Rybářský rozcestník

Z činnosti MO Opočno – slov části Zlatého potoka

Práci mají rybáři po celý rok. Občas je to samá administrace, jindy činnost kolem vody. Někdy však musí rybáři i do vody! Ano, typickým příkladem je výlov ryb, kdy se to bez rybářů ve vodě neobejde. A nemusí vždy jít jen o komerční slov. Například ve Východních Čechách na Zlatém potoku (revír Zlatý potok 1 – č. 451 086) – tzv. „u panelů“, se nedávno musel slovit úsek potoka z důvodu bagrování usazených sedimentů v korytu.

slov-panelyx3slov-panely7slov-panely5slov-panely6slov-panely4

Voda byla ledová a to i přesto, že zrovna ten den počasí přálo, nefoukalo, svítilo slunce a bylo nad nulou, což je v únoru vlastně skvělé počasí. Po domluvě mezi všemi zúčastněnými subjekty, tedy Bohemilk, Povodí Labe a MO ČRS z.s. Opočno byl stanoven termín 12.2.2018, kdy Povodí Labe snížilo rybářům hladinu potoka a tak kluci z Opočna šli dotčený úsek slovit. Jak to probíhalo ukazuje video a také pár fotografií.

Bylo sloveno:

  • 18 ks okouna říčního
  • 13 ks jelce tlouště
  • 10 ks štiky obecné
  • 33 ks úhoře říčního
  • 54 ks tzv. bílé ryby (převážně plotice obecná)
  • 2 ks lína obecného
  • 1 ks pstruha duhového

Ryb bylo v úseku více, ale pro obtížnost úseku, některé utekly. Veškeré odlovené ryby byly vysazeny na část revíru výše (pod hřištěm/ klubovnou) tak, aby nebyly těžbou ohroženy.

Nakládání slovených ryb ….

Slovo závěrem

Kdo si myslí, že být rybářem je jen sedět u vody a koukat na hladinu čekaje na záběr, strašně se mýlí! Rybáři nejen na revírech chytají, ale také se o ně starají a tak občas musí i do ledové vody, když to jinak nejde. Mělo by se více psát o nás rybářích! 🙂 Nemyslíte?

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.