Rybářský rozcestník

Kravský uzel

Uzel skvělý například při spojení fluorocarbonu a kmenové šňůry. Skvěle drží, přitom není moc hamatný a tak i dobře prochází očky prutu. Nejvíce ho tedy využijeme při vláčení, ovšem také například při chytání sumců na trhačku s využitím fluorocarbonové montáže. Rovněž šokovou šňůru lze tímto uzlíkem spojit s kmenovým vlascem! A tak si ho mohou oblíbit i kapraři.

Na fluorocarbonu (na obrázku je červený) uděláme větší protáhlé očko, kterým protáhneme kmenovou šňůru (na obrázku je zelená!)…

… začneme omotávat jedním směrem a to směrem od ohnuté části fluorocarbonu, dbáme na perfektním poskládání jednotlivých omotů …

… uděláme 6 až 7 omotů … raději více, než méně ….

… poslední omot dokončíme a vrátíme se zpět stejným počtem omotů, opět dbáme na perfektním řazení jednotlivých omotů, konec protáhneme stejným očkem, kterým jsme začali …

… omoty porovnáme, namočíme a dotáhneme tlakem od sebe, v jedné ruce držíme fluorocarbon, v druhé obě části kmenové šňůry, přebytečný konec odstřihneme.

Tip: Léta ho používám, ale provádím jen první sadu omotů, pak se vrátím na přímo s koncem kmenové šňůry, který strčím do výchozího očka, namočím a dotáhnu, úplně to stačí. Ty zpětné omoty jsou jen jistící. Ovšem za celou dobu, co uzel používám, mě ani jednodušší varianta nepovolila v uzlíku, spíše, například při vázce, praskl někde ve střední části montáže samotný fluorocarbon! Další omoty pak také zvětšují samotný výsledný uzlík, což občas, při špatném seskládání jednotlivých omotů, může vést k zadrhávání uzlíku při procházení očky prutu.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.