Rybářský rozcestník

Chytání amurů v podjezí na vodní řasy

Především staré, kamením vydlážděné jezy, nabízí rybářům možnost v létě chytat amury na vodní řasy, co rostou právě na kamenech a betonu na těchto jezech a to nejlépe metodou na plavanou s háčkem téměř až u dna. Při splavávání se splávkem, s vodní řasou omotanou kolem háčku na konci montáže, je velmi reálné nějaké to vodní torpédo chytit.

vodnívodníamur-srpen-2018-1Amur

Amur je ryba velmi opatrná, kterou není lehké chytit. Existuje několik možností, jak se pokusit na ně nastražit a ulovit je. Jedna z poměrně úspěšných metod lovu amurů je chytat amury na vodní řasy v podjezí a kousek za ním na řasy rostoucí právě na tělese jezu. Takto chytáme na plavanou s háčkem těsně nade dnem. Olovo by mělo být od háčku tak 15 cm daleko, splávek pak volíme větší, aby byl dostatečně viditelný i na větší vzdálenost. Na řasy lze totiž v proudu pod jezem chytat i více jak na 100 metrů.

Jak na to?

Jde o klasickou splavávanou, kdy nahodíme montáž se splávkem, na konci s háčkem, který jsme omotali řasami. Splávek pouštíme po proudu i několik desítek metrů daleko. Postup opakujeme do zblbnutí nebo tak dlouho, než přijde záběr. Montáž by měla být tak dlouhá, aby háček putoval vodním sloupcem těsně nade dnem. Proto je dobré mít zmapované dno, především změřenou hloubku a také je dobré vědět, zda se někde v místě lovu nenachází nějaká zrádná vázka.

Pokud chytáme přímo z jezu, můžeme také občas zakrmit a to tak, že šouravými kroky, napříč jezem, uvolníme řasy přirostlé na kamenech. Ale pozor, je to tam většinou velmi kluzké!

Řas je několik druhů volíme ty, co v dané lokalitě rostou….

Jakou volíme velikost sousta?

Lze omotat háček řasami až o velikosti pingpongového míčku. Pokud dáme menší háček a menší sousto, klidně můžeme chytit i jiné druhy ryb, jako plotice, tlouště, ostroretky či perlíny.

TIP: Amur umí, při dotažení ke břehu, nabrat závratnou rychlost a zprudka vystartovat od břehu pryč. Je třeba s tím počítat a mít povoleno brzdu, jinak je schopný se utrhnout. Kdo chytá amury pravidelně také ví, že je třeba nutné je nechat u břehu „vyblbnout“, jinak může větší kus zničit i podběrák, jak šíleně se bude mrskat.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….