Rybářský rozcestník

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Asi to celé, myslím tím chytání kaprů ve vodním sloupci, začalo nejprve s plovoucím boilies, které se na přívěsech s háčkem začalo nabízet kaprům nade dnem, což značně zvýšilo počet záběrů. Ovšem filozofie průkopníka této metody, pana Nashe a jeho nástrah se nezastavila u chytání kaprů u dna, ale pěkně jim nástrahy začal zkoušet nabízet v celém vodním sloupci. A aby toho nebylo málo, koule zaměnil za ještě menší nástrahy, které postupem času vyměnil za napodobeniny hmyzu, brouků a dalších vodních živočichů.

Umělé nástrahy na kapry - napodobeniny vodních živočichů a rybářská bižuterie určená k lovu kaprů ve vodním sloupci

Umělé nástrahy na kapry – napodobeniny vodních živočichů a rybářská bižuterie určená k lovu kaprů ve vodním sloupci

Když jsem poprvé na rybářském veletrhu uviděl nástrahy na chytání kaprů ve vodním sloupci právě od Kevina Nashe, dostali mě! Různé plovoucí napodobeniny mušek, brouků či váleček, z kterého si odkrojíte kousek hmoty a navléknete ho na háček, to bylo pro mě úplné nóvum. Po zhlédnutí několika instruktážních videí na internetu jsem neodolal, přezbrojil prut, nakoupil lehkou zakrmovací směs vhodnou právě k chytání ryb ve vodním sloupci a pelášil k vodě. Je pravda, že na poprvé jsem vybouchl a nic nechytil, ale další dny již přinesli drobné úspěchy. Dnes již běžně v létě buď oba pruty, nebo alespoň jeden nahazuji a nástrahu podávám kaprům ve vodním sloupci s poměrně velkým úspěchem.

Nástrahy nastražené ve vodním sloupci - ukázka rybářský veletrh

Nástrahy nastražené ve vodním sloupci – ukázka rybářský veletrh

A proč chytat kapry ve vodním sloupci?

Dočetl jsem se v odborné literatuře, že kapr za celý den stráví sotva 3-4 hodiny u dna, ještě méně pak u hladiny. Kde se tedy vyskytuje zbytek dne? Pokud pozorování vědců i starých rybářů je pravdivé, pak kde jinde, než někde mezi hladinou a dnem. Tedy právě ve vodním sloupci!

To jsou poznatky, které pan Nash využil při pokusech chytat kapry tam, kde se pohybují většinu dne. Což mě také připadá logické a proto jsem začal využívat tuto aktivní metodu lovu kaprů i já.

Kapři pod hladinou ...

Kapři pod hladinou …

A na čem záleží úspěšnost této metody?

Nejprve rybář musí najít právě tu hloubku, kde se kapři zrovna pohybují, což často souvisí s teplotou vody v daném sloupci. Pak je třeba použít nástrahu co nejvíce podobnou té přirozené, tedy padlým muškám na hladinu, jejichž tělíčka pomalu klesají na dno, různým vodním broukům, či naopak larvám klubajícím se ze dna a plavajícím na hladinu ve snaze opustit vodu … prostě to celé je dost podobné při chytání ryb na mušku. Také je potřeba vyzkoušet, na kterou nástrahu budou zrovna ten den ryby reagovat.

Při chytání ve vodním sloupci lze využít i klasických nástrah, ale mezi hladinou a dnem nabízíme raději jen drobné nástrahy s menšími háčky, jako například menší plavací kuličky boilies, obojí vám znásobí počet záběrů!

A jak tedy lovíme kapry ve vodním sloupci?

Jsou dvě možnosti navázání celé sestavy. Buď s průběžným olovem, nebo s olovem zafixovaným, kdy délku přívěsu nastavujeme napevno, což ovšem vyžaduje znalost lovného místa, především pak hloubku. S průběžným olovem můžeme hloubku, ve které nabízíme nástrahu, akčně měnit, což mě připadá velmi výhodné, proto i já používám raději průběžné olovo na očku, kdy mohu libovolně stahovat, nebo naopak přidáním vlasce posouvat nástrahu směrem k hladině.

Montáž vhodná na lov kaprů ve vodním sloupci:

Chytání kaprů ve vodním sloupci - montáž s průběžným olovem

Chytání kaprů ve vodním sloupci – montáž s průběžným olovem

  1. kmenový vlasec, klasika používaná na kapry tedy od 0,20 mm do 0,28 mm
  2. průběžné olovo (60 až 100 g) na očku nebo průběžném klipu
  3. stoper, který zajišťuje, aby se průbežné olovo nedostalo až k háčku, za něj lze navázat obratlík s karabinkou pro rychlé přehození nástrahy
  4. plovoucí nástraha jako plovoucí boilies, umělé plovoucí kuličky (dipované), plovoucí napodobeniny brouků, mušek …

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme očko s karabinkou nebo průběžný klips, pak stoper, tedy větší umělohmotnou nebo gumovou kuličky či váleček, kmenový vlasec ukončíme obratlíkem s karabinkou. Na karabinku pak navlékneme očko montáže s plovoucí nástrahou a háčkem.

Video, jak to celé funguje: Montáž pro chytání ve vodním sloupci

Chytání ve vodním sloupci pomocí přídavného plováku

Malé Pop Up nástrahy mají často malou vzlínavost, moc se jim nechce stoupat k hladině. Tento problém můžeme vyřešit pomocí plováku přidaného do montáže. Ten zajistí, že celá sestava půjde ochotně a rychle právě tam, kde ji potřebujeme mít.

Momtáž s přídavným plovákem

Montáž s přídavným plovákem

Obrázek A:

  1. menší Pop Up kulička nastražená na hladině na přívěsu s vhodným háčkem
  2. plovák, který zajistí rychlé vyplavání a udržení nástrahy na hladině, může být navázaný jako průběžný, se stoperem, nebo také na pevno, s obratlíkem proti zamotání
  3. olovo s průběžným klipem

Obrázek B:

  1. menší Pop Up kulička nastražená na přívěsu s vhodným háčkem ve vodním sloupci, který můžeme libovolně měnit
  2. plovák, který zajistí rychlé vyplavání a udržení nástrahy ve vodním sloupci, může být navázaný jako průběžný, se stoperem, nebo také napevno, s obratlíkem proti zamotání
  3. olovo s průběžným klipem, pak lze kdykoliv hýbat s nástrahou ve vodním sloupci

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme očko s karabinkou nebo průběžný klips, pak stoper, tedy větší umělohmotnou nebo gumovou kuličky či váleček, kmenový vlasec ukončíme obratlíkem s karabinkou. Na karabinku pak navlékneme očko montáže s pomocným plovákem a Pop Up nástrahou a háčkem. Plovák navazujeme buď průběžně, se stoperem, který vymazí maximální vzdálenost mezi plovákem a nástrahou, nebo plovák uvážeme napevno, pak se hodí obratlík, který zajistí, aby se návazec moc nekroutil.

Různé varianty montáží:

Montáž na lov kaprů ve vodním sloupci, průběžné očko s olovem nástraha umelý hmyz od Nashe

Montáž na lov kaprů ve vodním sloupci, průběžné očko s olovem, nástraha umělý hmyz od Nashe, stoper, je důležitý, zajišťuje, aby se olovo nedostalo až k obratlíku.

Foto - část montáže na prutu

Foto – část montáže na prutu, varianta s obratlíkem a karabinkou pro rychlé přehození nástrahy.

Montáž pro chytání kaprů ve vodním sloupci - olovo slouží zároveň jako krmítko

Montáž pro chytání kaprů ve vodním sloupci – olovo slouží zároveň jako krmítko

Olovo jako krmítko, montáž pro lov ve vodním slouci, nástraha, umělý hmyz od Nashe

Olovo jako krmítko, montáž pro lov ve vodním sloupci, nástraha – umělý hmyz od Nashe, zakrmovací směs po náhozu bude pozvolna stoupat k hladině.

Montáž se závažím upevněným na pevno, odklopovacím klipem, který po záběru odhodí zýtěž.

Montáž se závažím upevněným napevno, odklapovacím klipem, který po záběru „pustí“ zátěž, což umožní zdolávat rybu bez zbytečné váhy na víc. Nástrahy jsou dipovací, před nahozením se ponoří do nějakého dipu, aby se staly pro ryby atraktivní.

Variací a dalších montáží na chytání kaprů ve vodním sloupci je celá řada, výše jsem ukázal jen ty, co používám já a které se mě osvědčily. Poslední obrázek je pak montáž mého kamaráda, který na nadipované umělé nástrahy běžně chytá pěkné kapry a rád si sám dělá závaží z přírodních materiálů.

A jak zjistit, ve které vrstvě vody se právě ryby pohybují?

Nahodíme oba pruty, jeden nastavíme s nástrahou tak 50 cm pod hladinou, druhý posuneme o dalších 30 cm do větší hloubky. Lovné místo zakrmíme, chytáme-li ve vodním sloupci, pak návnadou, která buď po dopadnutí na hladinu pomalu klesá ke dnu, nebo naopak, například pomocí PVA sášku nahodíme návnadu, která pak postupně vyplavává vodním sloupcem nahoru směrem k hladině. Takto zajistíme zájem ryb o celý sloupec lovného místa.

Pokud do 30 minut nepřijde záběr stáhneme obě nástrahy o dalších 30 cm směrem ke dnu. Touto metodou by jsme dříve nebo později měli narazit na ryby a tedy měl by nám přijít záběr. Samozřejmě že to celé jde obrátit a začít pročesávat vodu naopak, pěkně ode dna. Každý den je to jiné a tak je důležité u prutů nespat, ale poctivě pročesávat celý sloupce vody až do prvního záběru. Pak druhý prut nastavíme stejně. A pokud záběry opět přestanou, stačí začít opět s jedním prutem prohledávat další vrstvy vody, kam se kapři přemístili.

Slovo závěrem

Někdo tvrdí, že ryby mají krátkodobou paměť, jiní naopak věří, že například kapr si pamatuje své zážitky celý život. Nevím kde je pravda, ale jedno vím, že něco si asi pamatují a proto kusy chycené u dna můžeme opět chytit, ale také nemusíme. Jistě pak chytrého kapra přelstíme, pokud mu začneme nástrahu podávat jinde, než na dně či těsně nade dnem, na což je zvyklý. Pokud najdeme ryby ve vodním sloupci a nabídneme jim pro ně atraktivní nástrahu, většinou je přemluvíme k záběru a není divu, vždyť tam se pohybují, třeba právě kapři, většinu dne!

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.