Rybářský rozcestník

Chytání amurů v podjezí na vodní řasy

Především staré, kamením vydlážděné jezy, nabízí rybářům možnost v létě chytat amury na vodní řasy, co rostou právě na kamenech a betonu na těchto jezech a to nejlépe metodou na plavanou s háčkem téměř až u dna. Při splavávání se splávkem, s vodní řasou omotanou kolem háčku na konci montáže, je velmi reálné nějaké to vodní torpédo chytit.

vodnívodníamur-srpen-2018-1Amur

Amur je ryba velmi opatrná, kterou není lehké chytit. Existuje několik možností, jak se pokusit na ně nastražit a ulovit je. Jedna z poměrně úspěšných metod lovu amurů je chytat amury na vodní řasy v podjezí a kousek za ním na řasy rostoucí právě na tělese jezu. Takto chytáme na plavanou s háčkem těsně nade dnem. Olovo by mělo být od háčku tak 15 cm daleko, splávek pak volíme větší, aby byl dostatečně viditelný i na větší vzdálenost. Na řasy lze totiž v proudu pod jezem chytat i více jak na 100 metrů.

Jak na to?

Jde o klasickou splavávanou, kdy nahodíme montáž se splávkem, na konci s háčkem, který jsme omotali řasami. Splávek pouštíme po proudu i několik desítek metrů daleko. Postup opakujeme do zblbnutí nebo tak dlouho, než přijde záběr. Montáž by měla být tak dlouhá, aby háček putoval vodním sloupcem těsně nade dnem. Proto je dobré mít zmapované dno, především změřenou hloubku a také je dobré vědět, zda se někde v místě lovu nenachází nějaká zrádná vázka.

Pokud chytáme přímo z jezu, můžeme také občas zakrmit a to tak, že šouravými kroky, napříč jezem, uvolníme řasy přirostlé na kamenech. Ale pozor, je to tam většinou velmi kluzké!

Řas je několik druhů volíme ty, co v dané lokalitě rostou….

Jakou volíme velikost sousta?

Lze omotat háček řasami až o velikosti pingpongového míčku. Pokud dáme menší háček a menší sousto, klidně můžeme chytit i jiné druhy ryb, jako plotice, tlouště, ostroretky či perlíny.

TIP: Amur umí, při dotažení ke břehu, nabrat závratnou rychlost a zprudka vystartovat od břehu pryč. Je třeba s tím počítat a mít povoleno brzdu, jinak je schopný se utrhnout. Kdo chytá amury pravidelně také ví, že je třeba nutné je nechat u břehu „vyblbnout“, jinak může větší kus zničit i podběrák, jak šíleně se bude mrskat.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2023

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.