Rybářský rozcestník

Rybářská technika chytání – lov na položenou (tzv. na těžko)

Položená, neboli „chytání na těžko“, je oblíbená metoda chytání ryb především u dna, nebo těsně nade dnem, i když poslední dobou začíná být oblíbené chytání ve vodním sloupci, pomocí vznášejících se nástrah. Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním. Zbývá zaseknout a vytáhnout rybu, nebo také ne.

Chytání „na těžko“, jak se také lovu ryb na položenou říká má mnoho podob, ale základ je stejný. Je to poměrně klidné rybaření, u kterého se díky dnešním moderním elektronickým signalizátorům záběru může rybář i prospat. Tato technika umožňuje opravdu velký relax u vody, přesto i zde platí, že poctivá rybařina je dřina. A pokud chce být rybář aktivní, i u této techniky má co dělat po celý den. A kdo by chtěl u vody opravdu pěkný fofr, stačí zakrmit a zvolit tu nejjemnější metodu chytání na položenou, a to chytání na feeder, což jsou pruty s tenkými, ohebnými signalizačními špičkami, které pocházejí z Anglie, ale staly se velice populární i u nás.

Dnes, díky kvalitním prutům, navijákům a tenkým, ale odolným silonům, lze chytat na položenou i více jak 100 metrů od břehu. Ty tam jsou časy, kdy naši dědové dokázali nahodit, sotva pár metrů před sebe a tak bylo běžné, že chytali jen u břehu. Na některých revírech je pak povolené i zavážení nástrahy pomocí lodí a tak se dnešním rybářům zvětšilo teritorium, ve kterém mohou chytat.

Jak tedy můžeme přesně rozdělit toto chytání?

  • akční, super jemné chytání na feederové pruty
  • chytání na montáže s krmítky
  • chytání na montáže s návazci na boilies
  • chytání ve vodním sloupci s plovoucí návnadou
  • chytání dravců na mrtvé či živé rybičky
  • různé kombinace výše uvedeného
Na feeder chycený kapr - šetrný výlov podběrákem

Na feeder chycený kapr – šetrný výlov podběrákem

Jaké ryby chytáme při technice chytání na těžko?

Obecně, všechny ryby, které se pohybují na dně, nebo u dna, jako kapři, amuři, cejni, perlíni …. ale i dravce, jako candáty, úhoře …

A jaké náčiní potřebujeme k technice lovu na položenou?

Rybářské pruty na položenou

Pruty na položenou používáme v délkách podle toho, kde chytáme. Na menší tok či rybník se zarostlým břehem si rozhodně nevezmeme tří a více metrové pruty. Pak by se vám mohlo stát, že budete mít problém nahodit, nebo věčně špičkou budete váznout o nějaký ten strom. Naopak, budete-li na velké vodě, například nějaké pěkné údolní nádrže a budete-li chtít chytat dále od břehu, pak je dobré si pořídit pruty, s kterými dokážete nahodit hodně daleko. Ryby plavající ve větších hloubkách nebývají tak ostražité a proto lov na 80, 100 i více metrů, může být opravdu úspěšný. Také na rušnějších místech, například v kempech, je lepší chytat na větší dálku, protože u břehu jsou většinou ryby vyplašené.

Na těžko dnes používáme hlavně různě dlouhé děličky, většinou dvoudílné, nebo trojdílné, s vrhací zátěží kolem 3 liber, ale i více. 1 libra je 0,45 kg, ale librami není označována přímo vrhací zátěž prutu, ale hmotnost závaží, se kterou se prut při náhozu dostává do jeho maximální křivky.

Na výpočet optimální zátěže na daný prut existuje vzoreček. Tady je: XY lbs x 454:16 = optimální vrhací zátěž (příklad: 3,5 lbs x 454:16 = 99 g)

Jak se bude s tím, či oným prutem ve zkutečnosti nahazovat, to záleží, kromě jeho délky a síly, také na použitém materiálu, z kterého je vyrobený. A věřte, že cenově ty nejdostupnější pruty často opravdu pokulhávají za pruty vyšších řad. Proto se vyplatí, pokud se chcete rybaření více věnovat, koupit si kvalitnější pruty, nejen že se s nimi bude dobře pracovat, ale při samotném lovu, u kvalitního prutu, ucítíte snad každý pohyb bojující ryby, což vám ještě více zvedne adrenalin.

Samotnou kategorii prutů na položenou tvoří feederové pruty. U těch, kromě délky, síly a možné zátěže hrají roli jejich jemné špičky, které mají různou tvrdost. Nejvíce tvrdá špička (ta se nejméně ohýbá) se používá do silného proudu, měkké špičky pak zase do stojatých a klidných vod. Špičky se dají dokoupit, ale pozor, existuje hodně průměrů feederových prutů, tak ať koupíte ty správné.

Tripod s pruty nahozenými na položenou

Tripod s pruty nahozenými na položenou

Rybářské navijáky vhodné na položenou

I u navijáku platí, že kvalita tu má své opodstatnění. S kvalitním navijákem totiž dokážete dohodit dále, než s nějakým laciným krámem, a jistota, že při zdolávání životní ryby vás právě naviják nezradí, je také důvod si opatřit raději kvalitnější mašinku. Ovšem pozor na velikost. Váha navijáku sice u plavané není zase tak důležitá, protože většinu času je naviják s prutem umístěný ve vidličkách, či stojanu, ale je nesmysl mít na malém prutu velký naviják a opačně. Pokud chytám někde u břehu, postačí menší naviják s cívkou, na kterou se vleze tak 300 metrů vlasce (0,30 mm), za to pokud použijeme velké pruty na dálky, pak i naviják musí mít cívku, který pojme nejméně 500 metrů vlasce, ale i více.

A jaký naviják s brzdou přední, či zadní, s baitrunnerem nebo bojovou brzdou? To záleží na zkušenosti. Ale jedno doporučení od starých mazáků existuje. Zásadně používejte jeden typ navijáku, zvyknete-li si na naviják s brzdou ve předu, používejte takové všechny navijáky. Naopak, začali jste s navijákem se zadní brzdou? Vyhovuje vám? Pak si další kupte také ze zadní brzdou a je jedno, zda bude větší či menší. Jde totiž o to, že se časem vaše práce s navijákem tak zautomatizuje, že při chytání na samotnou tuto činnost nebudete vůbec myslet a věřte, že v momentě, kdy vám zabere pěkný kousek, rozhodně není čas na to, hrát si z navijákem, spíše je důležité pohrát si z rybou tak, aby neupadla, či jinak o ni člověk nepřišel. Pak teprve oceníte nejen kvalitní naviják a ostatní kvalitní náčiní, ale i to, že se  budete moci plněn soustředit na lov a ne na samotnou práci s navijákem.

A poslední zásada, čím větší naviják určený pro lov větších ryb, tím by měl mít kvalitnější, pokud možno kovové ústrojí, 4 až 5 ložisek, i více a pevný zámek na překlápěči. Také pravidelný servis má u navijáků smysl! Na ten by neměl zapomínat žádný rybář.

Navijáky a vlasce

Navijáky a vlasce

Vlasce a pletené šňůry

I u rybařiny platí jedno krásné pořekadlo. Rybářova sestava je tak silná, jako její nejslabší článek! A tím často bývá, kromě obratlíků, karabinek a samotných uzlů, právě vlasec nebo pletená šňůra. Ovšem samotná nosnost vlasce je jen jedna veličina důležitá pro výběr vlasce či šňůry. Ta druhá, neméně důležitá, je jeho tloušťka, která například ovlivňuje délku náhozu. Také se  dnes vlasce dělí na potápivé a ty co plavou. A barva? Ta nehraje při chytání ryb takovou roli, ale vysvětlujte to některým rybářům. A k čemu jsou pletené šňůry. Buď se používají na odhoz, aby pěkně celá sestava letěla a také proto, že pletenka je šetrnější rybímu tělu, než vlasec. Většinou se pak pletenky s větším průměrem používají na lov velkých ryb.

Obecně se dá říci, že na klasickou položenou se používají vlasce o průměru 0,20 až 0,28 mm. Ale je to o zvyku a potřebách konkrétního rybáře. Také o jeho dovednosti, protože viděl jsem kapra velkého 60 cm vytaženého, sice po hodinovém boji, ale na vlasec o tloušťce 0,14 mm a naopak, na šňůru silnou 0,30 mm, která stejně neudržela sotva 50 cm velkého kapra, díky tomu, že mu rybář, jak se říká, nepovolil a páčil ho tak silně, až se mu u břehu kapr vyřízl (vyříznout znamená, že háček projel pusou nebo rty mimo dutinu ústní).

Zátěže a krmítka používaná při položené

Jak již bylo výše uvedeno, při chytání na těžko se používají nejčastěji dvě metody chytání. S krmítky, což je samo o sobě zátěž, nebo jen s olůvkem a návazcem na boilies. Zde často krmítko nahrazuje jiný druh zakrmení, jako raketou, z lodi, nebo využitím PVA systému, což jsou síťky či sáčky, které se po dopadu do vody rozpustí.

Boilies + PVA

Boilies + PVA síťka s krmnou směsí

Krmítka se pak používají různých velikostí, váhy, ale také tvarů, pevná, nebo navázaná tak, aby se vlasec mohl průběžně klouzat tělem krmítka. Při využívání krmítek je pak důležité počítat s tím, že jejich váhu znásobí množství krmiva, které se na krmítko nalepí. Často to bývá až dvojnásobek samotné váhy krmítka! A k čemu tedy jsou. mají dva úkoly. Aby celá sestava, tedy krmítko s krmivem, a háček s návnadou letěli při náhozu tak daleko, kam rybář potřebuje a také, aby po dopadu krmná směs nalepená na krmítku nalákala na lovné místo co nejvíce ryb.

Zátěže pak mají také více funkcí. Díky nim dokáže rybář daleko dohodit, také některé zátěže lze použít jako krmítka, díky jejich tvaru, a důležitou funkci mají zátěže při chytání v proudu. Dokáží totiž montáž udržet na místě. Lehké a placaté pak umí udržet návnadu například nad bahnem.

A co při položené na háček?

Na háčky napichujeme, nebo při metodě chytání na boilies, pod háčky věšíme nástrahu, která by měla být co nejvíce tvarem podobná přirozené rybí potravě. Právě kuličky boilies například rybám připomínají do vody spadlé drobné ovoce. A jaké tedy známe nástrahy vhodné na chytání ryb metodou na těžko?

  • přírodní nástrahy, tedy jedlé (živočišné, rostlinné)
  • umělé, které rybě pouze připomínají její potravu.

Podle typu ryby, kterou rybář chce chytnout, pak na háček napíchne různě velkou nástrahu. Volíme spíše menší nástrahy, na ty zabere i větší ryba. Menší nástraha také působí přirozeněji a nevzbuzuje v rybě nedůvěru. Velikost nástrahy by vždy měla odpovídat velikosti háčku, ten by pak měl být co nejnápadnější.

Na těžko můžeme chytat téměř na vše, na klasické rybářské krmení, jako na žížaly, červy, kukuřici, kousky pečiva, na moderní foukačky, boilies, ale i na kousky ryby. Dnes můžete na háček klidně napíchnout i různé želé bonbóny, burizony, nebo použít klasická těsta, která si vyráběli rybáři již v minulém a předminulém století. Fantazii se meze nekladou.

Při chytání ryb ve vodním sloupci pak na háčky napichujeme plovoucí kuličky či válečky, ale i umělé mušky, nebo jiné umělé nástrahy připomínající larvy nebo tělíčka dospělců především vodního hmyzu.

Boilies a kuličky pup

Boilies a kuličky pup

Vidličky a stojany

Zdá se, že díky tripodům a rodpodům už vidličkám odzvonilo. Ale asi ne. Vidličkou jsou mnohem skladnější, lehčí a hlavně lacinější. Ale je pravda, že obliba stojanů závratně roste. Právě pro chytání na položenou jsou velmi důležitou pomůckou rybáře. Nejen, že na ně lze našroubovat moderní elektronické hlásiče záběru, ale dá se na ně přidělat různé odkládací stolečky a podobně. Jsou velmi stabilní a pruty v nich krásně drží. Jejich největší předností je ale to, že nepotřebují zabodnout do terénu, jako klasické, vidličky, což bývá na kamenitém nebo písečném terénu, nebo v době, kdy je sucho a dlouho nepršelo, s vidličkami velký problém.

V levo tripod, v pravo klasické vidličky se signalizátory záběru

Vlevo tripod, vpravo klasické vidličky se signalizátory záběru

Signalizátory záběrů

Známe jednoduchá čihátka, jinak také slangově nazývaná „policajt“, což jsou různé plastové, korkové, ale i z jiného materiálu vyrobené drobné mechanické zařízení, které má za úkol nejen napnout vlasec, ale hlavně oznámit rybáři pohybem dolů nebo nahoru, že má na konci na háčku nějakou rybu. Vyspělejší a modernější jsou pak swingery, které mají také závaží, které umožní jemnější, citlivější napnutí vlasce. A nakonec tu máme moderní elektronické hlásiče, které kromě blikání umí pípat, ty nejmodernější dokonce hrát oblíbenou muziku, při každém pohybu vlasce. Dá se u nich nastavit jak citlivost případného záběru, tak hlasitost oznamovacího tónu. K nim se pak dají dokoupit i připoslechy, takže rybář může na prutu hlásič vypnout a záběr mu hlásí připoslech položený například na stolečku přímo u jeho hlavy, což je skvělé pro nahluchlé rybáře, ale i pro chytání přímo pod nohama u břehu.

Háčky, obratlíky a další rybářská bižuterie potřebná pro chytání na položenou

Podle tvaru se háčky dělí na tři základní typy. Oblé háčky, polooblé háčky a hranaté háčky. V tuzemsku jsou nejpoužívanější polooblé háčky typu Italian. Hranaté háčky jsou oblíbené spíše v zahraničí a používají se na lov dravých ryb. Kvalitní háčky poznáme podle toho, jak ostrý mají hrot, ten by měl zůstat ostrý tak dlouho, jak jen to je možné, pak ho lze buď zahodit, nebo přibrousit. V tlamě ryby musí totiž proniknout hlouběji spolu s tahem ryby za šňůru.

Návazec s bielies

Návazec s bielies

Kromě kvalitních háčků je potřeba pro chytání na položenou mít v krabičkách i další rybářskou bižuterii. Například stopery, to jsou kuličky nebo umělohmotné válečky, které se montují na koncové sestavy proto, aby klouzavé olůvko nenaráželo na obratlík, nebo jiné části návazce. Obratlík pak zabraňuje většímu zamotání jak montáže, tak kmenového vlasce. Karabinky, ty umožňují rychlou změnu návazce. Gumičky ….

Důležitou součástí položené jsou speciální návazce, tedy koncové sestavy. Existuje několik základních typů, jsou to tyto:

  • pevná koncová sestava
  • průběžná koncová sestava
  • pevná sestava s koncovou zátěží
  • koncová sestava pevná – srkačka

Všechny, výše uvedené sestavy, najdete vyobrazené a podrobně popsané v naší encyklopedii rybářských návazců a montáží.

…. a nakonec pohodlí, tedy židličky, křesla, stolečky

Sedět celý den u vody na zemi, to je o zdraví a věřte, že zkušený rybář vám poví, že židlička nebo pohodlné rybářské křeslo, to je z nadsázkou nejdůležitější potřeba rybáře u vody. A je jedno, jakou zrovna chytá metodou. Existuje stovky typů, velké, pohodlné, polohovací, ale i malé, určené jen ke krátké vycházce. Upřímně. U vody by si to měl rybář užít a proto trocha pohodlí určitě neuškodí. Na trhu pro rybáře, ale i jiné nadšence outdoorových sportů existuje stovky „udělátek“, které pobyt v přírodě dokáží pěkně zpříjemnit. A až zahřmí, nebo se začne zvedat vítr, pak se pozná, jak je který rybář připraven! A proto nepodceňujte přípravu. U vody to pak bude o to snadnější.

Autor textu a části fotografií: George, Rybářský rozcestník.cz, ostatní fotografie: pixabay.com

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.