Partikl je souhrnné označení návnad složených z nejrůznějších zemědělských plodin jako je pšenice, řepka, kukuřice, hrách, fazole … a dalších hrubších složek krmení, která slouží k udržení ryb na krmném místě. Do partiklu tedy patří také na hrubo podrcené pelety nebo boilie. Všechny tyto návnady se pak používají ve směsích na zakrmení lovného místa při chytání kaprovitých ryb. Některé se musí před samotným chytáním tepelně upravit, některé pak alespoň máčet …
Kukuřice se dá koupit v obchodech, nebo natrhat na poli. Pokud máte klasy, musíte je zbavit listů a nechat usušit a pak z klasů semínka vydrolit.
Zrnka kukuřice dáme nejméně na 24 hodin máčet, pozor zrna nabobtnají a podstatně zvýší svůj objem, tak použijte větší nádobu! Vaříme do změknutí tedy asi 20 až 30 minut. Pak ji slijeme a necháme důkladně okapat. Skladujeme ji nejlépe v mrazáku.
Lze ji nahradit nakládanou kukuřicí, která se dá koupit v plechovkách a ihned použít, většinou bez nálevu.
Tygří ořech není vůbec vhodný ke krmení ve velkém! Rybí vnitřnosti ho totiž neumí zpravovat, jen projde jejím trávicím traktem a zase vyjde ven. Ale kapři ho milují! Dá se koupit ve třech velikostech.
Máčíme ho 24 hodin, pak vaříme na mírném zdroji tepla, asi 30 minut. Opravdu ho používejte jen v malém množství!
Hrách je skvělý hlavně pro kaprovité ryby, které ho milují. Běžně ho koupíme v hospodářských speciálkách.
Hrách máčíme 12 hodin, pak ho uvaříme doměkka, vaříme pod poklicí 1,5 až 2 hodiny, a je-li třeba, přiléváme při vaření horkou vodu, hrachem nemícháme, aby zůstal celý, jen jim v hrnci potřeseme, důkladně okapaný hned použijeme nebo lze také zamrazit.
Výhoda krup je, že je to velmi levná surovina. Asi nejvhodnější pro rybářské účely je velikost krup č. 10!
Do hrnce nasypeme propláchnuté kroupy, zalijeme je vodou 1:5, tedy například 1 hrnek krup a 5 hrnků vody, máčíme je 3 až 4 hodiny, pak je vaříme na mírném zdroji tepla 1,5 až 2 hodiny doměkka, během vaření je často mícháme, protože se rády připalují! Měkké slijeme a kroupy zalijeme studenou vodou, aby se nám neslepily.
Měkké kroupy se dají dobře dochucovat i barvit.
Právě pšenice patří mezi partikly, co se musí uvařit, protože hodně bobtnají a pokud by jsme s ní zakrmovali a nebyla by uvařená, ryby by po jejím pozření mohly uhynout! Opět ji koupíme ve speciálkách.
Pšenici necháme 24 hodin nabobtnat ve vodě, pak ji vaříme cca 1 hodinu na mírném zdroji tepla.
Řepka obsahuje hodně tuku a po uvaření pěkně voní, je skvělá oblíbená u kaprovitých ryb. Dá se koupit jak v hospodářských speciálkách, tak v rybářských potřebách.
Řepka se musí také máčet, necháme ji ve vodě několik hodin, klidně i celý den, pak ji vaříme na mírném, zdroji tepla 15 až 20 minut. Pokud ji chcete zamrazit, musí se dát do mrazáku zalitá vodou, jinak semínka vyschnou a budou ve vodě plavat! Skvělé jsou na to petláhve, do 2/3 nasypeme řepku, zbytek zalijete vodou a pak můžete dát zamrazit.
Když se lněné semínko pomele, rozvoní se po oleji. Dá se koupit jak v rybářských potřebách, tak v hospodářských speciálkách.
Konopná semínka se dají také upražit, pomlít a pak teprve přidat do směsí.
Máčíme ho ve vodě 4 až 5 hodin, pak se buď důkladně okapaná přidají do směsí, nebo se mohou nejprve pomlít a až pak přidat do různých směsí, kterou pěkně spojí.
Právě sója obsahuje až 40 % proteinů, proto je vodná hlavně do směsí. Dá se koupit téměř všude, jak ve specializovaných rybářských prodejnách, tak i dalších obchodech, například se zdravou výživou.
Sóju máčíme 18 až 20 hodin, pak ji vaříme asi 30 minut. Musí ji lehce rozmáčknout mezi prsty, ale je lepší raději ji převařit, než ji nechat nedovařenou!
Cizrna je skvělá v tom, že dobře přejímá pachy, takže pokud ji nadipujeme, skvěle ve vodě nese pachovou stopu použitého dipu.
Cizrnu nejprve máčíme celý jeden den, tedy 24 hodin, pak ji uvaříme doměkka, což trvá na mírném zdroji tepla asi 30 minut. Po okapání ji můžeme ihned použít, nebo třeba zamrazit.
Velké i malé fazole také patří do oblíbených rybářských partiklů. Koupíme je všude, hodí se do všech možných směsí pro kaprovité ryby.
Také fazole máčíme, asi tak 18 až 20 hodin, pak je uvaříme doměkka, což trvá zhruba 30 minut. Měkké fazole důkladně zcedíme, okapané pak použijeme dle potřeby, hlavně do směsí pro kaprovité ryby.
Toto semínko lze běžně koupit v rybářských potřebách, ale i v akvaristice či hospodářských speciálkách. Vaří se proto, protože v syrovém stavu jsou tvrdá a moc nevoní, ovšem jakmile se povaří a změknou voní úžasně.
Semínka máčíme 24 hodin, potom je ve vodě, kde byla namočená vaříme na mírném zdroji tepla asi 10 až 15 minut, musí mírně popraskat a objevit se zelené klíčky.
Partikl můžeme také nechat naklíčit, nebo zkvasit. ) Hrášek, pšenici … zalijeme vodou a necháme 1 den máčet, pak partikl přendáme do vhodné nádoby, měl by být rozložený jen v jedné vrstvě, zalijeme vodou, co jsme v ní partikl máčeli, tak do poloviny vrstvy partiklu a nádobu postavíme tam, kde je dostatek světla (čím teplejší a světlejší prostředí, tím dříve začne partikl klíčit!), hlídáme, aby byla v nádobě pořád na dně voda. Asi za 2 až 3 dny budou klíčky dostatečně velké.
A kvašení? To je jednoduché! Nepoužitý partikl prostě zasypejte trochou cukru a on pěkně začne kvasit, pak se dá dál použít, ryby zkvašené mají rády! Také se dá partikl zalít trochou kefíru, opět začne kvasit …