Rybářský rozcestník

Chytáme na boilies – úplné začátky – návazce a montáže

Chytání na různě velké a barevné kuličky již není ani u nás v Česku žádnou novinkou. Touto asi nejúspěšnější metodou pro lov kaprovitých ryb, cíleně pak hlavně velkých kaprů, propadlo mnoho českých rybářů. A není divu! Nejen, že se často na nastražené boilie nechá přemluvit velký kapr, ale například i amur a další karprovité ryby. Nabídnutým boilie pak někdy nepohrdne ani sumec. V tomto článku pro rybářské elévy, nebo pro ty, co to chtějí teprve s boilies kuličkami poprvé zkusit, si povíme a ukážeme, jak navázat montáže a nabídnout boilies rybám.

Chytáme na boilies – úplné začátky - montáže

O prutech vhodných na chytání kaprů a jiných kaprovitých ryb jsme se bavili již v jiném článku. Tento najdete zde: Rybářská technika chytání – lov na položenou (tzv. na těžko). Je ale nutné říci, že při chytání na boilies je potřeba počítat s tím, že se vám může podařit zaseknout opravdu velký i trofejní kapr. Proto jak veškeré pruty, tak navijáky, ale i další rybářské vybavní, rovněž rybářskou bižuterii, musíte nadymenzovat na větší váhy. Rozhodně tento fakt nepodceňte, protože přijít o kapitální úlovek jen díky nevhodné výbavě by byla velká škoda, která by vás mrzela ještě mnoho dní.

Osobně používám při chytání na boilies vše určené pro váhovou kategorii ryb 15 až 30 kg! Při cíleném chytání trofejních kaprů tuto laťku klidně zvedněte, zvláště, pokud nebudete nahazovat, ale nástrahu zavážet loďkou. Pak totiž nehraje roli tloušťka vlasce při náhozu. (Pro ty co nevědí, čím silnější je vlasec, tím hůře se s ním nahazuje do dálky!)

Boilies - různé velikosti a chutě, jak klasické potápivé, tak plavací.

Boilies – různé velikosti a chutě, jak klasické potápivé, tak plavací.

Ale pojďme teď k návazcům na boilie. Hodně i starších ročníků přešlo z krmítek a dalších montáží vhodných na kaprovité ryby právě na háčky s přívěsem. Dají se koupit již navázané, ovšem podstatně levněji to vyjde, pokud si je navážete sami.

Zde je postup navázání:

Ustřihneme návazec v požadované délce, nezapomeneme na to, že se nám o něco zkrátí po navázání smyčky na uchycení zarážky, také samotné navázání vezme kousek … na jednom konci vytvoříme obyčejnou smyčku, druhý protáhneme zezadu očkem háčku …

Bezuzlové navazování háčku s očkem a návazcem na boilies - postup1

… podle toho, jak velký chceme mít návazec na uchycení boilies (pelet) nastavíme vzdálenost mezi koncem smyčky a obloučkem háčku, pak návazec obtočíme 6 až 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku …

Bezuzlové navazování háčku s očkem a návazcem na boilies - postup obrázek 2

… provlečeme konec návazce očkem, opět zezadu, důkladně utáhneme …

Bezuzlové navazování háčku s očkem návazcem na boilies

… na konci návazce uděláme smyčku, nejlépe ještě s pojistným uzlem.

Video s navazováním tohoto uzlu najdete zde: Video, navázání háčku s přívěsem.

Montáž s přívěsem - potápivé boilie, na konci brok na zajištění lepšího záseku

Montáž s přívěsem – potápivé boilie, očko na zajištění ideální pozice háčku a přívěsu, bužírka na zajištění uzlu u očka háčku, na konci brok sloužící jako pojistka proti vyplivnutí nástrahy z pusy ryby.

A jak navléci boilie na očko přívěsu?

Nejprve propíchneme boilie jehlou na boilies (některá boilie jsou tak tvrdá, že je musíme nejprve provrtat!), očko přívěsu protáhneme kuličkou a do očka vložíme zarážku, velikost volíme podle průměru boilie. Dotáhneme a máme připraveno.

Koláž - navléknutí boilie kuličky na přívěs háčku

Koláž – navléknutí boilie kuličky na přívěs háčku

Závaží – montáže

Níže na obrázku jsou pak vyobrazené různé návazce se závažím, jak pevné, tak průběžné, určené na chytání tzv. „na těžko“. Toto jsou právě montáže vhodné na chytání větších ryb na boilies, či větší peletky, či různé sestavy boilies a pletek.

Detaily návazců vhodných na chytání na položenou

Detaily návazců vhodných na chytání na položenou

  1. koncová zátež pevná s bočním návazcem tz. helikoptérou
  2. pevné uvázání s boční záteží
  3. pevná zátež středová, z jedné strany kmenová šňůra s bužírkou, z druhé návazec s bužírkou a očkem nebo karabinkou na navázání montáže s háčkem
  4. průběžná zátěž s karabinkou nebo obratlíkem, stoper, obratlík s vlascem a chráničkou …

Použití dobré montáže má také zásadní vliv na úspěšnost lovu. Důležitá je však také preciznost uvázání montáže, protože byť jediný slabý článek celku může znehodnotit celou vaši přípravu! Proto nepodceňujte vámi uvázané sestavy a raději je před nahozením několikrát zkontrolujte.

A jak nastražit boilies?

  • boilie položené na dně – potápivé
  • kombinace pop up (plavací) boilie a potápivého boilie – boilies se mírně vznáší nedednem
  • plovoucí pop up boilie vznášející se výše nadednem nebo i výše směrem k hladině (chytání ve vodním sloupci)
  • bolie nastražené těsně pod hladinou, nebo plavající na hladině
PVA punčocha naplněná boilies - nástraha na přívěsu háčku

PVA punčocha naplněná boilies – nástraha na přívěsu háčku složená z více druhů bolies

Boilies + PVA

Háček s boilies přívěsema a PVA punčochou

Boilies - chytání na položenou pomocí průběžné trubičky s olůvkem

Boilies – chytání na položenou pomocí průběžné trubičky s olůvkem a bolies nastraženém na dně

Domácí pop up boilis s korkovou výplní

Domácí pop up boilis s korkovou výplní

Boilis vznášející se ve vodním sloupci

Boilis vznášející se ve vodním sloupci

Dvě kuličky boilie - jedna plavací, druhá potápivá

Dvě kuličky boilie – jedna plavací, druhá potápivá

Další variace na téma návazzec a boilie kuličky ...

Další variace na téma návazec a boilie kuličky …

Dipy a posilovače

Důležité jsou i různé dipy a posilovače, které mohou již tak atraktivní nástrahu udělat pro ryby ještě lákavější. Bolies kuličky mají různý poločas rozpadu a tedy i různě dlouhou dobu, po kterou se rozpouští. K tomu, aby jsem uspíšili záběr, můžeme boilie máčet v různých dipech, jak tekutých, tak práškových, které hned po náhozu začnou do vody a kolem nástrahy šířit pachovou stopu, která má za úkol nalákat ryby k háčku. Takto postupujeme hlavně při krátkodobých vycházkách k vodě, kdy nemáme čas delší dobu zakrmovat lovné místo.

Ořezané boilie - máčené v plasma posilovači a pak jetě v posilovači práškovém

Ořezané boilie – máčené v plasma posilovači a pak jetě v posilovači práškovém

A když se již bavíme o pozvolném rozpadu boilies, je dobré vědět, jak dlouho se vámi nabízená nástraha ve vodě rozpouští, aby jste nakonec neseděli u prázdných háčků. Pokud nevíte, jak rychle se které koule rozpouštějí, klidně jednu dejte do vody, ve které chytáte tak, aby jste ji mohli v průběhu lovu sledovat, co se s ní děje. A tak aktuálně budete vědět, kolik času máte k přehození prutu.

Ovšem nektěří rybáři přehazují pruty preventivně, jiní razí teorii, že čím méně se s nástrahou na prutu hýbá, tím lépe a k tomu se právě hodí výše uvedená vychytávka, nebo důkladná znalost boolies, na které chytáte. Nezapomínejte, že teplota vody či větší proud mají zásadní význam na rozpustnost kuliček, také jejich stáří!

Všechny podrobně popsané montáže určené na lov kaprovitých ryb na ploženou najdete zde: Návazce, sestavy a montáže – položená (nedravé ryby)

Nejčtenější články

Změny v rybářském řádu pro rok 2019

Jako každý rok i letos tu máme výpis těch nejdůležitějších změn v rybářském řádu platných od 1.1.2019. Musím však upozornit, že ne ve všech krajích byly schváleny všechny změny doporučené Radou ČRS! Rada ČRS totiž nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru a tak záleží na nich, zda schválí doporučení rady v plném znění, nebo ne.

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy

Dnes je mezi námi sportovními rybáři modní trend honit se za velkými trofejními kusy. Nevím, zda tuto mánii odstartoval svými dokumenty Jakub Wágner, tedy u nás v Česku, nebo zda se rybáři již v minulosti i u nás předháněli v tom, kdo chytí tu největší rybu. Já osobně si raději dobře zachytám a po extra velkých rybách zase tak neprahnu, ale poctivě řečeno, kdo by nechtěl na prutu opravdu trofejní kus? Ale začněme odjinud. Víte vůbec, jaká je ta největší ryba, co brázdí vody na naší planetě?

Chytání na feeder – úplné začátky

Coje je tedy ten feeder? Je to prut, který se používá na chytání metodou položená, tedy se závažím položeným na dně. Pruty na feeder jsou opatřeny tenkými, ohebnými signalizačními špičkami, podle kterých rybář pozná i jemné záběry. Pruty i celá tato metoda pochází z Anglie. U nás feeder tak zdomácněl, že si ho osvojily i starší rybářské ročníky, dříve chytající jen na krmítko a klasický kaprářský prut. Feeder je skvělý pro ty, co chtějí opravdu aktivně strávit čas u vody. Pro ty, co od prutu rádi odcházejí, nebo u chytání rádi podřimují, feeder rozhodně není!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím