Rybářský rozcestník

Chytání amurů v podjezí na vodní řasy

Především staré, kamením vydlážděné jezy, nabízí rybářům možnost v létě chytat amury na vodní řasy, co rostou právě na kamenech a betonu na těchto jezech a to nejlépe metodou na plavanou s háčkem téměř až u dna. Při splavávání se splávkem, s vodní řasou omotanou kolem háčku na konci montáže, je velmi reálné nějaké to vodní torpédo chytit.

vodnívodníamur-srpen-2018-1Amur

Amur je ryba velmi opatrná, kterou není lehké chytit. Existuje několik možností, jak se pokusit na ně nastražit a ulovit je. Jedna z poměrně úspěšných metod lovu amurů je chytat amury na vodní řasy v podjezí a kousek za ním na řasy rostoucí právě na tělese jezu. Takto chytáme na plavanou s háčkem těsně nade dnem. Olovo by mělo být od háčku tak 15 cm daleko, splávek pak volíme větší, aby byl dostatečně viditelný i na větší vzdálenost. Na řasy lze totiž v proudu pod jezem chytat i více jak na 100 metrů.

Jak na to?

Jde o klasickou splavávanou, kdy nahodíme montáž se splávkem, na konci s háčkem, který jsme omotali řasami. Splávek pouštíme po proudu i několik desítek metrů daleko. Postup opakujeme do zblbnutí nebo tak dlouho, než přijde záběr. Montáž by měla být tak dlouhá, aby háček putoval vodním sloupcem těsně nade dnem. Proto je dobré mít zmapované dno, především změřenou hloubku a také je dobré vědět, zda se někde v místě lovu nenachází nějaká zrádná vázka.

Pokud chytáme přímo z jezu, můžeme také občas zakrmit a to tak, že šouravými kroky, napříč jezem, uvolníme řasy přirostlé na kamenech. Ale pozor, je to tam většinou velmi kluzké!

Řas je několik druhů volíme ty, co v dané lokalitě rostou….

Jakou volíme velikost sousta?

Lze omotat háček řasami až o velikosti pingpongového míčku. Pokud dáme menší háček a menší sousto, klidně můžeme chytit i jiné druhy ryb, jako plotice, tlouště, ostroretky či perlíny.

TIP: Amur umí, při dotažení ke břehu, nabrat závratnou rychlost a zprudka vystartovat od břehu pryč. Je třeba s tím počítat a mít povoleno brzdu, jinak je schopný se utrhnout. Kdo chytá amury pravidelně také ví, že je třeba nutné je nechat u břehu „vyblbnout“, jinak může větší kus zničit i podběrák, jak šíleně se bude mrskat.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Územní přebor ZUS v LRU na plavanou kategorie U15 – U20

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor mládeže a LRU ve spolupráci s  ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní přebor ZUS v LRU na plavanou kategorie U15 – U20, jarní kolo……

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím