Rybářský rozcestník

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

vařeníkrabičkovágulášekvařenívaření

Na tuto metodu stravování u vody mě přivedla moje žena. Často totiž uvaří více porcí, než jsme schopni sníst a tak je začala zamrazovat. Nejprve dávala do krabiček více porcí, ale jednou rozmrazené jídlo se musí sníst. A sebelepší papání, když ho jíte celý den, se vám prostě zprotiví. Pak jsme spolu vymysleli, že ideální je, do vhodných umělohmotných dóz s víčky, dávat vždy jen jednu porci. Tak si u vody na oběd mohu ohřát nějakou tu dobrotu, kterou bych si jinak na rybách nemohl dopřát a každý den jinou. Mám tak teplý oběd u vody, jako bych byl doma.

Teplé jídlo, alespoň jednou denně, to je velká vymoženost na delších rybářských výpravách. Jednou si ohřeji gulášek, jindy například hovězí perkelt, jindy třeba kuřecí kung pao…

A co k tomu?

Většinou si k vodě vezu jeden čerstvý knedlík a samozřejmě krájený chleba a rohlíky. Ale přílohu, například ke guláši, si můžeme uvařit přímo u vody. Nejlepší vhodnou přílohou k dobrotám s krabiček jsou různé těstoviny a také rýže.

A jak to vše ohřát či uvařit?

No bez plynu to u vody většinou nejde. Ideální je plynová bomba s vařičem, může být jednokolový, pro více rybářů pak raději dvojkolový. Malé outdoorové vařiče na nějaké velké vyvařování moc nejsou, ale pokud s sebou na výpravu vezmeme plynovou bombu s obsahem plynu 2 kg, to už si pak u vody můžeme pěkně zavařit! 🙂

Má mobilní kuchyňka…

A jaká jídla jsou k vodě nejvhodnější?

Ideální je do krabiček k vodě nechat si od svých drahých poloviček nandat různě upravená masa se šťávou, či s omáčkami. Skvělé jsou například různé guláše, pečené nebo dušené kousky masa utopené v různých omáčkách, jako v paprikové, rajské, svíčkové… možností je opravdu mnoho. Stačí si vždy jednu porci z nedělního oběda nechat dát do krabičky a zamrazit, časem tak získáte slušnou zásobu dobrot na ryby.

A v čem krabičky s jídlem uchovávat?

Nejlepší jsou na to auto ledničky nebo polystyrenové přepravní boxy. Tam si vyskládáme zamrazené pokrmy, které nám pak vydrží u vody i několik dnů v poživatelném stavu. Pak je stačí jen vyklopit do hrnce a ohřát.

Čerstvě uvařený gulášek jsme tentokrát vychladlý dali jen do skleničky, ale také by šel jinak zamrazit….

Na co nesmíme zapomenout?

Rozhodně na nějaký ten  hrnec, talíře a příbor. Já osobně k vodě tahám také koření a hlavně sůl. Také bez kanystru s pitnou vodou rozhodně na delší výpravy nevyjíždím. Pitná voda je důležitá právě nejen na uvaření čaje či kávy, ale také na přípravu těstovin, rýže a podobně. A také na umytí nádobí…

Text i foto: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Haltýř z pračky

Tam, kde je povolený haltýř, tedy bedna na živé rybky, která se pokládá na dno toku, lze ho vyrobit jednoduše ze staré pračky, do které se prádlo dávalo vrchem.

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

VIKING – elektrická energie pro vaše dobrodružství

Tento článek je pro všechny, kteří aspoň jednou chtěli na rybách nabíjet svoje telefony, sonary, nebo si pustit přenosnou televizi a nechtěli pro nabíjení používat standardní a hlučné benzínové generátory.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím