Rybářský rozcestník

Jarní kapři na Ebru

Embalse de Mequinenza na řece Ebro je mezi rybářskou veřejností známá především díky velkým sumcům. Lov kaprů je chápán spíše jako okrajová záležitost. Ovšem pro kapraře může jejich lov představovat nevšední zážitek a určitě výzvu! Úlovky ryb přes 80 cm je možné považovat za běžné a jejich množství je pro tuzemské rybáře často zarážející.

Jarní kapři na Ebru - úvodní foto

Jarní počasí v Aragonu je podobně jako u nás nevyzpytatelné. Prudké kolísání teploty vzduchu doprovázené často relativně silnými větry sebou přinášejí také výkyvy teploty vody. Zatímco v posledních dnech měsíce března se teplota vody pohybovala kolem 16°C o čtrnáct dní později jsme zaznamenali 25 °C a během následujícího týdne opět propad na 17 °C. A aby toho nebylo málo, vodní stav také není právě stabilní. I přes uvedené nepříjemnosti je možné kapry lovit velmi efektivně. V období před třením je průměrná hmotnost ryb slušná a šance na úlovek dvacetikilového kapra je více než reálná. Kromě kapra se čas od času podaří záběr sumce. Následující souboj je potom opravdovým testem vašeho náčiní a schopností.

Lokalizace ryb

Kapři na výkyvy teploty vody obvykle velmi citlivě reagují. Kromě migrace mezi různými hloubkami je nutné neustále počítat s tím, že se ryby postupně třou.

Chcete-li být úspěšní, nebojte se zariskovat a opusťe klasické strategie. Často se stane, že lov na týdny krmeném místě je neefektivní a kapry je třeba hledat jinde.

Zaručený recept asi neexistuje. Ovšem vždy můžeme jít štěstí naproti. Faktory výběru lovného místa lze velmi zjednodušeně shrnout do několika bodů: teplota vody, hloubka, směr větru, stabilita počasí.

Jarní kapři na Ebru - šťastná lovec s pěkným kaprem

Jarní kapři na Ebru – šťastná lovec s pěkným kaprem

Máteli štěstí na relativné stabilní počasí s teplotou vody kolem 20°C, bodují lovná místa v hloubkách kolem 4-5m nejlépe na rozhraní kamenitého a bahnitého dna. S ohledem na velikost vody a množství ryb je nezbytné krmit alespoň dvakrát denně, v závislosti na počtu záběrů i častěji. Ryby berou poctivě přes celý den. K nočnímu rybolovu se přes den namlsaní rybáři jen těžce odhodlávají. Pruty tak většinou zůstávají přes noc nenahozeny ve stojanech a zmožení lovci degustují místní kulinářské speciality a produkty španělských vinařství.

Zlomovým okamžikem je vzestup teploty vody nad 22°C. Kapři se houfně vydávají třít do mělčin. Výrazný pokles záběrů přes den bohatě vynahradí zážitek vidět tolik kaprů pohromadě. Ryby ztrácejí plachost. Z bezprostřední blízkosti můžete pozorovat kapry všech velikostí jen několik decimetrů od břehu.Stojíte-li zabrozeni ve vodě, ryby vám po chvíli připlouvají až k nohám.

Množství záběrů přes den výrazně poklesne. Většina úlovků se přesouvá do pozdních nočních hodin. Krmná místa na hranách poblíž mělčin jsou potom ta pravá. Většina záběrů přihází až pozdě po půlnoci. Trpěliví a únavě odolní lovci se téměř každou noc mohou dočkat záběru kapra přes 90cm, největší jarní ryby přesáhly hranici jednoho metru.

Jarní kapři na Ebru - berou!

Jarní kapři na Ebru – berou!

Den D

Jako každou neděli vyrážíme s kamarádem Stanem na ryby. Z nedostatku času volíme místo přímo pod kempem sumci.com. Za plného stavu vody je odtud možné chytat jak z hloubek kolem 5m tak z mělčiny cca 1,5m. Dva pruty nahazujeme k bójce na pěti metrech. Dva, opatřené PVA šňůrkou s několika peletami do hloubky 4m, přímo pod svah stoupající k mělčině. Po třech hodinách je výsledek žalostný a jeden sedmdesáticentimetrový dorostenec nám také moc radosti nepřidal. K večeru se zdvihá prudký jihozápadní vítr. Vysoké vlny dorážejí na mělčinu. Během chvíle se mělká voda prudce kalí. Zatímco Stano experimentuje, na jeho udicích už viselo téměř všechno a já se bojím, jaký dip použije příště s ohledem na možnou ekologickou katastrofu, neváhám a posílám obě montáže co nejdál to táhlé mělčiny. Začínají pravé rybářské orgie. Kapři berou doslova na hod. Intervaly mezi záběry je možné počítat na minuty. Mezi klasickou sortou 70-80cm ryb se vyskytuje i pár hezkých kousků atakujících devadesáticentimetrovou hranici. Čas na měření a vážení není. Většinu ryb zbavujeme háčku přímo ve vodě a opět nahazujeme. Kole deváté večer se vichr uklidňuje a s ním i braní ryb. Co na to říct? Prostě neděle jak má být.

Nástrahy a vnadění

Bezkonkurenční nástrahou je halibut peleta. Jelikož se na přehradě peletami již několik let intenzivně krmí (lov sumců byl omezen téměř výhradně na pelety), přijímají je kapři s důvěrou. Experimenty s různými druhy boilies s ohledem na účinnost pelet většina rybářů záhy vzdává a uchyluje se k osvědčené klasice. Tím ovšem nechci říct, že lov na boilies je ztrátou času. Řada pěkných ryb byla ulovena právě na boilies nebo kombinaci boilies s peletou.

Nepodceňujte vnadění! Jako standard v péči o lovné místo na kapry je vnadění alespoň dvakrát denně. Je možné použít jak čisté pelety, tak směs pelet a partiklu. Obvyklá denní dávka je pytel pelet (20-25g) nebo stejné množství směsi pelet a partiklu. I při využití velkého podílu partiklu přichází většina záběrů právě na peletu. Přestaneme-li na den či dva krmit, je úbytek záběrů výrazný.

Jarní lov kaprů na Ebru je přinejmenším zajímavou příležitostí ulovit velké množství krásných ryb v době, kdy pravá kaprařská sezóna v Čechách ještě nezačala. Většina kaprů je před třením ve výborné kondici, jejich hmotnosti jsou velmi slušné.

Rybařit na přehradě bez dostatečného zázemí je velmi obtížné. Rybáři jsou svázáni celou řadou pravidel. Zákaz bivakování, povinná dezinfekce a pojištění lodí atd. Vyhněte se problémům. Nový kemp SUMCI.COM poskytuje optimální zázemí podmínky pro rybolov po celý rok.

Za sumci.com Valoš

Zdroj: www.sumci.com

Momentka .... kapři chtějí zpět :)

Momentka …. kapři chtějí zpět 🙂

Poznámka redakce

Již několik let se Pavel Straka, majitel www.sumci.com, zabývá rybolovem trofejních ryb na řece Rio Ebro ve Španělsku. Kemp, který zprostředkovává, se nachází přímo na břehu horní přehrady Mequinenza, nedaleko města Caspe, na poloostrově Playas de Chacón (pláž Chacónu). Rio Ebro je rájem sumců, candátů a kaprů . Sumci se zde vyskytují v neuvěřitelném množství.

Proto doporučujeme se za Pavlem vydat a chytnout si svůj životní úlovek!

Kontakt: Pavel Straka, tel: +420 608 141 948, e-mail: rybolov(@)sumci.com

Ebro - kemp Sumci.com

Ebro – kemp Sumci.com

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?