Rybářský rozcestník

Podstrojujeme rybám, aneb, co dát na háček a kolem něj, aby byl lov úspěšný?

Co dát rybám na háček, aby jsme byli úspěšnými rybáři? Tak to je otázka! Co rybář, to jiný osvědčený recept, jak přemluvit rybu, aby si nasála háček a my mohli zaseknout. Vhodné krmení se řídí několika základními radami. Obdobím, velkostí, druhem a hlavně také typem. Ovšem první, co by si měl rybář rozmyslet je, jakou rybu vlastně chce chytnout.

Zakrmování - ilustrační foto

Na háčky napichujeme, nebo při metodě chytání na boilies, pod háčky věšíme nástrahu, která by měla být co nejvíce tvarem podobná přirozené rybí potravě. Právě kuličky boilies například rybám připomínají do vody spadlé drobné ovoce. A jaké tedy známe nástrahy vhodné na chytání?

  • přírodní nástrahy, dále je dělíme na živočišné a rostlinné
  • umělé, které rybě pouze připomínají její potravu

Podle typu ryby, kterou rybář chce chytnout, pak na háček napíchne různě velkou nástrahu. Obecně platí, že raději volíme menší nástrahy, na které klidně zabere i velká ryba. Menší nástraha také působí přirozeněji a nevzbuzuje v rybě nedůvěru. Velikost nástrahy by však vždy měla odpovídat velikosti háčku, ten by pak měl být co nejnápadnější.

Pelety - návazec s háčkem

Pelety – návazec s háčkem

A co tedy běžně nastražíme na háček? Začněme klasickým živočišným krmením. Asi nejoblíbenější živočišnou nástrahou na ryby jsou žížaly – hnojáčci, nebo rousnice, také masní nebo mouční červy, patentky, pijavice, nebo larvy různých chroustů či jiných potvor. Také různé tvrdé sýry rybám chutnají. Ryby se pak dají chytat i na slaninu, škvarky, či játra. Dravci pak samozřejmě milují kousky ryb, nebo ryby celé, mrtvé, ale i živé.

Z těch nejoblíbenějších rostlinných jmenujme, kukuřici, hrách a další nakládanou zeleninu, také třešně, špendlíky … ryby dále milují vařené těstoviny, domácí těsta a pelety či boilies z obilovin.

Další skvělá nástraha je prověřená stovkami let. Jde o domácí těsta, které si rybáři podle svých receptur připravují doma.

Při chytání ryb ve vodním sloupci pak na háčky napichujeme plovoucí kuličky či válečky, ale i umělé mušky, nebo jiné umělé nástrahy připomínající larvy nebo tělíčka dospělců především vodního hmyzu.

A nesmíme zapomenou ani na zakrmení ryb!

Proč se vlastně zakrmuje? Je to jednoduché, nejprve se rybář snaží ryby nalákat na lovné místo a pak je tam udržet co nejdéle. Právě zakrmením se daří oboje.

Jak a čím tedy zakrmovat? Podle typu zakrmení můžeme metody zakrmování rozdělit takto:

Zakrmování - směs

Zakrmování – směs

A čím zakrmujeme? Na trhu je dnes řada směsí, které se vyrábějí přesně pro daný typ ryby, nebo jsou univarzální. Také se vyrábí směsi určené pro způsob chytání. Tedy zda chytáte například metodou s feedrem, nebo nahazujete pruty navázané s boilies a využíváte PVA materiály, nebo naopak chytáte ve vodním sloupci, pak rybář potřebuje, aby se krmivo vznášelo směrem k hladině.

K zakrmování se také používají drobné granule, malé peletky, zbytky starého krmiva koupeného v minulých sezónách ….

Fantazii se meze nekladou. Ale je zde potřeba říci jedno. Úspěšnost lovu se zvyšuje počtem dnů, které strávíte na daném místě. Pokud pak poctivě zakrmujete, většinou nejpozději třetí den by si ryby měly zvyknout na dané krmení a začít na zakrmené místo pravidělně jezdit. Pak většinou nastává doba, kdy si rybář skvěle zachytá. Také opakovanými pravidelnými návštěvami na stejném místě a chytáním na stejné nástrahy se často četnost záběrů zvyšuje.

Pomůcky k zakrmování

K zakrmování si dnes rybář může koupit různé pomůcky. Díky tomu, že se u nás, na svazové vodě, nesmí často zavážet a zakarmovat pomocí loďky, musí si rybář pomoci jinak. A jaké pomůcky se dnes dají využít na zakrmení?

Zakrmovací lopatky

Jsou skvělé, mají různě dlouhé tyče, kterými se dá zakrmovat větší množství materiálu, ale bohužel jen kousek od břehu. Lopatkami se daleko nedohodí a tak, pokud nesmíme použít loďky, musíme volit jinou techniku.

Zakrmovací rakety

Ano, moderními zakrmovacími raketami rybář dohodí poměrně daleko, jen se musí naučit je nahazovat pod správným úhlem. Také musí mít zmáklou techniku hodu, jinak se pokaždé trefí jinam, čímž zásadně sníží účinnost zakrmení jednoho místa. Existují základní tři velikosti raket. Ovšem je třeba si na zakrmení pořídit zvláštní prut, nebo zakromovat jen takovou raketou, aby jste si nezničili prut, se kterým chytáte.

PVA sáček - zakrmení ryb

PVA sáček – zakrmení ryb

PVA

Zakrmování pomocí PVA sáčků nebo sítěk je jedna z možností, jak zakrmit lovné místo. Sice hodem dopravíte na místo jen malé množství zakrmovací směsi, ale při této metodě je jistý výsledek. Vždy je část krmné směsi přesně u háčku, což je většinou hlavní cíl zakrmení. A jak to funguje? Sáčky nebo síťky se naplní krmnou směsí, lze si připravit větší, či menší balíčky, a spolu s olovem návazcem se nahodí na místo lovu. Po dopadu se sáček nebo síťka rozpustí a zakrmovací směs se rozsype kolem háčku. PVA materiály se vyrábí  v různých velikostech a také s různou dobou rozpadu, ale většinou je to max do 1 minuty po styku s vodou.

PVA - siťka se směsí a háček s boilies

PVA – siťka se směsí a háček s boilies

Lodičky na dálkové ovládání

Zakrmovací lodičky jsou úžasné hračky pro rybáře, kteří si rádi hrají. Jde o různě velké modely, do jejichž útrob se dá dát jak zakrmovací směs, tak i návazec s háčkem a olůvkem. Rybář loď řídí na dálku, ze břehu a navede si ji do lovného místa, tam vypustí vše, co je v útrobách lodi. Loď si pak přivolá zpět ke břehu. Tyto moderní hračky mají v sobě i GPS, takže další opakované závozy mohou být přímo na místo, kde lodička svůj náklad vyhodila poprvé. Je to něco úžasného! Ale bohužel i tato metoda zakrmení má své nevýhody. První a docela zásadní je ta, že ne všude se smí takové zakrmovací lodičky používat. Druhá špatná zpráva pro ty, co si rádi hrají je, že jsou poměrně hodně drahé. Ty kvalitnější stojí i více jak 20 tisíc. A poslední jejich nevýhodou je zakrmování při špatném počasí. Větší vlny většina těchto lodiček nezvládá, takže při větším větru a rozbouřené vodě ani tato metoda není úplně na 100 %.

Zakrmování z lodí

Pokud máte loď a v daném revíru je povoleno zakrmovat pomocí lodí, pak je to asi jedna z nejskvělejších možností, jak si zakrmit lovné místo. Zvláště, pokud je v revíru také povolené zakrmování pomocí bójky. Pak je tato metoda velmi přesná a účinná. Pokud bójka není povolená, dnes má rybář ještě jednu možnost, použít buď sonar, nebo GPS v telefonu. Oboje také funguje.

Slovo závěrem

Celé chytání se vám zjednoduší, pokud budete chytat u břehu, nebo jen kousek od něj, pak se zakrmením, ani s přesným nahozením, nebudete mít větší problém. Čím dále od břehu pak ale budete chytat, tím složitější budete mít místo zakrmit, zvláště, pokud jste na revíru se samými zákazy. Ale je prokázané, že zakrmení funguje, proto dělejte vše proto, aby jste si zvolili lovné místo, které se vám pak také podaří prokrmit.

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím