Rybářský rozcestník

Polotovar na výrobu matjesů a rybích salátů – jeho použití

Tento postup na úpravu bílých ryb, je od starých rybářů, kteří chytali na Labi již před desítkami let (většina už je bohužel řadu let po smrti) a nepohrdli bílou rybou.

matjesyNaloženíNasolováníRybízpracování

Právě k posezení u piva si v minulosti staří rybáři přinesli své výrobky z ryb a chlubili se s nimi, například s matjesy z bílých ryb, různými pikantními rybími saláty a podobně. Tehdy ještě nikdo neřešil, zda rybu pustit nebo sníst, byly to většinou rybáři lovci a ne sportovní rybáři. Nejčastěji z chycených ryb, k výrobě studených rybích pokrmů, používali cejna velkého, karase obecného, jelce tlouště, ale také kapra, plotici obecnou, či podoustev nosáka.

Nejvhodnější jsou na výrobu různých salátů ale i jiných studených rybích pochutin větší ryby, protože, po naložení z ryb většinou odstraňujeme kůži, u menších ryb by nám zůstala jen tenká část masa. Ovšem, teď si pojďme říci, jak to ti naši dědové a pradědové vlastně dělali.

Jak tedy postupovat?

Ryby zbavíme šupin, vykucháme, odstraníme hlavy, ocasy. Ty můžeme použít, třeba na rybí polévku, rovněž jikry a mlíčí. Ostrým nožem podélně rozřízneme půlky ryb příčně, jejich maso nakrájíme na 2-3 proužky.

Nasolování

Do mísy narovnáme proužky ryb, důkladně prosolíme, solí nešetříme, sůl totiž vytěsní z rybího masa vodu, maso pak ztuhne. Mísu s prosolenými rybami dáme na 3 dny do lednice, každý den slijeme vodu, kterou si ryby pustily. Po 3 dnech kousky ryb propláchneme v sítku a necháme okapat.

Nasolování rybího masa…

Naložení do octa

Nasolené kousky ryb vložíme do mísy, zalijeme čistým 8 % octem, aby bylo maso ponořeno. Mísu uložíme do lednice, opět na 3 dny. Ocet neutralizuje sůl, takže rybí maso nebude přesolené a rozloží drobné svalové kůstky. Po 3 dnech slijeme ocet, rybí maso opět propláchneme.

Naložení do octa…

Odstranění zbytků velkých kostí

Z proužků masa odstraníme zbytek páteře a větší kosti, jde to dobře rukou vytrhnout, kůži odstraníme ostrým nožem. Čisté maso nakrájíme na 2-3 cm kostičky. Z 1 kg rybího masa máme zhruba 750-800 g čistého masa, odpadu, tedy kůží a kostí, je 20-25 %.

Odstranění zbytků velkých kostí…. připravený polotovar na další použití

Upotřebení rybího polotovaru

  • Výroba rybích matjesů

Z polotovaru můžeme hned vyrobit matjesy, smícháme s cibulí v poměru 2 díly masa, 1 díl cibule, promícháme, přidáme mletý pepř, zalijeme olejem. Matjesy napěchujeme do sklenice, na sklenici 0,7 l přidáme 1 bobkový list, 4 kuličky nového koření, 4 kuličky celého pepře. Kdo má rád ostré, může přidat kousek feferonky, chilli papričky. Matjesy uložíme do lednice za 5-7 dnů jsou rozleželé.

Matjesy z cejna velkého…

Polotovar rybího masa můžeme použít i na výrobu různých salátů.

  • Výroba rybího salátu

Rybí salát s Kunovjankou – Jde asi o nejrychlejší salát, který je připravený z 200 g masa (výše uvedeného rybího polotovaru) to promíchat s 340 g směsi Kunovjanka (zeleninová směs), 50 g sterilovaného hrášku, k masu a zelenině nakonec zamíchat majonézu (množství dle chuti!) , dle chuti také salát osolit a opepřit.

Rybí salát s Kunovjankou…

Chutný a rychlý je i ruský salát z naložených matjesů – 200 g matjesů (bez cibule), promícháme s 200 g uvařených, na kostičky nakrájených, brambor, 150 g naložených hříbků 2 sladkokyselé okurky, 1 červená cibule, lžíce nasekaného kopru, 2-3 lžíce oleje z matjesů.

Salát s matjesy a naloženými hříbky…

Po kliknutí na název receptu nebo jeho fotografii se vám načte stránka s celým receptem! Recept na salát s matjesy a naloženými hříbky brzy dodáme, zatím nám v naší databázi chybí!

Salátů podle vlastní fantazie lze vyrobit nepřeberné množství. Základ použijte polotovar z bílých ryb a pak využijte své fantazie nebo se inspirujte našimi vyzkoušenými recepty například zde: Studená jídla nejen ze sladkovodních ryb (pomazánky, konzervy, uzené a nakládané ryby, Studená jídla nejen z mořských ryb (pomazánky, konzervy, uzené a nakládané ryby)

Autor textu i fotografií: Dědek Wassermann

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.