Rybářský rozcestník

Ze zasedání hospodářského odboru při Radě ČRS

HO odbor zasedal 26. 3. a jako hlavní bod programu měl: Vyhodnocení připomínek ÚS ČRS k návrhu změn prostřednictvím úpravy BPVRP/vyhlášky/zákona. Jak jsme vás dříve informovali, Rada ČRS projednala tento materiál s návrhem změn již na svém zasedání 7. 12. 2017. Poté byl materiál podstoupen jednotlivým ÚS k projednání a připomínkování tak, aby HO mohl tyto připomínky projednat na březnovém zasedání a připravit na dubnové jednání Rady vyhodnocení připomínek od jednotlivých ÚS a popřípadě navrhnout řešení v případě shody u všech ÚS.

A na čem jsme se shodli?

V otázce RS jsme se jasně shodli v nutnosti udržení stávající dobrovolné RS z řad dobrovolníků z MO a zpracovat a předložit MZe návrh na financování profesionální RS organizované ČRS.
V otázkách kárného řízení, které v současné době degraduje práci RS: Zrušení možnosti trestání pachatelů přestupků naturálním plněním a formou brigád úpravou Stanov a Jednacího řádu ČRS. Dále zřídit kárnou komisi při ÚS, kde by se např. jednou měsíčně projednávaly přestupky spáchané na revírech v rámci příslušného ÚS, a to opět změnou Stanov a Jednacího řádu ČRS.
Dále jsme se shodli na zavedení nejmenší lovné míry okouna 15 cm na MP revírech ČRS v rámci BPVRP.
V ochraně dravých ryb v jarních měsících jsme se shodli na úpravu stávajících pravidel ve znění: III. Lov na mimopstruhových rybářských revírech, Při lovu na umělou mušku a muškařením na revírech mimopstruhových v době od 1. ledna do 15. června: je povoleno lovit pouze s klasickou muškařskou výbavou skládající se z muškařského prutu, muškařského navijáku, muškařské šňůry a návazce v maximální délce odpovídající dvojnásobné délce používaného prutu a s muškami o maximální velikosti 3 cm; každá muška může být vybavena pouze jedním jednoháčkem; je zakázáno používat jakékoliv zátěže umístěné mimo tělo mušky, stejně tak je zakázáno použití jakýchkoliv plovoucích pomůcek jako kulového plovátka, splávku apod. Nástraha nesmí být vybavena doplňky, které svým pohybem zvyšují dráždivost ryby, např. rotující plíšek, vrtulka nebo gumička. Při lovu na „Tenkaru“ je možné použít pouze prut, návazec a mušku nebo mušky (bez použití navijáku a muškařské šňůry). A dále zakázat používání dvoj a trojháčku v období od 1. 1. do 15. 6. na MP revírech ČRS v rámci BPVRP.
Dále jsme se shodli na zapracování zákazu lovu na srkačku do BPVRP na revírech ČRS a zákazu používání vylovovacího háku gafu.
Mimo to jsme projednali otázku plošného zavedení K70 na MP revírech ČRS, který v současné době nemá u všech uživatelů rybářských revírů podporu, a tak jej plně necháváme na jejich uvážení, stejně jako omezení úlovků na jednu povolenku.

Dále jsme doporučili právní komisi při Radě ČRS zpracování připomínky ČRS k RŘ, vyhlášce, a zákonu o rybářství, tak abychom byly vždy připraveni na možnou novelizaci vyhlášky a otevření zákona.

Všechny tyto body byly předsedou HO předneseny na dubnovém zasedání Rady ČRS, která je schválila a doporučila jejich zpracování a realizaci.

Za HO při Radě ČRS

Dušan Hýbner

předseda HO Rady

Branislav Ličko

vedoucí hospodářského oddělení Rady

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.