Rybářský rozcestník

Jak se stát rybářem – rady pro dospělé

Jak se stát rybářem v dnešní době? No, bude vás to stát nemalé peníze, také čas. Jen v případě, že nebudete chtít chytat na svazových vodách, ale jen na soukromých rybnících, pak budete mít vše ulehčené, ale denní lístky na soukromých revírech někdy stojí i více jak 1000,- / 1 den! A pokud budete chtít chytat i na svazových vodách, budete se muset stát členem Českého rybářského svazu, složit zkoušky a zaplatit za povolenku, také si zaplatit státní rybářský lístek a v neposlední řadě zaplatit za brigádu, případně si ji jít odpracovat.

Rybáři u vody - ilustrační foto

Tak hurá, budu rybářem! No proč ně, je to určitě krásný koníček, ale jak to tak s koníčky bývá, nic není zadarmo, ani u nás, v cechu rybářském.

Nejprve je třeba zaplatit státu za rybářský lístek, to stojí 500 korun na 10 let. Dá se i zaplatit na méně let, ale čím méně let zaplatíte, tím více to pak vychází v přepočtu na jeden rok, takže zaplatit si na 10 let je nejlevnější.

Pak budoucího rybáře čeká zaplatit rybářskému svazu vstupní poplatek. Ten stanovuje každá místní organizace podle vlastního uvážení,  v jeho ceně by mělo být i úvodní školení, v naší organizaci i s občerstvením. Za členství pak každý rybář zaplatí ročně 200 korun, za povolenku od 600 do 2450 korun, záleží na tom, jestli se žádá o povolenku celosvazovou, nebo danému rybáři stačí chytat jen ve svém kraji, tedy na území jednoho rybářského svazu a to na vodách mimopstruhových. Další peníze pak stojí lístek na pstruhovou vodu. A aby toho nebylo málo, podle rybářského řádu musí každý člen rybářského svazu odpracovat brigádu, ta je stanovena na 10 hodin jednou za rok. Z té se však může člen vyplatit.

Taimen - šťastný rybář se životním úlovkem

Taimen – šťastný rybář se životním úlovkem

Pokud máte vše zaplacené, platný rybářský lístek v kapse kalhot, pak jste absolvoval(a) úvodní školení, kde jste se měl(a) dozvědět základní pravidla pro chytání na svazových vodách. Ovšem upřímně řečeno, za těch pár hodiny do sebe nedokáže žádný člověk nacpat všechny potřebné informace o chytání ryb, které dětí v rybářských kroužcích učíme celý školní rok a to i opakovaně, někdy i 3 až 4 roky za sebou, záleží na tom, jak brzy se stanou rybářem a jak dlouho je to baví.

Právě pro starší rybáře, začátečníky je tu také naše škola začínajícího rybáře, kde si můžete přečíst a naučit se vše potřebné, co vám uteklo v průběhu školení, ale i mnoho dalšího, co nám rybářům stanovuje rybářský řád. Ten každý rybář dostává k rybářskému lístku, opakovaně a opravdu se vyplatí si ho důsledně přečíst, buď u vody, nebo ještě lépe v zimě, před zahájením sezóny. Vyvarujete se tak průserům, které mohou nastat, díky neznalosti rybářského řádu, protože při jeho porušení rybář klidně může přijít o papíry a nejen to, ale i vyfasovat tučnou pokutu od rybářské stráže. Kromě toho většinou rybář u závažnějších přestupků dostane i distanc na chytání, klidně i na několik měsíců. Což pro zanícené rybáře může být trest největší.

I z výše uvedených důvodů je nejlepší ze začátku chodit  k vodě s kamarádem, zkušeným rybářem. Je to skvělé, protože těch znalostí, co potřebuje rybář při chytání vědět je dost a i když všichni máme u sebe rybářský řád, neznamená, že vše děláme tak, jak je psáno. Kamarád také může poradit při koupi prvních prutů, navijáků a dalších potřebných věcí, aby člověk u vody nebyl za blbce.

Důležité pro začínající rybáře je se také rozhodnout, jakou metodou hodlá chytat, protože podle toho je třeba také nakoupit příslušné náčiní a pomůcky.

Níže tady uvedu stručná seznam toho, co by měl každý rybář mít u sebe, nejen věci stanovené řádem, které jsou povinné, jako metr, či pean, ale i nástroje a udělátka, která usnadní život u vody. Zde je:

 • prut vhodný na zvolenou metodu lovu (například při metodě na těžko můžete chytat na dva pruty)
 • funkční naviják nebo navijáky, vhodné k danému prutu
 • silon, kvalitnější, který se nemotá, o síle od 0,14 až třeba po 0,30 mm, ale i větší, záleží na metodě chytání, raději i náhradní
 • splávky, menší, na jemné chytání (2 až 4 kusy), na stojatou i mírně tekoucí vodu, pokud chcete chytat metodou na plavanou
 • krmítka a větší olůvka, pokud chcete chytat metodou na položenou, tedy na těžko
 • háčky, nejlépe sada (s lopatkou, či s očkem), velikost je dána opět podle metody lovu
 • sada drobných olůvek, ty se hodí vždycky
 • metr a pean, to je nutnost a povinná výbava rybáře
 • podběrák a vezírek
 • nůž nebo nůžky, nejlépe oboje
 • krabičky a další rybářská bižuterie (gumičky, obratlíky, karabinky, stopery …)
 • holínky, pláštěnka a šikovný baťůžek na rybářské náčiní, rybářský deštník se do nepohody také hodí
 • hotové návazce s háčky, stolička a rybářské vidličky nebo rybářský stojen
 • a mnoho dalšího, jako řízkovnici pro chytání nástražných rybek, čeřínek a tisíce dalších maličkostí …..
Rybář chytající při západu slunce

Rybář chytající při západu slunce

A jde to zajít si na ryby i bez papírů a bez zkušeností?

Některé revíry jsou dnes soukromé, což má své výhody právě pro lidi, co nechtějí vstoupit do rybářského svazu, nebo prostě chtějí jen vyzkoušet, jaké to je být rybářem. Na soukromých vodách je toto možné. Nejen že si mohou zachytat bez platných papírů, ale mohou si i půjčit rybářské náčiní a zaplatit si odbornou rybářskou instruktáž. Takový servis však něco stojí. Dvanáctihodinová povolenka stojí někde 500 až 600 korun, ale jinde i více, jak 1000 Kč, ale je to hned, bez čekání a počátečních investic. A pokud to člověka chytne, vždy má možnost si příští rok udělat papíry a stát se právoplatným členem rybářského svazu.

Nejčtenější články

Chytáme na boilies – úplné začátky – návazce a montáže

Chytání na různě velké a barevné kuličky již není ani u nás v Česku žádnou novinkou. Touto asi nejúspěšnější metodou pro lov kaprovitých ryb, cíleně pak hlavně velkých kaprů, propadlo mnoho českých rybářů. A není divu! Nejen, že se často na nastražené boilie nechá přemluvit velký kapr, ale například i amur a další karprovité ryby. Nabídnutým boilie pak někdy nepohrdne ani sumec. V tomto článku pro rybářské elévy, nebo pro ty, co to chtějí teprve s boilies kuličkami poprvé zkusit, si povíme a ukážeme, jak navázat montáže a nabídnout boilies rybám.

Lov úhořů – jak na ně

Někdo nechytne úhoře za celý život, jiný ho dostane na háček při chytání kaprů. Ovšem cílený lov úhořů není zase tak složitý, jen se stačí řídit pár radami a tipy našich pradědů a vyrazit k vodě tehdy, když ostatní od vody utíkají. 🙂

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná předemvším v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím