Rybářský rozcestník

Nastražení živé ryby na sumce pomocí tří trojháčků – sestava s podvodním splávkem – za hlavu (vhodné do proudu)

Jedna z možností, jak nastražit živou rybu na sumce (štiku) pomocí sestavy tří trojháčků. Takto dáváme rybu pokud chytáme v proudu. Ryba přirozeně plave proti proudu. Tři trojháčky zajistí větší pravděpodobnost dobrého zaseknutí a dávají nám větší jistotu, že nám sumec cestou ke břehu nespadne z prutu.

Nastražení živé ryby pomocí tří trojháčku - do proudu- se stava k podvodnímu splávku

Další možnost, jak nastražit rybu na sumce nebo štiku. Takto nastražená ryba přirozeně plave v proudu a ve spojení s podvodním splávkem tvoří téměř dokonalou motáž právě do proudu. Zvolenou velikostí určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm po 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm. I velikost splávku, tedy přesně jeho gramáž dáváme podle velikosti nástražné ryby a toho, co chceme vlastně chytit. Na štiky dáváme menší rybu a také menší splávek, stačí 20-ti gramový! Je dobré celou montáž ochránit bužírkou o průměru cca 1,5 mm. Ta zajistí, aby kartáče sumce nebo zuby štiky případně nepřepilovaly některou část navázané sestavy.

Nastražení rybky do proudu, za hlavu, hřbet a řitní otvor.

Nastražení rybky do proudu, za hlavu, hřbet a řitní otvor.

A háčky? Celou sestavu lze navázat jednoduše; první trojháček zavážeme uzlem, jako když navazujeme klasický lopatkový háček a další dva jistící trojháčky můžeme navázat například klasickým kraprářským rozebíratelným uzlem. Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku. Celou sestavu ukončíme okem se dvěma uzly. Ten druhý je jen jistící, ale vyplatí se!

A jedna důležitá rada na závěr. Zásadně háčky zajišťujte gumičkou proti vyvlíknutí, několikrát jsem přišel o rybu jen díky tomu, že jsem háčky nechal bez zajištění, právě štiky jsou v tomoto ohledu mistři a umí sundat rybu z háčku, aniž by se na háček pověsily.

Příklady montáží s podvodním splávkem:

Sumcová sestava při chytání pomocí podvodního splávku – na trhačku (zavážení loďkou)

Sumcová sestava při chytání pomocí podvodního splávku – nastražení hodem

Paternoster na sumce – nához ze břehu

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.