Rybářský rozcestník

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

PVAPVABoiliesBoiliesPVA

Stejně, jako například sáčky nebo punčochy, či pásky, i PVA šňůry (nitě) se dají koupit v různých průměrech a metrážích. Také se vyrábějí v různých časových intervalech rozpustnosti. Ano, poločas rozpadu PVA provázků by měl být napsán na jejich obalu. Jejich rychlost rozpadu po setkání s vodou bývá okamžitá, tedy asi po 2 sekundách, některé se naopak rozpustí ve vodě až po cca 2 minutách.

Využití PVA šňůr:

  • PVA šňůrky jsou velice vhodné k výrobě stringerů (vnadicích korálků), které jsou skvělé pro daleké, razantní náhozy a přitom tím docílit větší zakrmení přímo u háčku.
  • Zajištění montáže proti zamotání při náhozu.
  • K zajištění, uzavření PVA sáčků nebo punčoch…

Stringer navázaný pomocí PVA šňůrky…

Pojem Stringer –  jde o navlečení nástrahy (boilie nebo pelet) pomocí boilie jehly na PVA pásku nebo PVA šňůrku a tuto sestavu připevnit těsně k nástraze a háčku, čím je docíleno zatraktivnění lovného místa a zvýšení pachové stopy, ale i rozšíření nabídky nástrahy přímo u háčku.

Nejčtenější články

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…