Rybářský rozcestník

Chytání amurů v podjezí na vodní řasy

Především staré, kamením vydlážděné jezy, nabízí rybářům možnost v létě chytat amury na vodní řasy, co rostou právě na kamenech a betonu na těchto jezech a to nejlépe metodou na plavanou s háčkem téměř až u dna. Při splavávání se splávkem, s vodní řasou omotanou kolem háčku na konci montáže, je velmi reálné nějaké to vodní torpédo chytit.

vodnívodníamur-srpen-2018-1Amur

Amur je ryba velmi opatrná, kterou není lehké chytit. Existuje několik možností, jak se pokusit na ně nastražit a ulovit je. Jedna z poměrně úspěšných metod lovu amurů je chytat amury na vodní řasy v podjezí a kousek za ním na řasy rostoucí právě na tělese jezu. Takto chytáme na plavanou s háčkem těsně nade dnem. Olovo by mělo být od háčku tak 15 cm daleko, splávek pak volíme větší, aby byl dostatečně viditelný i na větší vzdálenost. Na řasy lze totiž v proudu pod jezem chytat i více jak na 100 metrů.

Jak na to?

Jde o klasickou splavávanou, kdy nahodíme montáž se splávkem, na konci s háčkem, který jsme omotali řasami. Splávek pouštíme po proudu i několik desítek metrů daleko. Postup opakujeme do zblbnutí nebo tak dlouho, než přijde záběr. Montáž by měla být tak dlouhá, aby háček putoval vodním sloupcem těsně nade dnem. Proto je dobré mít zmapované dno, především změřenou hloubku a také je dobré vědět, zda se někde v místě lovu nenachází nějaká zrádná vázka.

Pokud chytáme přímo z jezu, můžeme také občas zakrmit a to tak, že šouravými kroky, napříč jezem, uvolníme řasy přirostlé na kamenech. Ale pozor, je to tam většinou velmi kluzké!

Řas je několik druhů volíme ty, co v dané lokalitě rostou….

Jakou volíme velikost sousta?

Lze omotat háček řasami až o velikosti pingpongového míčku. Pokud dáme menší háček a menší sousto, klidně můžeme chytit i jiné druhy ryb, jako plotice, tlouště, ostroretky či perlíny.

TIP: Amur umí, při dotažení ke břehu, nabrat závratnou rychlost a zprudka vystartovat od břehu pryč. Je třeba s tím počítat a mít povoleno brzdu, jinak je schopný se utrhnout. Kdo chytá amury pravidelně také ví, že je třeba nutné je nechat u břehu „vyblbnout“, jinak může větší kus zničit i podběrák, jak šíleně se bude mrskat.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Hliníkové schody jako přístavní molo pro lodě

Je mnoho revírů, kde je přístup k vodě velmi zkomplikovaný výškou břehu. V momentě, kdy potřebujeme nasednout do lodě, nebo například vytáhnout z vody velkého sumce, je strmý břeh velký problém a proto mě nadchnul nedávný nápad mého kamaráda vytvořit si provizorní molo se schůdky ze starých hliníkových schůdků.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím