Rybářský rozcestník

Rybí pásma, aneb je dobré vědět, co nám plave pod nohama

Vodní toky jsou poměrně dost charakteristické v mnoha aspektech. Pokud je zkoumáme, sledujeme u nich různé, například to, zda protékají přirozenou krajinou, nebo regulovaným korytem, také hodnotíme jejich šíři, či členitost … Další důležitou roli hraje hloubka toku, síla proudu, typ dna, od toho všeho se právě odvíjí okysličení vody, teplota vody apod. A podobné je to i u vod stojatých. Ty mají také své charakteristické rysy. A právě charakteristika toku nebo nádrže má vliv na druhy živočichů a také ryb, které v daném pásmu žijí.

CejnovéIZlatýpruty-sumci-zahajen-2019

Definujme si tedy pojem rybí pásmo. Rybí pásmo je pásmo vodního toku charakteristické množstvím protečené vody, korytem toku, porosty rostoucími po březích, členitostí a druhem dna … Základní pásma jsou čtyři a jsou pojmenována podle druhů ryb, jejichž nároky jsou pro dané vodní stanoviště nejcharakterističtější. Poprvé je stanovil v roce 1871 Antonín Frič.

Základní seznam rybích pásem:

  • Pstruhové pásmo – většinou vysokohorské toky a potoky, také toky v podhůří hor s minimální břehovou vegetací a mělkou vodou s tůněmi. Vyznačuje se chladnou vodou a velkým množstvím kyslíku ve všech obdobích. Vodní tok se neustále zahlubuje do podloží, čímž dochází ke vzniku údolí s typickými ostrými svahy do písmene V. Tok nemeandruje.

Charakteristické druhy ryb: pstruzi, vranky, mřenky a střevle

  • Lipanové pásmo – přechodné pásmo mezi pstruhovým pásmem a pásmem parmovým, jde o pomalejší tok řeky než v pstruhovém pásmu, je zde i hlubší voda, vyšší teplota, ovšem teplotní rozdíly vody v letních obdobích jsou jen malé. Voda obsahuje dostatek kyslíku, opět žádné meandry, jako u pstruhového pásma. Typ V svahu přechází do typu svahu písmene U (erozivní síla, která vytvořila oblé tvary údolí – tzv. trog).

Charakteristické druhy ryb: lipan podhorní, mník jednovousý, hlavatka

  • Parmové pásmo – podhůří a střední polohy, širší koryto typu U (erozivní síla, která vytvořila oblé tvary údolí – tzv. trog), pískovité a štěrkovité dno, pomalý proud, celkem velké teplotní rozdíly v průběhu celého roku, v zimě více kyslíku, v létě naopak.

Charakteristické druhy ryb: parmy, ostroretky, jeleci (proudník a tloušť), podoustve, oukleje, hrouzci a mřenky

  • Cejnové pásmo – především pomalu tekoucí vodní toky a také stojaté vody, rybníky, jezera, údolní nádrže. Rozmanitá vegetace, meandrující řeky s písčitým dnem plným sedimentům, okolí řeky jsou nížiny. Voda je v letních měsících teplá, často kalná a obsahuje málo kyslíku, v zimě studená čistá s menším obsahem kyslíku díky zamrzající hladině.

Charakteristické druhy: cejni a cejnci, jelci jeseni, oukleje, boleni, štiky, candáti, sumci a kapři.

Ovšem kromě obecných znalostí o vodě, u které chytáme, je dobré si před samotnou výpravou k vodě prostudovat rybářský řád, kde kromě jiného najdete číslo revíru, u kterého je napsáno nejen co se smí a nesmí na daném místě z hlediska rybářského práva, ale právě také, jaké nejčastější druhy ryb tam žijí. Právě podle zarybnění revíru, ale také podle charakteristiky lovného místa si můžeme nejlépe vybrat způsob lovu. Tedy zda budeme chytat například na plavanou pomocí splávku, nebo naopak na položenou, na těžko.

Cejnové pásmo - Labe u Poděbrat - soutok

Cejnové pásmo – Labe u Poděbrat – soutok

Také délka prutu, zvolená nástraha, hloubka toku a další má velký vliv na úspěšnost lovu. Proto si jen zopakujme jednu zásadní radu. Není nad to na nový revír vyrazit s rybářem, který je znalý daného místa. Nejen že vám poradí na co tam nejčastěji ryby berou, ale také vám může ukázat lovná místa, které by jste sami těžko našli!

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.