Rybářský rozcestník

Cílený lov jeseterů, jak na ně

Jeseter je prehistorická ryba, která je pro sportovního rybáře skvělým zpestřením, pokud se nechá přemluvit na háček. Na soukromých revírech je dnes přímo povinnost mít v osádce také některého z jeseterů. Bohužel na svazových vodách je to něco jiného. Potkat jesetera na revírech ČRS je zatím spíše rarita, ale díky vysazování jeseterů malých na jihu Moravy se snad blízká na lepší časy. Pokud prahnete po tom chytnout si nějakého jesetera, musíte tedy vyrazit na nějaký soukromý revír, nebo do zahraničí.

V daleké minulosti byli některé druhy jeseterů běžnou součástí dolních toků větších českých řek. V povodí Labe se vyskytoval například jeseter velký. Ještě počátkem minulého století se až dvoumetroví jeseteři pravidelně lovili v Labi kolem Děčína, Ústí nad Labem nebo Litoměřic. Na dolním toku Moravy a Dyje bylo možno chytit několik dalších druhů jeseterovitých ryb včetně vyzy velké! Ovšem znečištěné řeky a rozvoj průmyslu zabránil tahům jeseterů nejen u nás, ale i jinde ve světě. Právě zablokováním přirozených cest některých ryb vymizely i jeseteři z velké části Evropy. A proto není divu, že v Česku jesetery na svazové vodě téměř nenajdeme. To byla pravda do jara roku 2017, kdy se rozběhl zajímavý projekt Vodohospodářského podniku Povodí Moravy, ten začal do řek Moravy a Dyje vysazovat jesetery malé. Vysazování bude pokračovat i v dalších roky a to až do roku 2021. Možná díky tomuto vysazování alespoň na jihu Moravy si budou moci rybáři jesetera chytnout i ve svazové vodě.

Ale dost o smutné historii jeseterů, pojďme si popovídat, jak na ně!

Ve světě se velcí jeseteři chytají především na celé mrtvé ryby, na jikry v punčoše, či na filety z ryb… Například v Britské Kolumbii lze ulovit jesetera až o váze 800 kg! Většina těch vylovených je mnohem menší. Ovšem šňůry o nosnosti 150 kg často nevydrží boj s jeseterem a tak v zahraničí, při výpravě na velké lososy, je třeba to nejlepší nářadí, pruty a navijáky vhodné na lov těch největších rybích obrů. O rybářské bižuterii nemluvě. Rozhodně jesetery nepodceňujte a to ani ty lovené u nás na soukromých revírech, i když ty menší se dají zdolat na běžné kaprové pruty, na ty větší poličte raději s pruty a výbavou na sumce. Chcete-li si přečíst zajímavý článek o jedné výpravě na jesetery z řeky Fraser, najdete ho zde: Kanada – Lov jeseterů na řece Fraser

Jeseter ulovený v Kanadě, v části Britské Kolumbii na řece Fraser, měl 260 cm a téměř 120 kg.

Ale pojďme dále, v tomto článku se chci věnovat především cílenému lovu jeseterů u nás, tedy na soukromých revírech v Česku.

Kam zajít na jesetery v Česku?

V našich končinách se setkáme především s jeseterem malým, sibiřským a také s jeseterem ruským. Zatím, co první jmenované lze občas chytit na jihu Moravy i ve svazových vodách, další dva druhy najdeme opravdu jen na soukromácích. Právě jeseter sibiřský je nejvíce rozšířený na příč Českem. Vydrží i opakované trauma, tedy to, že se ocitne na háčku a je vyloven rybářem. Spase téměř vše, je to takový vodní vysavač. Ovšem to platí i o dalším druhu jesetera, tedy o jeseteru ruském, který je velice jednoduše rozpoznatelný od jesetera ruského díky jeho krátkému, ale širokému rypci. Jeseter ruský má rypec dlouhý a protáhlý, ale úzký.

Většina českých soukromých revírů má ve svém portfóliu i nějakého jesetera. Je to logické, protože pro českého rybáře je to ryba stále poměrně exotická. Přitom jeseteři na nástrahy reagují poměrně ochotně a nechají se i opakovaně chytit, přitom ti větší se dokáží s rybářem pěkně potahat, což z nich dělá velice žádanou sportovní rybu. A tak, než vyrazíte někam na soukromý revír, prostě si na jejich stránkách ověřte, že jesetery mají, což je dnes u většiny kvalitních soukromých revírů pomalu samozřejmostí. Jde spíše o to, jak moc velké jesetery v té či oné vodě najdete.

Nedávno jsem měl možnost si dvakrát zachytat na soukromém revíru na Dubbenci. Tam mají sice menší jesetery, ale zato ve větším počtu, proto není zase tak vzácné si nějakého vytáhnout. Já to zkusil nejprve na sýr a olomoucké syrečky. Rady mých kamarádů mě moc nepomohly, protože jsem si jesetera nevytáhl. Zato klučina kousek vedle mě si jednoho menšího vytáhl jen na kousek chleba. Další týden jsem zkusil masové boilie nastražené s polovinou Pop-Up česnekové koule a na to mě zabrala potvůrka hned po setmění.

Krásná ryba, vzala si jen kousek chleba při lovu kaprů na položenou.

Na jakou nástrahu chytat jesetery?

Obecně platí, že jeseteři se pohybují v místech největšího vnadění. Zvyknou si a pak berou na vše, na co je naučíte, tedy podobně, jako kapři. Pokud si ale mohou vybrat, pak dávají přednost všemu, co páchne rybinou. Top nástraha na jesetery jsou tedy boilies nebo pelety halibut, a to jak na vnadění, tak jako nástraha. Pokud nástrahu ještě doplníme o nějakou živou, například o červíky nebo žížaly, šance na ulovení jeseter se až zdvojnásobí. Ideální je chytat na zakrmeném místě klidně i kousek od břehu, ale tam, kde se nejčastěji zakrmuje. Další nástrahou, kterou upřednostňují jsou kousky nebo i celé mrtvé rybky. Já osobně se sýrem pohořel, ale hodně rybářů tvrdí, že jeseteři milují tvrdé sýry a také tvarůžky.

Jeseteři přijímají potravu po celý rok, tedy i v zimě. Lze je chytit i v době, kdy ostatní ryby z nějakého důvodu neberou, což svědčí o jejich žravosti a velké chuti něco dobrého nasát. Jezdí po dně a hledají místa, kde je nejvíce krmení u sebe a sají a sají …

65 cm velký jeseter přišel na halibutku a půlku Pop Up česnekové koule …

Jakou výbavu si vzít na jesetery?

Jesetery chytáme většinou na položenou. Na ty menší postačí i feeder prut, na větší pak použijeme výbavu na kapra. Ano, v našich končinách většinou postačí na jesetery kvalitní kaprové pruty a navijáky se silnější pletenkou, ovšem pokud půjdete na revír, kde se pyšní jesetery co mají kolem dvou metrů, pak bych raději volil nádobíčko na sumce. Hlavně větší kusy mají oblibu vyskakovat nad vodu a plavat na příč celým revírem a tak k jeho zastavení a otočení je někdy třeba větší síly. Naštěstí jeseteři nevyhledávají vázky a při boji většinou zůstávají na volné ploše, přesto mohou potrápit.

Slovo závěrem:

Měkčí prut, silnější háčky, v podstatě jinak běžná montáž na kapry vám postačí i na větší jesetery. Pokud důkladně zakrmíte lovné místo lopatkou a podobně, pak ani nemusíte použít krmítko, ovšem krmítko není na škodu, ba naopak. Hlavně při cíleném lovu menších jeseterů se mě osvědčili method-feedr krmítka, ale nástrahu jsem měl pod krmítkem. Jinak z nástrahou si není třeba dělat nějakou velkou hlavu. Použijte tu, co se nejvíce na tom či onom revíru používá. Ono je to stejně jedno, protože pokud jeseter přijede na vaše lovné místo, většinou nasaje vše, co najde!

Více o jeseterech se dozvíte v našem atlase sladkovodních ryb zde: atlas-sladkovodnich-ryb/jeseteroviti-aipenseridae

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.