Při lovu s marmyškou lze přemluvit k útoku kdejakého dravce, ale marmyšky v kombinaci s červíky nebo žížalkami klidně nasají i bílé ryby včetně kaprů. Lov na marmyšku pochází z Ruska, ale velmi oblíbený je i v Polsku a to hlavně při lovu na zmrzlých řekách a jezerech, tedy na dírkách. Ovšem to je jen jedna možnost, jak využít marmyšky! Skvělé jsou totiž i při technice lovu, velmi podobné klasické přívlači.
Jde o umělou nástrahu, háček se závažím s otvorem. Ovšem existují i marmyška s očkem. Tvary mají různé, od koule až po protažený ovál. Mají za úkol napodobit menší rybky nebo brouky. Na háček se pak napichuje nástraha, například žížala nebo několik červíků, to vše pak představuje potencionální kořist, která se právě krmí potravou. Tělo marmyšky bývá obvykle z olova nebo wolframové, háček je jen z mírně zakaleného drátu.
Při chytání na dírkách je to jasné, používáme krátké pruty vhodné pro tento druh lovu. Asi nejvhodnějším nástrojem při chytání s marmyškou pomocí odhozu jsou pruty na ultralehkou, nebo střední přívlač, k tomu pak vhodné menší navijáky s mělčí cívkou. Hodí se spíše jemná, ohebná špička prutu. Délka kolem 2,6 m, s gramáží na špičce kolem 15 g. Při chytání s marmyškou, kromě lovu těch největších ryb, používáme raději vlasec než pletenou šňůru, silný tak 0,16 až 0,20 mm. Na návazce je dobré využít fluorocarbon, který je ve vodě téměř neviditelný, o délce 30 až 50 cm. Kmenovou šňůru je dobré na konci opatřit obratlíkem s karabinkou, nebo mikrokroužkem, který používají muškaři. Jde o možnost rychle si vyměnit nástrahu, či celou montáž, pokud ji necháme někde ve vázce.
Při lovu dravců je asi nejvhodnější živočišná potrava, tedy malí červi, kousky žížal, kousky ryby apod. Ovšem existují i umělé nástrahy napodobující různé brouky nebo larvy, ty lze také použít. Je dobré je předem nadipovat vhodným dipem. Pokud budete cíleně lovit bílou rybu, pak se hodí na háček napíchnout kukuřici, vařené těstoviny, lisovaný rohlík, zrnka vařené rýže a pod.
První možností je chytat s marmyškou a živou nebo i umělou nástrahou vertikálně, tedy na lodi, pod břehem, nebo na zamrzlé vodě na dírkách. Vertikální přívlač asi ani nemusím představovat, jen pro začátečníky připomínám, že jde o lov pod špičkou prutu, kdy nástrahu spouštíme až na dno a pak cukavými pohyby s ní poskakujeme vertikálně, o pár centimetrů nahoru a dolu. Pokud nepřijde záběr, změníme hloubku vodního sloupce a zkoušíme to v jiné hloubce.
Druhou možností je chytat ryby dále od břehu či lodě, odhodíme nástrahu a necháme ji opět dopadnout až na dno. Pak občasným cuknutím a navinutím části vlasce se snažíme nalákat ryby k záběru. Pokud chceme lovit bílou rybu, tedy kapry, cejny apod. Nahodíme, počkáme pár minut, pak s nástrahou na dně pocukáme, a zase delší pauzu necháme prut v klidu. Pokud chytáme dravé ryby, celé to zrychlíme a cukáme s nástrahou podobně, jako při klasickém vláčení. Čím rychleji, bez větších prostojů, tím častěji nám na háček zaútočí okoun, candát nebo štika. Velikost ryb selektujeme klasicky, tedy velikostí nástrahy. Existují marmyšky, na které se chytají i metrové ryby, ale také takové, na které chytáme drobné rybky, například velikosti 8 až 10 cm.