Rybářský rozcestník

Nastražení živé ryby na sumce pomocí tří trojháčků – sestava s podvodním splávkem – za ocas (vhodné do klidné vody)

Jedna z možností, jak nastražit živou rybu na sumce (štiku) pomocí sestavy tří trojháčků. Takto dáváme rybu, pokud chytáme v klidné vodě. Ryba se snaží odplout od podvodního splávku, dělá při tom pěkný hluk a umí vyprovokovat dravce k výpadu. Tři trojháčky zajistí větší pravděpodobnost dobrého zaseknutí a dávají nám větší jistotu, že nám sumec cestou ke břehu nespadne z prutu.

Nastražení ryby do klidné vody - v kombinaci s podvodním splávkem.

Další možnost, jak nastražit rybu na sumce nebo štiku. Takto nastražená ryba dělá divoké výpady do všech stran, snažíce se uvolnit z háčků a odplavat od podvodního splávku. Právě ve spojení s podvodním splávkem je to téměř dokonalá motáž do klidné stojaté vody, na rybníky, jezera a údolní nádrže. Zvolenou velikostí určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm po 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm. I velikost splávku, tedy přesně jeho gramáž dáváme podle velikosti nástražné ryby a toho, co chceme vlastně chytit. Na štiky dáváme menší rybu a také menší splávek, stačí 20-ti gramový! Je dobré celou montáž ochránit bužírkou o průměru cca 1,5 mm. Ta zajistí, aby kartáče sumce nebo zuby štiky případně nepřepilovaly některou část navázané sestavy.

A háčky? Celou sestavu lze navázat jednoduše; první trojháček zavážeme uzlem, jako když navazujeme klasický lopatkový háček a další dva jistící trojháčky můžeme navázat například klasickým kraprářským rozebíratelným uzlem. Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku. Celou sestavu ukončíme okem se dvěma uzly. Ten druhý je jen jistící, ale vyplatí se!

A jedna důležitá rada na závěr. Zásadně háčky zajišťujte gumičkou proti vyvlíknutí, několikrát jsem přišel o rybu jen díky tomu, že jsem háčky nechal bez zajištění, právě štiky jsou v tomoto ohledu mistři a umí sundat rybu z háčku, aniž by se na háček pověsily.

Příklady montáží s podvodním splávkem:

Sumcová sestava při chytání pomocí podvodního splávku – na trhačku (zavážení loďkou)

Sumcová sestava při chytání pomocí podvodního splávku – nastražení hodem

Paternoster na sumce – nához ze břehu

 

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Živou nástrahou vytuněné pop up boilie

Bílá a barevná směs masných červů patří mezi nejpoužívanější nástrahy především v plavané a při chytání s feederovým prutem, najdou ovšem uplatnění i při lovu na položenou. Jsou velice univerzální nástrahou na většinu ryb žijících v našich vodách. Chytat se na ně dá po celý rok. Ovšem to ví asi každý rybář, ovšem ne každý ví, jak je použít na lov i trofejních kaprů v kombinaci s pop up boilie koulí. Existuje několik možností, ale my tu pro vás máme opravdu vychytaný způsob!

Územní přebor v LRU na mušku – řeka

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz Vás srdečně zve na Územní přebor v LRU na mušku – řeka. Závod v lovu ryb na umělou mušku se uskuteční v neděli 13.10.2024 na MP revíru Úslava 1– 431071  v Plzni Lobzích u mostu ke střelnici……