Rybářský rozcestník

Nastražení živé ryby na sumce pomocí tří trojháčků – sestava s podvodním splávkem – za hlavu (vhodné do proudu)

Jedna z možností, jak nastražit živou rybu na sumce (štiku) pomocí sestavy tří trojháčků. Takto dáváme rybu pokud chytáme v proudu. Ryba přirozeně plave proti proudu. Tři trojháčky zajistí větší pravděpodobnost dobrého zaseknutí a dávají nám větší jistotu, že nám sumec cestou ke břehu nespadne z prutu.

Nastražení živé ryby pomocí tří trojháčku - do proudu- se stava k podvodnímu splávku

Další možnost, jak nastražit rybu na sumce nebo štiku. Takto nastražená ryba přirozeně plave v proudu a ve spojení s podvodním splávkem tvoří téměř dokonalou motáž právě do proudu. Zvolenou velikostí určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm po 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm. I velikost splávku, tedy přesně jeho gramáž dáváme podle velikosti nástražné ryby a toho, co chceme vlastně chytit. Na štiky dáváme menší rybu a také menší splávek, stačí 20-ti gramový! Je dobré celou montáž ochránit bužírkou o průměru cca 1,5 mm. Ta zajistí, aby kartáče sumce nebo zuby štiky případně nepřepilovaly některou část navázané sestavy.

Nastražení rybky do proudu, za hlavu, hřbet a řitní otvor.

Nastražení rybky do proudu, za hlavu, hřbet a řitní otvor.

A háčky? Celou sestavu lze navázat jednoduše; první trojháček zavážeme uzlem, jako když navazujeme klasický lopatkový háček a další dva jistící trojháčky můžeme navázat například klasickým kraprářským rozebíratelným uzlem. Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku. Celou sestavu ukončíme okem se dvěma uzly. Ten druhý je jen jistící, ale vyplatí se!

A jedna důležitá rada na závěr. Zásadně háčky zajišťujte gumičkou proti vyvlíknutí, několikrát jsem přišel o rybu jen díky tomu, že jsem háčky nechal bez zajištění, právě štiky jsou v tomoto ohledu mistři a umí sundat rybu z háčku, aniž by se na háček pověsily.

Příklady montáží s podvodním splávkem:

Sumcová sestava při chytání pomocí podvodního splávku – na trhačku (zavážení loďkou)

Sumcová sestava při chytání pomocí podvodního splávku – nastražení hodem

Paternoster na sumce – nához ze břehu

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.