Rybářský rozcestník

Orlovec říční (Pandion haliaetus)

Orlovec říční je dravý pták z řádu dravců. Jedná se o středně velkého dravce dosahujícího délky až 58 centimetrů a rozpětí křídel až 170 centimetrů. Jeho život je úzce spjatý s vodou, protože jeho hlavní potravou jsou ryby.

Orlovec říční v letu
orlovecorlovec

Název latinsky

Pandion haliaetus

Jiný název

Osprey, Fischadler, Aigle botté

Rozpoznávací znaky

Orlovec říční je o něco větší než káně, dlouhý bývá až 55 cm, jeho rozpětí křídel je až 165 cm. Spodní část těla má bílou, vršek hlavy světlý, s černým pruhem přes oko. Dlouhá a úzká křídla jsou za letu znatelně zalomena. Samici poznáme od samce podle skvrnitější hrudi a větší velikosti. Spodní strana spárů orla říčního je osazena trny, drápy má jsou zvláště dlouhé, zakřivené a ostré, má je přizpůsobené k lovu kluzké kořisti, tedy hlavně ryb.

Výskyt

Kromě části Evropy je orlovec říční rozšířen takřka po celé Severní Americe, také ho najdeme v Euroasii, Oceánii a Austrálii.

Obecně

Orlovec říční je dravec lovící svou kořist na řekách, jezerech, v mořích a na mořských březích. Je to tažný pták přezimují v tropech, ti evropští v západní Africe. Jsou skvělí lovci ryb. Přesto nepohrdnou ani drobnými savci, želvami, kachnami, ale i dalšími vodními živočichy. Za lovu poletuje orlovec nad vodou ve výšce asi 50 metrů, když objeví kořist, zůstane stát v třepotavém letu a pak padá, přičemž ještě koriguje směr drobnými pohyby. Nakonec natáhne nohy a udeří do vody, kde zmizí pod fontánou vystříknuté vody. 0 několik sekund nato se zas vynoří, zůstává ležet s rozpjatými křídly na vodě, dokud se ulovená zmítající se ryba neunaví, a pak odlétá s mocnými údery křídel z vody. Běžně chytá ryby o váze až 2 kg.

Hnízda často orlovci zabavují po jiných dravých ptácích, opravují je a každý rok po návratu ze zimovišť dolaďují. Většinou hnízdí vysoko na stromech, vždy s výhledem na vodu. Na vejcích se střídají oba rodiče, především ale samice, kterou samec též na hnízdě krmí. Na 2 až 4 vejcích sedí orlovci 4 až 5 týdnů. Prvních 6 týdnů rodiče mláďata krmí, přičemž jim matka předává ze zobáku vhodně velká sousta. Později jsou již schopna se najíst ryb přinesených rodiči do hnízda. Mladí vylétají z hnízda cca za 2 měsíce, ovšem to ještě nejsou schopné si sami ulovit potravu, proto je rodiče i nadále zásobují rybami.

Text George – rybářský rozcestník.cz, foto: pixabay.com

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.