Chytání na různě velké a barevné kuličky již není ani u nás v Česku žádnou novinkou. Touto asi nejúspěšnější metodou pro lov kaprovitých ryb, cíleně pak hlavně velkých kaprů, propadlo mnoho českých rybářů. A není divu! Nejen, že se často na nastražené boilie nechá přemluvit velký kapr, ale například i amur a další karprovité ryby. Nabídnutým boilie pak někdy nepohrdne ani sumec. V tomto článku pro rybářské elévy, nebo pro ty, co to chtějí teprve s boilies kuličkami poprvé zkusit, si povíme a ukážeme, jak navázat montáže a nabídnout boilies rybám.
O prutech vhodných na chytání kaprů a jiných kaprovitých ryb jsme se bavili již v jiném článku. Tento najdete zde: Rybářská technika chytání – lov na položenou (tzv. na těžko). Je ale nutné říci, že při chytání na boilies je potřeba počítat s tím, že se vám může podařit zaseknout opravdu velký i trofejní kapr. Proto jak veškeré pruty, tak navijáky, ale i další rybářské vybavení, rovněž rybářskou bižuterii, musíte nadimenzovat na větší váhy. Rozhodně tento fakt nepodceňte, protože přijít o kapitální úlovek jen díky nevhodné výbavě by byla velká škoda, která by vás mrzela ještě mnoho dní.
Osobně používám při chytání na boilies vše určené pro váhovou kategorii ryb 15 až 30 kg! Při cíleném chytání trofejních kaprů tuto laťku klidně zvedněte, zvláště, pokud nebudete nahazovat, ale nástrahu zavážet loďkou. Pak totiž nehraje roli tloušťka vlasce při náhozu. (Pro ty co nevědí, čím silnější je vlasec, tím hůře se s ním nahazuje do dálky!)
Ale pojďme teď k návazcům na boilies. Hodně i starších ročníků přešlo z krmítek a dalších montáží vhodných na kaprovité ryby právě na háčky s přívěsem. Dají se koupit již navázané, ovšem podstatně levněji to vyjde, pokud si je navážete sami.
Ustřihneme návazec v požadované délce, nezapomeneme na to, že se nám o něco zkrátí po navázání smyčky na uchycení zarážky, také samotné navázání vezme kousek … na jednom konci vytvoříme obyčejnou smyčku, druhý protáhneme zezadu očkem háčku …
… podle toho, jak velký chceme mít návazec na uchycení boilies (pelet) nastavíme vzdálenost mezi koncem smyčky a obloučkem háčku, pak návazec obtočíme 6 až 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku …
… provlečeme konec návazce očkem, opět zezadu, důkladně utáhneme …
… na konci návazce uděláme smyčku, nejlépe ještě s pojistným uzlem.
Video s navazováním tohoto uzlu najdete zde: Video, navázání háčku s přívěsem.
Nejprve propíchneme boilie jehlou na boilies (některá boilie jsou tak tvrdá, že je musíme nejprve provrtat!), očko přívěsu protáhneme kuličkou a do očka vložíme zarážku, velikost volíme podle průměru boilie. Dotáhneme a máme připraveno.
Níže na obrázku jsou pak vyobrazené různé návazce se závažím, jak pevné, tak průběžné, určené na chytání tzv. „na těžko“. Toto jsou právě montáže vhodné na chytání větších ryb na boilies, či větší peletky, či různé sestavy boilies a pletek.
Použití dobré montáže má také zásadní vliv na úspěšnost lovu. Důležitá je však také preciznost uvázání montáže, protože byť jediný slabý článek celku může znehodnotit celou vaši přípravu! Proto nepodceňujte vámi uvázané sestavy a raději je před nahozením několikrát zkontrolujte.
Důležité jsou i různé dipy a posilovače, které mohou již tak atraktivní nástrahu udělat pro ryby ještě lákavější. Bolies kuličky mají různý poločas rozpadu a tedy i různě dlouhou dobu, po kterou se rozpouští. K tomu, aby jsem uspíšili záběr, můžeme boilies máčet v různých dipech, jak tekutých, tak práškových, které hned po náhozu začnou do vody a kolem nástrahy šířit pachovou stopu, která má za úkol nalákat ryby k háčku. Takto postupujeme hlavně při krátkodobých vycházkách k vodě, kdy nemáme čas delší dobu zakrmovat lovné místo.
A když se již bavíme o pozvolném rozpadu boilies, je dobré vědět, jak dlouho se vámi nabízená nástraha ve vodě rozpouští, aby jste nakonec neseděli u prázdných háčků. Pokud nevíte, jak rychle se které koule rozpouštějí, klidně jednu dejte do vody, ve které chytáte tak, aby jste ji mohli v průběhu lovu sledovat, co se s ní děje. A tak aktuálně budete vědět, kolik času máte k přehození prutu.
Ovšem někteří rybáři přehazují pruty preventivně, jiní razí teorii, že čím méně se s nástrahou na prutu hýbá, tím lépe a k tomu se právě hodí výše uvedená vychytávka, nebo důkladná znalost boolies, na které chytáte. Nezapomínejte, že teplota vody či větší proud mají zásadní význam na rozpustnost kuliček, také jejich stáří!
Všechny podrobně popsané montáže určené na lov kaprovitých ryb na položenou najdete zde: Návazce, sestavy a montáže – položená (nedravé ryby)