Rybářský rozcestník

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

civkovykravskyUvázáníosmickovy-uzel-2pevna

Hlavně začínající rybáři často velmi podceňují nejen samotnou přípravu na vycházku, či přímo na výpravu k vodě, ale i to základní minimum, které by měl každý rybář znát a kam právě znalost uvazování některých základních rybářských uzlů rozhodně patří. Když jsme zadávali hlasovací anketu na toto téma: „Kolik rybářských uzlů znáte a kolik z nich pravidelně využíváte?„, hlasovalo přesně 74,31 % a kliklo na tuto odpověď: „Vystačím si s jedním či dvěma uzly, víc jich nepotřebuji znát“. Přitom až druhá nejčastější odpověď zněla: „Znám jich hodně, ale využívám jen 4 až 5 typů“, což bylo jen 20,05 % rybářů, kteří hlasovali podle nás správně. Myslíme si totiž, že znalost minimálně 5 níže uvedených uzlů, je pro rybáře přímo nutností. Ale uveďme si tedy některé základní situace, kdy rybář potřebuje znát nějaký ten uzel.

Kdy se rybář neobejde bez znalosti některých základních rybářských uzlů:

  • při namotávání vlasce či kmenové šňůry na naviják
  • v momentě, kdy je třeba spojit šokovou šňůru s kmenovou, nebo spojit dva vlasce či šňůry k sobě (například při přetržení kmenové šňůry)
  • při navazování háčku s lopatkou
  • při navazování všeho s očky, včetně háčků s očky, woblerů, obratlíků…..
  • klasickou jednoduchou smyčku zná asi každý, ale málo který rybář si uvědomuje, jak moc často ji používá a že jde vlastně také o uzel.

Ať počítám, jak počítám, bez 5 základních rybářských uzlů se žádný rybář neobejde. A pokud bude chtít chytat například větší ryby, nebo některými složitějšími rybářskými technikami, pak se neobejde ani bez znalosti uvázání některých dalších rybářských uzlů. Příkladem jsou některé speciální uzly, které používají muškaři. Dále pak například při vertikální přívlači při chytání ryb na marmyšky, nebo při lovu klasickou přívlačí na tzv. Drop shot… mohl bych pokračovat dále, těch uzlů pro konkrétní techniky lovu je opravdu hodně. Proto jsme také vytvořili obrázkovou encyklopedii rybářských uzlů a montáží, která se jistě občas bude hodit i zkušenějšímu rybáři. Na ni pak také navazuje soubor naučných videí o vázání uzlů a montáží, který najdete také na našem webu zde: Videa – navazování rybářských uzlů a montáží – video škola uzlů (montáží).

Ale nyní si vyjmenujme některé ze základních rybářských uzlů. Po kliknutí na jejich název nebo obrázek se vám pak načte celý návod na konkrétní uzel.

Základní rybářské uzly:

1) Cívkový uzeluzel vhodný na uvázání kmenového vlasce nebo šňůry na cívku navijáku. Díky tomuto uzlu dokážeme rychle a bez problémů začít namotávat vlasce (šňůry), aniž by se nám oko na středu cívky protáčelo a tak vlastně znemožňovalo pevné namotání.

2) Kravský uzel – Uzel skvělý například při spojení fluorocarbonu a kmenové šňůry. Skvěle drží, přitom není moc hamatný a tak i dobře prochází očky prutu. Nejvíce ho tedy využijeme při vláčení, ovšem také například při chytání sumců na trhačku s využitím fluorocarbonové montáže. Rovněž šokovou šňůru lze tímto uzlíkem spojit s kmenovým vlascem! A tak si ho mohou oblíbit i kapraři.

3) Uzel pro navázání háčku s lopatkou – Základní uzel na uvázání háčku s lopatkou na návazec, případně i kmenový vlasec.

4) Jednoduchý osmičkový uzel pro očka – I když tento uzel patří mezi nejjednodušší rybářské uzly, je jeden z nejpevnějších. Dobře drží uvázaný jak na vlasci, tak na pletené šňůře, případně i na jiných materiálech. Je to velice starý uzel, který již znali i staří Inkové. Hodí se jak na upevnění vláčecích nástrah, tak na uvázání háčků s očkem, obratlíků, lanek apod. Uzel se po delším čase, hlavně při změnách teplot jak vody, tak vzduchu, může zdeformovat a ztratit původní pevnost, proto ho raději, vždy po zimě, znovu převážeme.

5) Pevná smyčka (koncové uzly) – Tento uzel patří mezi základní rybářské uzly. Je podobný klouzavému uzlu, ale jen v začátku vázání. Má stejné využití, jako ostatní koncové uzly. Například s ním můžeme spojit monofilové vlasce. Jeho největší výhodou je ta zkutečnost, že při utažení se neposouvá, ale zůstává na místě, kde byl dotažený.

Rozhodně hlavně vy, začínající rybáři, by jste si měli co nejdříve osvojit pár základních rybářských uzlů, protože pak vás nic u vody nezaskočí, ani, když vám dojdou kupované hotové návazce, nebo se vám například přetrhne kmenová šňůra a vy ji budete chtít nastavit. Ale těch situací, kdy se bez nějakého toho osvědčeného uzlu neobejdete, bude u vody mnohem a mnohem více.

Autor textu: George, Rybářský rozcestník.cz, autor obrázků: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

Čeští handicapovaní rybáři vezou bronz z mistrovství světa!

Skvělého úspěchu dosáhl tým českých handicapovaných rybářů na Mistrovství světa v bulharském Plovdivu (14. – 15. 6.), kde získal bronzové medaile. Skončilo tak osmileté čekání na cenný kov. Český tým handicapovaných rybářů tvořili téměř výhradně členové místní organizace Kladruby u Vlašimi. Zisk medaile je o to cennější, že Češi na světovém šampionátu startovali s největšími zdravotními handicapy z všech zúčastněných týmů…

Obal na plynovou láhev o objemu 10 kg

Kdo pravidelně jezdí k vodě a používá plynové bomby ví, že především v podzimních a zimních měsících, když přituhne, je venku pod 10 °C, ale i méně, plyn zlobí, nemá takový výkon, jako v letních měsících, když je okolní teplota mnohem a mnohem vyšší. Pak se hodí bombu uchovávat v teple. Ale jak to zařídit?