Rybářský rozcestník

Veslonozí ptáci (Pelecaniformes)

Veslonozí ptáci je řád vodních ptáků, kteří mají charakteristickým způsobem nohy uzpůsobené k veslování. Všechny prsty mají otočeny dopředu a spojeny plovací blánou. Jsou to ptáci trvale spojeni s vodou, kde jak loví, tak hnízdí. U nás však z tohoto rodu hnízdí jen Kormorán velký (Phalacrocorax carbo), další dva zástupci přes nás alespoň táhnou, takže je během roku můžeme zastihnout, jak odpočívají, aby nabrali sílu na další let.

KormoránVeslonozíKormoránikormoran2

Název latinsky

Pelecaniformes

Rozpoznávací znaky

Mají charakteristickým způsobem nohy uzpůsobené k veslování. Všechny prsty mají otočeny dopředu a spojeny plovací blánou.

Výskyt

Ve světě žije asi 170 druhů a to na všech kontinentech. U nás však hnízdí jen jeden. Kormorán velký, kterého najdeme v koloniích ve hnízdech umístěných buď ve skalách poblíž vody, nebo na stromech u vody.

Obecně

Všichni zástupci tohoto řádu vodních ptáků se živí rybami. Jejich život je neodmyslitelně spjatý s vodou, protože v ní loví a také u ní hnízdí. Většinou tito ptáci hnízdí v koloniích na skalnatých, nebo i plochých ostrovech, u pobřeží na stromech a v rákosinách. Ve světě žije asi 170 druhů u nás pak lze vidět jen tři z nich. Dva tažné, které je možno zahlédnout jen v době jejich tahu, jak odpočívají a nabírají síly na další let a jednoho, co u nás žije celoročně, tedy i hnízdí. Jedná se o kormorána velkého.

Kormorán - detail hlavy

Kormorán – detail hlavy

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo)

Kormorány rybáři neradi vidí, protože dokáží zkonzumovat denně až 500 g ryb. A jsou vybíravý, takže slupnou z ryby jen co jim chutná, zbytek pak nechávají povalovat po břehu. Život kormoránů a jejich chování se přizpůsobuje ročním obdobím, ale i rozdílným oblastem, v nichž žijí. Na některých územích se kormorán vyskytuje celoročně, přezimuje zde i hnízdí. Jinde je však tažný a z vnitrozemí například přelétá na hnízdiště u pobřežních vod.

Text: Jiří Langer, foto: fotky-foto.cz

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.