Rybářský rozcestník

Nastražení živé ryby na sumce nebo štiku pomocí dvou trojháčků – navázání pod kačenu (splávek) za hřbet – jeden háček na volno

Jedna z možností, jak nastražit živou rybu na sumce (štiku) pomocí sestavy dvou trojháčků, kdy jeden háček volně plendá pod rybkou. Tato sestava je vhodná na montáž pod kačenu (splácek). Jeden tojháček drží rybu a druhý je pojistný, aby byl zásek úspěšný. Ryba je téměř volná a plave si do všech stran, není téměř omezena. Na spodní háček se často pověsí menší kusy, které by jinak upadly.

Montáž živé rybky se dvěma trojháčky, jedním, který drží rybu, druhý zajišťuje zásek menších kusů

Živá ryba nastražená pod kačenou je jedna z nejlákavějších nástrah pro dravé ryby. Zvolenou velikostí pak určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm do 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm. Osobně právě tuto montáž s úspěchem používám já na štiky, za hřbet dávám jeden trojháček a pod prsní ploutve druhý trojháček, který však nechám jen tak klimbat pod rybou.

Skvělé je ještě celou montáž ochránit bužírkou o průměru cca 1,5 mm. Ta zajistí, aby kartáče sumce nebo špičaté zuby štiky případně nepřepilovaly některou část navázané sestavy. Není to nutné, ale mnoho rybářů potvrdí, že několikrát se jistit, to se právě při lovu velkých ryb často vyplácí.

A háčky a jejich navázání? Celou sestavu lze navázat jednoduše; první trojháček zavážeme uzlem, jako když navazujeme klasický lopatkový háček a další trojháček můžeme navázat například klasickým kaprářským rozebíratelným uzlem. Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku. Celou sestavu ukončíme okem se dvěma uzly. Ten druhý je jen jistící, ale vyplatí se!

A jedna důležitá rada na závěr. Zásadně háčky zajišťujte gumičkou proti vyvlíknutí, několikrát jsem přišel o rybu jen díky tomu, že jsem háčky nechal bez zajištění, právě štiky jsou v tomoto ohledu mistři a umí sundat rybu z háčku, aniž by se na háček pověsily.

Příklad montáží, u kterých se může uplatnit takto nastražená ryba:

Sumcová sestava při chytání pomocí trhací šňůry s kačenkou (splávkem)

Sumcová sestava při chytání pomocí trhací šňůry bez kačenky (splávku)

Chytání sumců pomocí tyčové bójky

Sumcová sestava při chytání pomocí trhací bójky

 

Útok štiky na živou rybku pod kačenou můžete zhlédnout zde: Štika – 2x útok na rybku pod splávkem

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!