Rybářský rozcestník

Lov velkých kaprů aneb jak ulovit trofejní rybu

V minulosti bylo ulovení velkého kapra považováno spíše za štěstí či náhodu. Ale na začátku tohoto století se cílený lov velkých kaprů stal samostatnou rybářskou sportovní disciplínou, podobně, jako například lov sumců. Stále více je těch rybářů, co se zaměřují právě na chytání kaprů – macků a povýšili tuto disciplínu na vyšší úroveň. Nemají za cíl nachytat denně co nejvíce ryb, ale jsou raději za jeden záběr třeba za 3 dny, díky kterému se jim podaří ke břehu přitáhnout velké kapří dědky. A o tom to vlastně celé je! Tak pokud pro vás již není problém nachytat denně několik menších kaprů juniorů, zkuste se zaměřit na ty větší ryby a pokusit se chytit nějakého pěkného trofejního kapra. A jak na to? O tom si povíme právě teď!

Populární metoda chytání kaprů na háčky s přívěsem

Právě chytání ryb vlasovou metodou přineslo zásadní zvrat do cíleného lovu velkých kaprů. Umístění nástrahy mimo háček se ukázalo, jako obzvláště úspěšná metoda, kterou si osvojili hlavně mladší rybářské ročníky, ale starší se také nenechali dlouho přemlouvat a krmítka vyměnili za boilie a pelety.

Jak to celé tedy funguje? Jak většina z vás ví, kapr nasává potravu do tlamy, takže když nasaje na přívěsu u háčku nastraženou nástrahu, vsaje do sebe i samotný háček. V momentě, kdy ryba pokračuje ve své jízdě, napne se návazec a ten stočí háček do kaprova pysku. Ryba se většinou poleká a o to více si háček zarazí do těla. A pokud ne a zůstane stát na místě, při vyplivování části potravy se háček opět zapíchne do pisku, nebo i do jiné části v tlamě.

A jak navázat háček s přívěsem? Na to je nejlepší bezuzlové vázání!

Bezuzlové navazování háčku s očkem návazcem na boilies

Bezuzlové navazování háčku s očkem a návazcem na boilies

Je to poměrně jednoduché, výsledek je ukázaný na obrázku, podrobný popis navázání pak najdete po kliknutí na link pod obrázkem: Bezuzlové vázání háčku s očkem s návazcem na boilies

Máme uvázaný háček s přívěsem, ale jak připevnit nástrahu? I toto je poměrně jednoduché. K nastražení boilies, peletek nebo i jiné nástrahy se používá navlékací jehla, zarážka a samotná nástraha. Popišme si tedy nyní postup. Na navlékací jehlu napíchneme středem boilie nebo peletku, pak do klipu na jehle vložíme smyčku přívěsu, chytneme nástrahu a přesuneme ji z jehly na přívěs, tam nástrahu ještě zajistíme zarážkou, a nástrahu posuneme po vlasovém přívěsu až k zarážce. A máme hotovo!

Návazce a háčky vhodné pro chytání velkých kaprů

Návazce by měly být co nejméně nápadné. Proto by měly být dost těžké, aby pěkně ležely na dně a pokud možno se dnem splývaly. To neplatí v případě, kdy budeme chytat na plovoucí boilie ve vodním sloupci, to pak používáme návazce, které se co nejvíce ztratí ve vodě. Dnes je na trhu velká škála barev návazců, některé dokonce napodobují traviny rostoucí ze dna, jiné mají jen zbarvení co nejvíce blízké zabarvení vody. Velkým hitem posledních let je pak fluorocarbon, což je tuhý materiál, který má podobný lom světla jako voda, díky tomu je ve vodě téměř neviditelný! Nezapomeňme však na jedno, barva návazce je sice důležitá, ale nejdůležitější je nosnost v tahu daného materiálu a také odolnost proti oděru. Při chytání velkých kaprů můžeme na háček přemluvit jedince těžké přes 20 kg a od toho by se měly odvíjet nosnosti všech použitých materiálů v celé montáži.

A jak používat dlouhé návazce? Asi ne delší než 30 až 50 cm, delší návazce by vám jen bránili dobrým náhozům.

Cílený lov velkých kaprů ...

Cílený lov velkých kaprů …

A co říci o háčcích? I když je háček jedna z nejmenších pomůcek při lovu ryb, jak je malá, tak moc je důležitá. Právě kvalitní háček, jeho ostrost a tvar mnohdy zásadně rozhodne o úspěšném nebo neúspěšném zaseknutí ryby. Obecně lze říci že větší a silnější háček brání vyříznutí kapra, ale naopak čím je větší a silnější, tím hůře proniká do kapří tlamy. Takže co s tím? Právě v tom je ta rybářská alchymie! Vystihnout, zda ryby budou brát bez zábran, nebo zda budou opatrné a podle toho zvolit jak velikost háčku, tak i velikost nástrahy.

Další věcí, kterou musíte brát na zřeteli, je právě velikost nástrahy, jakou chcete použít, ale také hmotnost zátěže, podmínky, v jakých budete chytat … nejběžnější velikost háčků při chytání velkých kaprů je od čísla 4 do čísla 8. S takovými háčky můžeme chytat s bolies velkými 14 až 24 mm, nebo také s nástrahami typu kukuřice, tygří ořechy … tedy s tzv. partikly.

A jedna rada o háčcích na závěr. Raději si připlaťte, protože právě kvalitní háček může být ta tenká čára mezi úspěšným a neúspěšným lovem!

Montáže na velké kapry

Existuje mnoho montáží pro chytání kaprovitých ryb. Ale v podstatě je můžeme rozdělit do čtyř základních typů. Zátěže upevněné napevno, ale ne na konci montáže, pak právě koncové montáže upevněné napevno, průběžné zátěže a nakonec zátěže odpadávající.

Při cíleném chytání velkých kaprů se asi nejvíce používá pevné uchycení zátěže, které zajišťuje hloubější zapíchnutí háčku do tlamy kapra, ten, i když háček nasaje a ten není dostatečně zapíchnutý, díky pevné zátěži a napnutému vlasci se stejně zaryje hlouběji a neumožní kaprovi ho vyplivnout. Což se při zátěži průběžné, nebo lehké, odpadavé nemusí stát.

Některé příklady uchycení závaží v montáži:

Detaily návazců vhodných na chytání na položenou

Detaily návazců vhodných na chytání na položenou

  1. koncová zátěž pevná s bočním návazcem tz. helikoptérou
  2. pevné uvázání s boční zátěží
  3. pevná zátěž středová, z jedné strany kmenová šňůra s bužírkou, z druhé návazec s bužírkou a očkem nebo karabinkou na navázání montáže s háčkem
  4. průběžná zátěž s karabinkou nebo obratlíkem, stoper, obratlík s vlascem a chráničkou …

A jaké používáme tvary a váhy zátěže?

Na daleké hody nejčastěji využijeme kapkovitá olova o váze 80 až 120 g, záleží také na použitém prutu! Pro zavážení pak používáme i těžší olova, o váze do 200 g. Do prudké vody pak olova těžká i více jak 250 g, placatá, nebo s vnitřním otvorem.

Na co nesmíme zapomenout je šokový nástavec!

Jde o pletenou šňůru s velkou nosností, nebo o silnější vlasce o síle až 0,60 mm. Šokový nástavec může být dlouhý jen 5 až 7 metrů, ale klidně i 50 metrů, pokud chytáte na vodě s velmi členitým dnem, kde je možnost častějšího uváznutí. Šokový nástavec nejen že brání větším oděrům a tak přetrhnutí šňůry ale má další dvě funkce. Při hodech není tak namáhaná kmenová šňůra a hlavně nástavec s pletenky je mnohem šetrnější k rybám při případném styku s jejich tělem.

Uvázání šokového nástavce

Pružný uzel na uvázání šokového nástavce

Pružný uzel na uvázání šokového nástavce

Celý postup s popisem naleznete zde:  Pružný uzel na uvázání šokového nástavce

Nezbytná výbava pro lov velkých kaprů

Bez kvalitních prutů a navijáků by to asi nešlo. Na lov velkých kaprů jsou vhodné dvoudílné pruty dlouhé 3,60 až 3,90 metrů o vrhací nosnosti kolem 3 lbs, s kterými lze nahazovat se zýtěží 120 g i více. Navijáky by měli mít velkou cívku, kam se vejde 500, ale i více metrů vlasce o průměru 0,30 až 0,35 mm. Pokud budete chtít dělší náhozy, lze použít kvalitní vlasce o síle 0,25 mm, ovšem do menších průměrů bych už nešel! Raději zvolím vlasec silnější i za cenu, že tak daleko nedohodím.

Další důležitou pomůckou je kvalitní stojan. Při dlouhém čekání pak rybář ocení hlásiče záběru a to i s připoslechem. Velký podběrák, podložka nebo vanička na šetrné položení kaprů je také důležitá. Nezbytné zázemí pro přežití u vody i několika dnů, dobré, teplé oblečení … to je asi samozřejmostí zkušeného rybáře! Tam, kde se může podle rybářského řádu zavážet, rozhodně doporučuji loď a případně i bójku k označení lovného místa.

Vnadění a nástrahy

Začněme návnadou. Proč se vlastně zakrmuje? Je to jednoduché, nejprve se rybář snaží ryby nalákat na lovné místo a pak je tam udržet co nejdéle. Právě zakrmením se daří oboje.

Jak a čím tedy zakrmovat? Podle typu zakrmení můžeme metody zakrmování rozdělit takto:

A čím zakrmujeme? Na trhu je dnes řada směsí, které se vyrábějí přesně pro daný typ ryby, nebo jsou univerzální. Také se vyrábí směsi určené pro způsob chytání. Tedy zda chytáte například metodou s feedrem, nebo nahazujete pruty navázané s boilies a využíváte PVA materiály, nebo naopak chytáte ve vodním sloupci, pak rybář potřebuje, aby se krmivo vznášelo směrem k hladině.

K zakrmování se také používají drobné granule, malé peletky, zbytky starého krmiva koupeného v minulých sezónách ….

Partikly

Partikl je souhrnné označení návnad složených z nejrůznějších zemědělských plodin jako je pšenice, řepka, kukuřice, hrách, fazole … tyto návnady se používají nejčastěji ve směsích na zakrmení lovného místa při chytání kaprovitých ryb. Většinou se před samotným chytáním musí tepelně upravit, některé pak alespoň máčet …

Příklady a příprava partiklů na zakrmování, tím se zabývá náš článek zde: Příprava partiklů do krmných směsí

Fantazii se meze nekladou. Ale je zde potřeba říci jedno. Úspěšnost lovu se zvyšuje počtem dnů, které strávíte na daném místě. Pokud pak poctivě zakrmujete, většinou nejpozději třetí den by si ryby měly zvyknout na dané krmení a začít na zakrmené místo pravidelně jezdit. Pak většinou nastává doba, kdy si rybář skvěle zachytá. Také opakovanými pravidelnými návštěvami na stejném místě a chytáním na stejné nástrahy se často četnost záběrů zvyšuje.

partikl

partikl

Pomůcky k zakrmování

K zakrmování si dnes rybář může koupit různé pomůcky. Díky tomu, že se u nás, na svazové vodě, nesmí často zavážet a zakarmovat pomocí loďky, musí si rybář pomoci jinak. A jaké pomůcky se dnes dají využít na zakrmení?

Zakrmovací lopatky

Jsou skvělé, mají různě dlouhé tyče, kterými se dá zakrmovat větší množství materiálu, ale bohužel jen kousek od břehu. Lopatkami se daleko nedohodí a tak, pokud nesmíme použít loďky, musíme volit jinou techniku.

Zakrmovací rakety

Ano, moderními zakrmovacími raketami rybář dohodí poměrně daleko, jen se musí naučit je nahazovat pod správným úhlem. Také musí mít zmáklou techniku hodu, jinak se pokaždé trefí jinam, čímž zásadně sníží účinnost zakrmení jednoho místa. Existují základní tři velikosti raket. Ovšem je třeba si na zakrmení pořídit zvláštní prut, nebo zakromovat jen takovou raketou, aby jste si nezničili prut, se kterým chytáte.

PVA

Zakrmování pomocí PVA sáčků nebo sítěk je jedna z možností, jak zakrmit lovné místo. Sice hodem dopravíte na místo jen malé množství zakrmovací směsi, ale při této metodě je jistý výsledek. Vždy je část krmné směsi přesně u háčku, což je většinou hlavní cíl zakrmení. A jak to funguje? Sáčky nebo síťky se naplní krmnou směsí, lze si připravit větší, či menší balíčky, a spolu s olovem návazcem se nahodí na místo lovu. Po dopadu se sáček nebo síťka rozpustí a zakrmovací směs se rozsype kolem háčku. PVA materiály se vyrábí  v různých velikostech a také s různou dobou rozpadu, ale většinou je to max do 1 minuty po styku s vodou.

PVA sáček - zakrmení ryb

PVA sáček – zakrmení ryb

Zakrmování z lodí

Pokud máte loď a v daném revíru je povoleno zakrmovat pomocí lodí, pak je to asi jedna z nejskvělejších možností, jak si zakrmit lovné místo. Zvláště, pokud je v revíru také povolené zakrmování pomocí bójky. Pak je tato metoda velmi přesná a účinná. Pokud bójka není povolená, dnes má rybář ještě jednu možnost, použít buď sonar, nebo GPS v telefonu. Oboje také funguje.

A jaké nástrahy použít na velké kapry?

Boilies. Tyto kuličky jsou posledních 20 let nejpopulárnější nástrahou na kaprovité ryby. Nejen klasické, potápivé, ale i ty co plavou, s kterými se dá chytat buď těsně nadednem, nebo i ve vodním sloupci. Existují v různých velikostech, také chutích a barvách. Důležité hledisko je u nich i poločas rozpadu, tedy doby, kdy se ve vodě úplně rozpadnou. Při dlouhém chytání a líčení na velké kapry se hodí boilies, které ve vodě vydrží i několik dní .. kapr je plachý tvor a častými náhozy právě ty chytré, staré kusy můžete vyplašit.

Podobně jako boilies jsou dnes populární pelety, které se zase od bolies moc neliší, jen tím, že se jinak vyrábějí, nejčastěji lisováním.

Háček s přívěsem a boilies

Háček s přívěsem a boilies

A když vybouchne boilies a pelety? Pak se vždy rybář může vrátit k osvědčené kukuřici, žížalám a podobně. A nebo může zkusit zatraktivnit nástrahu. Jak na to?

Asi nejčastějším způsobem je tzv. dipování, tedy namáčení nástrah do různých dipů, nebo můžeme nástrahy balit do sypkých práškových dipů.

Lov na řekách, pískovnách a údolních nádržích

Právě lov na řekách má svá specifika. Jde o proud a tak je třeba právě na řekách používat těžší olova. Také zakrmování je složitější, protože musíme používat těžké krmení a návnady ještě smíchávat s hlínou, aby rychleji dopadly na lovné místo. I tak musíte počítat s proudem a hloubkou toku, aby jste dokázali zakrmit přesně to místo, kde pak nahodíte.

To na pískovnách nebo větších jezerech je to jednodužší, protože většinou tam nejsou žádné, nebo jen slabé proudy. Ovšem musíte se naučit orientovat v prostoru, protože nahodit na stejné místo rozlehlé velké hladiny. To chce také cvik. Tam kde to je dovoleno, pak velmi pomůže právě bójka, kterou si lovné místo můžete označit.

Šetrné foto ve vodě ...

Šetrné foto ve vodě …

Slovo závěrem

Pro cílené lovce velkých kaprů je přístup k chycené trofejní rybě jasný. Ulovit, přitáhnout ke břehu, vyfotit a pak kapra co nejrychleji pustit. Asi si nemusíme povídat, že větší kapry je lepší vůbec z vody nevytahovat, raději za nimi vlezeme do vody, pořídíme foto a pustíme je. To někteří masaři nepochopí, stejně tak jako někdy jsou málo tolerantní notoričtí „chyť a pusť“, kteří zase nechápou, že ryba je lovný objekt, který také patří na pánvičku. Ovšem jen ty menší, zabít trofejního kapra je opravdu hloupost. Tak přeji všem mnoho úžasných trofejních kaprů, ale i jiných skvělých úlovků a hlavně hodně stráveného času u vody bez nervů a hádek!

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.