Rybářský rozcestník

Potápky (Podicipediformes)

Potápky je řád vodních ptáků, kteří mají všechny tři přední prsty opatřeny širokým plovoucím lemem. Řád obsahuje jedinou čeleď, potápkovití, s 20 žijícími druhy patřícími do šesti rodů. Jak název napovídá, jsou to dobří potápěči, pod vodou vydrží až 5 minut!

PotápkaPotápky

Rozpoznávací znaky

Ty největší druhy potápek dorůstají velikosti do 50 cm, ty nejmenší jsou pak velké něco málo přes 25 cm. Mají velmi krátký zobák, dlouhý krk a kratičký ocas. Prsty mají opatřené plovacími lemy, tedy nemají blány. jejich nohy mají posunuty dozadu tak, že ptáci prakticky nemohou stát. Obě pohlaví vypadají stejně, tedy na dálku nepoznáte samici od samce.

Výskyt

Různé druhy potápek najdeme téměř po celém světě, ovšem vždy u vody, na kterou jsou vázány svým životem.

Obecně

Potápky patří mezi ptáky, jejichž život je vázán na vodu. Pro potravu se totiž potápějí do vody, kde loví nejen ryby, ale také bentos, tedy živočichy žijící na dně vody. Jde o larvy hmyzu, měkkýše, korýše … Pod vodou vydrží až 5 minut.

Potápky - roháč (Podiceps cristatus)

Potápky – roháč (Podiceps cristatus)

Hnízdí v rákosí, na větších jezerech, zatopených lomech i umělých vodních nádržích. Hnízda si staví z vodních rostlin, vypadají jako plovoucí ostrovy, ale většinou jsou zapletené do trav vystupujících z hladiny, aby neodplavaly. Obvykle hnízdí po jednotlivých párech, některé druhy však preferují život v koloniích. Samice snáší jednou, někdy i  dvakrát do roka 4-6 bílých vajíček, o které se starají oba rodiče rovnoměrně. Mláďata krmí nejčastěji rybami. Pokud berou dospělí mláďata na procházku, dokud jsou malé, vozí je na hřbetě.

Potápka roháč s mládětem

Potápka roháč s mládětem

Někteří zástupci potápek

Asi nejznámější potápkou žijící u nás je potápka roháč (Podiceps cristatus). Poznáme ji podle nápadných pernatých růžků na hlavě. Žije spíše na větších, hlubších  rybnících a nádržích se stojatou vodou, které jsou hojné na ryby a vodní rostlinstvo. Patří mezi největší zástupce tohoto řádu žijící v Evropě. Žije v párech, tedy je monogamní. Dalším zástupcem tohoto řádu je potápka černokrká (Podiceps nigricollis). Ta patří k menším potápkám, dorůstá do délky maximálně 34 cm. Ve svatebním šatu je typická širokým chomáčem žlutých pírek za okem. Na zimu většinou odlétá do teplejších krajů. U nás ji přes léto najdeme spíše na menších rybnících. Potápka malá (Tachybaptus ruficollis) je nejmenší potápkou žijící u nás a vůbec v celé Evropě. Dorůstá do délky 29 cm. Ve svatebním šatě jsou zbarveni tmavě hnědočerně s kaštanově hnědým zbarvením po stranách hlavy a krku. Na kořeni zobáku mají výraznou žlutavou skvrnu. Mimo dobu páření jsou celkově bledší, svrchu tmavě hnědí, s bělavými lícemi a světle hnědým krkem a hrudí. V Česku chráněný druh!

Text: George, Rybářský rozcestník.cz, foto: fotky-foto.cz

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!