sebe.

Jde o jednoduchý návazec na sumce, ale i jiné dravce, který si můžeme navázat přímo u vody. Pokud nevíme, jak dlouhou smyčku přívěsu budeme potřebovat, jednoduše postup mírně obrátíme. Nejprve uvážeme delší smyčku na kterou zavěsíme nástrahy, pak teprve umístíme háček do vyhovující vzdálenosti od poslední části nástrahy a uvážeme ho klasickým bezuzlovým uvázáním. I tak to jde.

Nejčtenější články

Haltýř z pračky

Tam, kde je povolený haltýř, tedy bedna na živé rybky, která se pokládá na dno toku, lze ho vyrobit jednoduše ze staré pračky, do které se prádlo dávalo vrchem.

Volba zrnitosti krmení při lovu s method feeder krmítky

Při chytání s method feeder krmítkem je volba zrnitosti krmení velmi důležitá. Kdy chytat se směsí extra jemnou, středně zrnitou, či směsí hrubou? Existuje jednoduchá poučka.

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím