Rybářský rozcestník

Chov a skladování žížal

Dnes se dají koupit žížalky, či i jiné živé rybí nástrahy, ve specializovaných obchodech, ale leze to dost do peněz. Pak máme další možnosti, jak my rybáři přijít k žížalám. Buď si je pracně nakopeme venku na zahradě, což může být dost zdlouhavé a za sucha či mrazu marný boj, nebo můžeme žížalám vytvořit ideální podmínky a vypěstovat si je doma ve sklepě, nebo na zahradě.

Žížaly v ruce - detail
zizalky-v-krabiceŽížaly

Ano, žížaly si můžeme poměrně jednoduše vypěstovat doma, buď ve sklepě, nebo na zahradě na kompostu. Když je pak máme pěkně po ruce, stačí si jich pár nasbírat a hurá k vodě. Žížaly z kompostu jsou většinou pěkně napapané, velké, přesně takové, jaké potřebujeme na chytání ryb. A jak na to?

Žížalky z kompostu

Část kompostu odhrneme, na vzniklé místo nandáme vrstvu z kuchyňského bio odpadu, stačí dát vrstvu vysokou 5 až 8 cm, například z bramborových slupek, listů salátu, zbytků ovoce … Na tento kompostový základ položíme dřevěnou bedýnku od ovoce naplněnou rašelinou, tu musíme každý den pokropit, rašelina by měla být stále mírně vlhká. A po pár dnech najdeme pod bedýnkou pravidelně pěkně vypasené žížaly, které se stáhnou z celého okolí.

Žížalárium ve sklepě

Každý rybář nemá zahradu a tak někomu musí stačit studený sklep. Ano, i ve sklepě se může žížalám dařit. Seženeme si větší dřevěnou bednu, na dno položíme pytel od brambor, další vrstva by měla být písek z řeky, další lehká země, skvělá je například hlína z krtinců, ale lze i koupit zeminu v zahradnictví. Poslední vrstva by měla být nějaké tlející listy a vlhký mech. Žížalky pak nasbíráme po dešti, dáváme je do bedýnky, pravidelně vlhčíme a krmíme různým bio odpadem z kuchyně.

Jediné, co žížaly nemusí, je vše kyselé, také mléčné, ani maso není to pravé … nejlépe je zásobujeme zbytky ovoce a zeleniny. Pokud se o žížaly budete pěkně starat, brzy se vám takové „žížalí terárium“ odmění velkým množstvím opravdu pěkných žížal.

A žížalárium ve sklepě má i několik výhod. Například je zde eliminovaný vliv špatného počasí. Přívalové deště vám ho nevyplaví. Ani v zimě nezamrzá a tak chytat na žížaly můžete i v zimních měsících, kdy na venkovním pařeništi bude země zamrzlá nebo dokonce zapadaná sněhem.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….