Rybářský rozcestník

Lov kaprů tzv. „na trhačku“ (pomocí kolíčků na prádlo)

Kapry metodou trhačky, tzv. „na kolíčky“, chytáme z několika důvodů. Především všude tam, kde je hodně silný proud a máme problém udržet své montáže pěkně v klidu u dna na námi zvoleném místě. Dalším důvodem může být hodně nečistot plovoucích jak na hladině, tak pod ní, například po bouřích, velkých lijácích a podobně. Vlasec vedený vzduchem nad vodou totiž není strhávaný proudem a nepořádek unášený vodou se na něj nemá jak zachytit.

chytaníchytáníchytáníchytáníkapr-kolíček

Tento styl vyvážení nástrahy na kapry pak lze používat celoročně. Ale pozor! Tuto metodu nemůžeme používat na všech revírech. Na některých revírech je zakázáno obsadit celý tok řeky, například všude tam, kde jsou povoleny lodě s motory, vodními skútry…

Chytání kaprů tzv. na trhačku pomocí kolíčku na prádlo….

Co potřebujeme na tuto metodu lovu?

  • Kolíčky na prádlo, nejlepší jsou klasické dřevěné s pérkem. Ty umělé, moderní většinou moc nefungují. Lze ale nahradit čerstvým kusem klacíku například z vrby, do které uděláme zářez tak 2,5 cm hluboký, do něj lze také zavěsit kmenový vlasec s návazcem na konci.
  • Pletenku, motouz či jiný vhodný provázek, který má větší nosnost a neutrhne se a to ani v silném větru.
  • Vybavení na řeku na větší kapry…

Metoda chytání kaprů na trhačku pomocí kolíčku na prádlo je vlastně velice jednoduchá a prostá. Jen musíme vybrat vhodné místo, tedy zarostlou část břehu, kam lze na větev zavázat provázek s kolíčkem. Hledáme tedy místo, kde se stromy naklání nad vodu, nebo rostou těsně u břehu, kousek od námi zvoleného lovného místa. Podle vzdálenosti lovného místa od větve, na kterou budeme přidělávat provázek volíme délku provázku, ale nepřeháníme to, většinou volíme délku max 1 až 2 metry, kratší návazec u kolíčku je lepší, proto jsou ideální místa s větvemi tyčícími se daleko nad vodním tokem, kdy chytáme právě pod těmito větvemi.

Ukázka jak kolíček drží kmenovou šňůru… tu dáváme až dozadu k pérku….

A jak tedy nastražíme pruty pomocí kolíčku na prádlo?

Pružinou kolíčku protáhneme provázek, uděláme uzel, druhý konec zavážeme na vhodnou větev. Zavezeme si montáž, buď si prut vezmeme sebou na loď nebo ho zajistíme na břehu a povolíme brzdu. Asistence kamaráda rybáře je vždy, při zavážení montáží ke druhému břehu, vítána. Olovo s návazcem a nástrahou položíme na dno, kmenovou šňůru opatrně zajistíme kolíčkem a buď zavezeme prut na břeh, dáme do vidliček a vypneme, nebo pomocí parťáka na břehu hned kmenovou šňůru dopneme. Ale pozor, abychom dopnutí nepřehnali a kmenová šňůra nám nevyběhla dříve z kolíčku, než za ní zatahá ryba. 🙂 Také je třeba zkontrolovat, aby nám nástraha ležela pěkně na dně a nehoupala se v proudu. Vhodné je pak lovné místo ještě zakrmit a pak hurá na břeh čekat na záběr.

Text i foto: Jiří Langer

Video k článku: Lov Kapra trhačkou na kanáli

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.