Rybářský rozcestník

Pevná smyčka (koncové uzly)

Tento uzel patří mezi základní rybářské uzly. Je podobný klouzavému uzlu, ale jen v začátku vázání. Má stejné využití, jako ostatní koncové uzly. Například s ním můžeme spojit monofilové vlasce. Jeho největší výhodou je ta zkutečnost, že při utažení se neposouvá, ale zůstává na místě, kde byl dotažený.

Na vlasci nebo šňůře vytvoříme obyčejnou uzlovou smyčku, volný konec vlasce (šňůry)protáhneme vzniklou smyčkou …

… vrátíme se zpět jedním nebo dvěma oviny kolem kmenové části vnitřní stranou dle obrázku …

… uzel dotáhneme v místě, kde potřebujeme, po dotažení s ním již nepůjde pohnout …

… dotáhneme, přebytečný konec odstřihneme.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Haltýř z pračky

Tam, kde je povolený haltýř, tedy bedna na živé rybky, která se pokládá na dno toku, lze ho vyrobit jednoduše ze staré pračky, do které se prádlo dávalo vrchem.

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

VIKING – elektrická energie pro vaše dobrodružství

Tento článek je pro všechny, kteří aspoň jednou chtěli na rybách nabíjet svoje telefony, sonary, nebo si pustit přenosnou televizi a nechtěli pro nabíjení používat standardní a hlučné benzínové generátory.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím