Rybářský rozcestník

Cílený lov tolstolobiků

Mnoho rybářů si myslí, že se tolstolobici nedají chytat klasicky na háček. Ale pozor, je to omyl! V tomto článku si povíme o dvou způsobech, jak jít štěstí naproti a cíleně lovit tolstolobiky. A nepůjde o rady, jak je nezákonně podsekávat! Dají se totiž přechytračit a ulovit i legální cestou. A jak? Pomůže nám montáž do vodního sloupce, či montáž s kaprovým krmítkem a kačenkou, vzlínavé krmení, nebo naopak krmení, co se pomalu vznáší ke dnu a zakrmovací mrak. Máme tu pro vás dvě varianty a montáže, na které lze přemluvit i jinak netečné tolstolobiky.

tolstolobik-skuhrov1tolstolobici-plavana-montazkacenka-krmitko--zakrmovaci-smes-ilustrackakacenka-krmitko--zakrmovaci-smes-ilustracka2kacenka-krmitko-ve-vodeZamrazenásplavek-krmitko2splavek-krmitko3hladík-tolstolobiktolstolobik

Náhodně chytilo již hodně rybářů tolstolobika například při plavané, nebo i na položenou, když měli na háčku rostlinnou návnadu, jako vařenou kukuřici, hrášek, ale také chleba. Ale nachytat více kusů, cíleně, to je jiná, na to chce fištrón nebo rady zkušených! 🙂

Mít tolstolobika zaseknutého na prutu, to je zážitek na celý život. Ulovené kusy jsou většinou velcí bojovníci a brání se vytažení z vody velice urputně a dlouho! To je také důvod, proč se pokusit nějakého tolstolobika chytnout. Dalším důvodem může být i ten fakt, že v kulinářské magii odedávna považují maso tolstolobika za účinné afrodiziakum.

Na rybářském trhu se objevily splávky s krmítky…

Ano, tato robustní ryba nabízí velmi široké kulinářské možnosti ve studené i teplé kuchyni, a to ve verzích levnějších i luxusních. Jemné sněhobílé maso příjemné chuti lze totiž přidat do rybích karbanátků, marinovat v octovém nálevu či jen lehce podusit. Dá se také smažit, péct či grilovat.

Nejchutnější a pro kulinářskou úpravu nejlepší je tolstolobik kolem 60 cm a 2,5-3 kg váhy. V této velikosti není ani nutné stahovat kůži, která je navíc po tepelném zpracování skutečně výtečná. Jen pozor na tuková ložiska, která je třeba u této ryby odstranit!

Chytání tolstolobiků nade dnem (ve vodním sloupci)

Pokud tedy chcete zkusit štěstí a cíleně lovit tolstolobiky, pak se dá vyzkoušet ho ulovit nade dnem s plovoucí pop up bolie a krmítkem obaleným zakrmovací složkou, kdy část je vzlínavá. Další vhodnou složkou je složka, co pouští mrak, který se také bude tolstolobikům líbit. Nástrahou můžeme postupně prohledávat celý vodní sloupec, důležité je stále přikrmovat lovné místo vzlínavou složkou.

Tip na složku vhodnou do krmení, která nám udělá pěkný zakrmovací mrak …. receptůra zde: Kukuřičná kaše

Zamrazená kaše z rozmixované nakládané kukuřice.

 

Chytání tolstolobiků na plavanou se zakrmovacím krmítkem

Asi účinnější varianta je pak chytat tolstolobiky pod hladinou, kde se také v letních měsících nejčastěji vyskytují. Pak chytejte na montáž, která se skládá z kačenky na štiky, pod kterou se nechá houpat klasické kaprové krmítko obalené zakrmovací směsí, co bude, v tomto případě, pomalu klesat ke dnu. Opět je důležitá složka krmení, co pouští mrak! Pod krmítko se dává háček s kukuřicí, či menší kuličkou boilie, ale v tomto případě použijeme boilie, co neplave. Lze zkusit i jiné nástrahy, ale nejlépe rostlinného původu. Podstatná je ten zakrmovací mrak a krmení ve vodním sloupci.

TIP: Skvěle ve vodě tvoří mrak sušené mléko hojně přimíchané do zakladu zakrmovací směsi. Jeho účinnost lze ještě násobit rozmícháním sušeného mléka v čerstvém mléku.

Montáž – plavaná, chytání tolstolobiků (kaprů) v letních měsících: 1) kačenka – splávek (velikost na štiky), 2) spirálka lehkého krmítka na zakrmovací směs, od splávku ve vzdálenosti 2 až 5 (10) cm, 3) tak 5 cm dlouhý návazec s háčkem velikosti č.4, úplně stačí.

Video návod na uvázání montáže na lov tolstolobiků:

Další fotografie montáže:

Montáž na tolstolobiky a kapry ….

Montáž před nahozením …

Na této fotografii to není moc vidět, ale kolem nástrahy padá krmení a tvoří se mrak ….

Slovo závěrem

Jak jste jistě z textu výše jistě pochopili, vzlínavá složka při položené, nebo naopak při plavané pomalu klesající, složka krmení a také zakrmovací mrak, to jsou ty dva zásadní atributy, které několikrát násobí potencionální možnost ulovit si kromě kapra a jiných kaprovitých ryb právě tolstolobika, nebo i jeho brášku tolstolobce. Odměnou vám pak bude litý boj a věřím, že i zážitek na celý život. Pro milovníky dobré kuchyně i výtečné maso s afrodiziakálními účinky. 🙂

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.