Rybářský rozcestník

Lehká přívlač – lov pstruhů

Lov pstruhů na jemnější vláčkařský prut je úžasnou záležitostí. I když není vláčení tak úspěšné jako muškaření, také se dají nachytat pěkné kousky a to i několik desítek kusů za den. Ovšem pokud se ví jak na to. V tomto článku najdete takové pstruhařské curriculum vitae. Snad vám, začínajícím pstruhařům, tento článek pomůže.

potocak-ja-2014LehkáNástrahyPřesněPstruhPstruhAPstruhPstruhNástrahy

Jak na ně?

První důležitou podmínkou je splynout s přírodou. Proto i oblečení hraje velkou roli právě při chytání pstruhů. Rozhodně nic nezkazíte zelenou nebo černou barvou oblečení, naopak bílá trička či mikiny mohou pstruhy vyděsit k smrti :). Také pohyb u vody musí být velmi opatrný, musíte se prodírat k vodě velmi potichu, nehlučně. Stejně tak chození vodou má svá pro a proti, proto někteří pstruhaři raději chytají ze břehu. Ovšem je mnoho míst, ke kterým se ze břehu nedostanete a naopak jedinou možností je dojít si na lovné místo vodou. I tehdy je třeba se pohybovat co nejtišeji, a snažit se co nejméně vířit a kalit vodu.

Hodně rybářů při lovu pstruhů chodí korytem proti proudu, což eliminuje zakalenou vodu od vašich bod, která by mohla oznámit pstruhům, že se k nim šine nějaký potencionální nepřítel. Já mám ale raději chození vodou po proudu, kdy se ale vodou musím pohybovat obzvláště pomalu a opatrně. A proč? Proti proudu se mě lépe vodí nástraha a pstruzi, kteří loví hlavou proti proudu, po nástraze, která se jim objeví z boku, klidně zaútočí. Také si ji nestihnout tak prohlédnout, jako když nástraha vyjede přímo proti nim. Je však dobré házet na větší vzdálenosti, pak bývá lov velmi úspěšný.

Také je důležité mírné zakalení vody, například po dešti. V průzračné vodě mají ryby čas si kořist důkladně prohlédnout a pokud se pstruhovi něco nelíbí, nechá nástrahu být.

Lehká přívlač - lov pstruhů - obrázek 2

Lehká přívlač – lov pstruhů – obrázek 2

Kdy na pstruhy

Podobně, jako u je to u většiny ostatních ryb, i chytání pstruhů je zpravidla nejúspěšnější na večer a časně po ránu. Je to dané jejich přirozeným chováním, kdy se vydávají lovit právě o tomto čase. Chytání přes den je o náhodě a často může být lov neúspěšný, třeba díky stínu, který pstruhům prozradí, že je na břehu nebo i ve vodě rybář, tedy pro ně rušivý element.

Kde je najdeme?

Na jaře, když je vody dostatek a také kyslíku, najdeme pstruhy všude, tedy jak v peřejích, tak v tůních. Mezi nejspolehlivější místa patří podemleté břehy a kameny, skály, kořeny sahající odedna až nad vodu. Právě to jsou místa, kde přenocují a odtamtud vyrážejí za svou potravou nebo útočí na kořist. Také za kameny v proudu dělá tok klidná místa, kde pstruzi rádi vyčkávají na případnou kořist.

V létě nacházíme pstruhy častěji v podjezí a v hlubších úsecích toku, hlavně pak v hlubokých tůních. Opět platí, že mírně zakalená voda dává rybáři větší šanci na úlovek.

Lehká přívlač - lov pstruhů - obrázek 3

Lehká přívlač – lov pstruhů – obrázek 3

A s čím tedy chytat?

Na lov pstruhů na řekách a potocích používáme pruty kratší, klidně pod 2 mety. Na velkých a širokých řekách můžeme použít pruty o něco větší tak do 2,4 m. Já používám pruty Shimano se špičkou na 20 g. Ale na českém trhu existuje mnoha dalších firem. Spíše než firma mě u prutu zajímá jejich pružnost a ohyb po celé jejich délce. Mám rád pruty jemné, kdy i 10 cm velký pstroužek dokáže špičku prutu ohnout téměř až k navijáku. Ovšem to je velice individuální, někdo má rád pruty tužší, někdo úplně tuhé. Chce to vyzkoušet a najít si ten svůj nej! Ovšem jemný prut vám pomůže při nečekaných výpadech pstruhů a také šetří vlasec. Takže pro začátečníky bych jistě volil jemnější náčiní!

A naviják? Rozhodně přiměřeně velký k prutu, lehký a hlavně s tichým chodem! Cívku nemusí mít moc velkou, protože vláčíme na kratší vzdálenosti.

Také výběr vlasce je důležitý. Na vláčení používáme co nejméně rozpínavé vlasce, tenké, ale odolné proti oděru. Skvělé jsou fluorokarbonové vlasce o průměru od 0,14 do 0,20 milimetrů. Také záleží kde budete chytat a jaká je vaše cílová ryba. Jestli velká do 35 cm, nebo jdete po kusech velkých 50 cm!Čím silnější bude vlasce, tím méně bude záběrů, ale zase se vám nestane, že vás překvapí větší cvalík. Ovšem pokud vám jde o množství ulovených pstruhů, pak používejte opravdu jemné vlasce kolem 0,14 mm a menší.

Taktika vedení nástrahy

Pokud lovíme v klidnějších partiích nebo v čistější vodě, pak je nejlepší co nejvíce splynout s okolím a nahazovat proti proudu a to co nejdál. V proudnějších úsecích řeky naopak házíme s proudem a navíjíme proti proudu. Ryby při navíjení po proudu často nestihnou nástrahu pořádně chytnout, což také zvyšuje počet špatně zaseknutých, tedy upadlých pstruhů.

Na co úspěšně chytat pstruhy?

Asi nejúspěšnější nástrahou na lov pstruhů, při jemném vláčení, jsou malé rotační třpytky, některé opatřené chmýřím, jiné bez chmýří. A jejich velikost? Je to zajímavé, ale čím dávám větší třpytky, tím častěji na ně zaútočí menší pstruzi. Opravdu! A tak zmenšuji, až narazím na ty větší. Dále, poměrně oblíbené, jsou také planadavky, i na ty mám také hodně záběrů!

Nástrahy na pstruhy - lehká přívlač

Nástrahy na pstruhy – lehká přívlač

Twistery, tedy gumové napodobeniny rybiček, pak nejvíce používám na prolovení hluboké tůně a do míst, kde se jinou nástrahou nedostanu. Twistery využívám spíše na kratší hody. Pracuje se s nimi spíše špičkou prutu, než pohybem celého prutu, chce to trochu cviku, ale twistery jsou velmi úspěšnou nástrahou. Na pstruhy samozřejmě fungují o klasické menší wobblerky. Je to sice dražší záležitost, ale hlavně do klidnější a hlubší vody jsou skvělé. Snad jen do velkého proudu je já osobně nedávám.

Ukázka nahazování, průtah pod keřem:  Chytání pstruhů vláčením na menších potocích – ukázka 2

Autor článku: George, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.