Rybářský rozcestník

Chytání kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb, s návazci s feederovou gumou

Feederová guma je speciální pomůcka určená především pro feederové montáže i když gumu s oblibou používají také plavačkáři, ovšem ti využívají tzv. amortizerovou gumu. Feederová guma se navazuje jako mezičlánek mezi kmenový návazec a koncovou montáž. A proč? Feederová guma dokáže dokonale absorbovat útoky ryb při jejich zdolávání a proto je to skvělá pomůcka při lovu s návazci uvázanými z jemných vlasců či monofilů.

feeder-krmitko-mikroboilie-gumafeederovákripovacímethodočko-feederovákapr-guma-feeder2kapr-guma-feedermethodmethodplotice-labe-feederkripovacímirkokapr-guma-3návazce-feeder

Feederové gumy využíváme tedy tehdy, pokud chceme zjemnit celou sestavu, ale bojíme se, že nám můžeš na háčku skončit i větší ryba a námi zvolený návazec by její váhu nemusel vydržet. Montáže s feederovou gumou se velmi hodí například při chytání z brzkého jara, kdy ryby jsou až přehnaně opatrné a proto musíme naše montáže opravdu hodně zjemnit, aby jsme nějakou tu rybku přesvědčili k záběru. Já osobně ji využívám nejen z jara, ale také vždy, když ryby prostě nechtějí brát. Zjemněním celé montáže většinou dokáži přemluvit alespoň drobnější rybky k záběru a feederová guma mě pomáhá v momentě, kdy se na můj malý háček a drobnou nástrahu připlete větší ryba. Například mírový kapr již dokáže utrhnout kdejaký slabší návazec určený na lov drobnějších bílých ryb jako plotic, cejnů…

Klasika, feederová guma, návazec se špendlíkem a mikroboilie….

Zatím jsem zmínil jen hlavní důvod, proč zvolit návazec s feederovou gumou. Ale kdo vyzkoušel si potahat pár ryb na gumě, pak ví, že je to také pěkná zábava. Jejich výpady jsou trochu jiné, rybář s jemnějším prutem úplně cítí, jak se ryba snaží uplavat od místa, kde nasála nástrahu a guma ji pustí jen kousek, pak ji opět přitáhne zpět. Například v kombinaci s feederovým prutem je chytání s feederovou gumou opravdu velká zábava. Prostě držíte prut, čekáte, až se ryba mírně unaví, pak ji pomalu začnete přitahovat ke břehu. Vlastně je to hodně podobné, jako při chytání s bičem a gumou, nebo i s dlouhou děličkou na konci s amortizérem.

Feeder gumy se prodávají v různých průměrech a také nosnostech, buď navinuté na kulatých cívkách o délce většinou 10 metrů. Existují však již navázané s očky na obou stranách. Také se dají koupit feederová method krmítka, jejichž součástí je také feeder guma.

Na začátek bych radil koupit si gumu již navázanou i s očky a pokud vám bude vyhovovat chytání s těmito návazci, jejichž součástí je i feederová guma, pak má smysl koupit gumy v metráži a navazovat si je dle svých potřeb sami. Existují speciální uzly na vytvoření oček na feederových gumách, já osobně ale preferuji používání krimpů a krimpovacích kleští, které využiji nejen při vytváření návazců s feederovou gumou, ale také například při uvazování návazců z fluorocarbonu.

Další možnost použití feederové gumy, spolu s method feeder krmítkem….

Právě v tento čas, tedy z jara jsou montáže s feederovou gumou pro mě nepostradatelnou součástí mé rybářské bižuterie. Pokud použiji feederovou gumu v návazci, mohu si dovolit opravdu hodně zjemnit celou koncovou montáž. Při lovu kaprů používám tenké vlasce s opravdu malými háčky a jehlou umístěnou na přívěsu háčku. Mikro boilie si vezme jak opatrný kapr, tak i plotice cejni a další drobotina. Další možností je využívat mikroháčky uvázané na slabém návazci, na háček napíchnout jednoho nebo dva červíky, a to by bylo, aby nějaká ta bílá ryba nezabrala. 🙂 Hlavně z jara pak často využívám obalovací pastu, do které schovám mikroháček, vytvořím tak malou kuličku nebo kapku, kterou si také rádi nasají jak drobné ryby, tak i kapři kolem 50 cm, které, díky feederové gumě, máte velkou šanci vytáhnout z vody i když budou urputně bojovat.

Guma si poradí i s rozdováděnými kapry….

A na závěr poslední rada. Nebojte se gumy, že se vám přetrhne! Kvalitní feederové gumy vydrží to stejné jako vlasce či pletenky. Prostě jen si musíte zvolit správný průměr a nosnost, jako ostatně u každého jiného návazce. Rozhodně ale doporučuji si nějakou tu montáž s feederovou gumou uvázat a vyzkoušet. Možná vás chytání s feederovou gumou dostane stejně, jako mě a to jsem několik let váhal, než jsem ji poprvé navázal do montáže. Od té doby ji ale využívám pravidelně a s velkou oblibou.

Důležité odkazy k tématu:

Autor textu i fotografií: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.