Rybářský rozcestník

Vlasová metoda chytání ryb – moderní prezentace nástrah při lovu kaprovitých ryb, ale i dravců

Umisťování nástrah při položené mimo háček je dnes již běžnou metodou lovu kaprovitých ryb při chytání na položenou. Ovšem moderní rybáři tenhle způsob prezentace nástrah přenesli i do lovu dravců. Díky umístění nástrah mimo háček se povedlo nejednomu rybáři chytit svoji vysněnou trofejní rybu. Jak je to možné? Pro ryby je často háček tak dobře na dně schovaný, že ho prostě ryby nevidí, vidí jen ty dobroty, co jim rybář nabízí. A proto nástrahy na přívěsu háčku, bez větších obav, často nasají i velké, opatrné kusy.

žížalavariantyHotovo,pva-paska-boilies-prives1externi-prives-pro-boilieperko-prives1eidamgreedysilonkove-boilies-1sumec-silonky-koule6lucheon-meat-sumci1Peletymasovýprivec-zizaly-klips3kebab-rig10

Definice vlasové metody chytání ryb:

Jde o umístění nástrahy mimo háček, který zůstává volný. Nástraha je k háčku připojena pomocí vlasového přívěsu (vlasový proto, že dříve se k jeho zhotovení používala tenká vlasová vlákna). Dnes se k vytvoření takové montáže používá pletených šňůr, vlasců nebo fluorocarbonu. Nejčastější nástrahou jsou pak boilies, peletky, ale i další oblíbené kaprovité nástrahy.

Návazce s přívěsem (vlasem), na kterém jsou umístěné nástrahy, se dnes uvazují různě dlouhé a mnoha způsoby. Také se přívěsy háčku doplňují o další rybářskou bižuterii, buď pro zdokonalení celého návazce, nebo jen proto, že jsou některé návazce pohodlnější pro rybáře, než jiné. Pojďme si ukázat, pomocí fotografií a obrázků, různé způsoby prezentací nástrahy právě pomocí vlasového přívěsu.

Zleva: přívěs s gumovým kolečkem na pelety, klasika se smyčkou, s drátkem nebo šroubovicí, s klipem…

Další možností je umístit na přívěs například pérko, díky kterému i na přívěsu dobře drží obalovací pasty, či těstíčka…

Pérko umístěné na přívěsu háčku….

Na přívěs háčku můžeme umístit i živou nástrahu…

Klip na přívěsu skvělý na nastražení červů nebo žížal, ale i dalších dobrot pro ryby….

Návazec na parmy…

Klasika, boilies na přívěsu háčku, další boilies zavěšené na PVA pásce…

Háček s delším vlasovým přívěsem, ten zajištěný na háčku gumičkou … připraveno pro lov opravdu velkých kaprů….

Další z návazců pro selekci menších ryb, tyhle dobroty dokáže nasát jen opravdu velká ryba…

A taková rarita, silonkové boilies. Letos jsem na něj chytil opravdu pěkné kapry! Kdo nezná, zde je článek o této skvělé vychytávce: Silonkové boilies na kapry.

Ovšem i při lovu dravců lze použít vlasovou metodu, skvělé při lovu candátů, štik ale například i sumců. Dravé ryby je možné chytat několika způsoby. Při jejich chytání s úspěchem můžeme použít také návazce s háčky s přívěsem pod háčkem. Například při chytání sumců na lančmít, ale také žížaly, nebo při lovu candátů…

Na obrázku jsou kousky ryb navlečené právě na přívěs háčku

Pelety na přívěsu – navázání na chytání sumců

Lov sumců na položenou na lančmít….

Na lov sumců můžeme použít také dámské silonky, do kterých lze úhledně zabalit různé dobroty…

Kromě návazců s uvázanými přívěsy můžeme použít vlasovou metodu i u návazců, kde nám přívěs chybí, lze si ho totiž dodatečně uvázat! Například takto…

  1. Lze použít vlasec, tenčí pletenku, ale v nouzi třeba i kvalitní gumičku. U metráže si odměříme potřebnou vzdálenost, jakou chceme od háčku nastražit boilie, peletku či i dva či tři kusy nástrahy, tu zdvojíme a ještě přidáme kousek na uzel a rezervu, aby se nám s přívěsem dobře pracovalo, oba konce spojíme nějakým šikovným uzlíkem, utáhneme ho, musí držet! Pak uděláme očko, kterým protáhneme háček, viz obrázek č 1
  2. Utáhneme, kouli, koule, nebo i jinou nástrahu napíchneme na jehlu, jehlu zahákneme za očko externího přívěsu a nástrahu na přívěs natáhneme
  3. Rozstřihneme přívěs a uděláme na něm uzel, ten dotáhneme, bude držet boilie jako zarážka
  4. Oba konce uzlu odstřihneme (například u vlasce můžeme pomocí zapalovače ho také rozleptat)
  5. Pokud jsme již neměli háček navázaný na návazci, navážeme návazec, ale rozhodně je lepší nejprve háček navázat na návazec a teprve potom na háček umístit nástrahu!

Ovšem asi nejednodušší je si přímo na místě, u vody, uvázat velikost vlasu pod háčkem, jak zrovna potřebujeme. Dělá se to tak, že uvážeme smyčku, navlékneme nástrahu, co chceme použít a pak uvážeme háček ve vzdálenosti od přívěsu, jak potřebujeme. Nejvhodnější je na to tzv. bezuzlové uvázání háčku. Pokud nevíte jak na to, zde je návod: Bezuzlové vázání háčku s očkem s návazcem na boilies.

Já osobně velice rád chytám ryby na různé nástrahy nastražené na vlasovém přívěsu. Ovšem někdy se vyplatí zvolit tradičnější prezentaci nástrah, hlavně při chytání drobnějších rybek. Občas totiž nemají tak velkou tlamku, aby dokázaly nasát nejen nástrahu na přívěsu, ale také samotný háček. Pak se vyplatí použít menší háčky a nástrahu napíchnout přímo na háček.

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….