Rybářský rozcestník

Přívlač s (korkovým) plovákem a návazcem s jigovou hlavou a gumovou nástrahou

I přesto, že si přídavné plováky pro vláčení můžeme koupit, lze je jednoduše vyrobit například z korkové zátky od vína nebo starého splávku. Je to rychlé, levné a hlavně montáž s plovákem a návazcem s jigovou hlavičkou a umělou rybkou perfektně ve vodě pracuje. Jde o velmi úspěšnou montáž především na štiky.

korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma8korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma9korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma10korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma6korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma7korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma5korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma3korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma4Štikapodzimni-privlac-stikacandat2-ja-srnojedy2Bolenkorek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma1korek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma2

Poprvé jsem tuto montáž vyzkoušel před několika lety. Od té doby ji čas od času opět nasazuji. Práce s prutem je totiž s korkem jako plovákem o něco náročnější, než při klasické přívlači. Jde vlastně o podobný pohyb rukou, jako při vláčení některých hladinových nástrah tipu popper. Jde o to docílit pukání a stříkanců na hladině vody právě díky vhodnému plováku, za kterým pod hladinou poskakuje nástraha, v našem případě napodobenina rybky, tedy gumová nástraha navléknutá na jigové hlavě.

Jak už to u techniky přívlače bývá, rybář se snaží co nejvíce napodobit pohyb zraněné ryby, v tomto případě těsně pod hladinou a také v horním sloupci vody. Hloubka, v jaké se pohybuje nástraha, je logicky přímo ovlivněna délkou samotného návazce. Dá se akčně měnit pomocí posunutí plováku dále od nástrahy, nebo naopak blíže k nástraze.

Plovák a návazcem a nástrahou….

Co potřebujeme na montáž s (korkovým) plovákem a návazcem s jigovou hlavou a gumovou nástrahou?

  • můžeme si koupit již hotové plováky, nebo si ho jednoduše vyrobíme ze zátky od vína, kterou jednoduše provrtáme
  • návazeclanko nebo fluorocarbon, či jiný návazec vhodný na lov dravých ryb
  • obratlíky o větší nosnosti (jsou velmi důležité, aby se nám při vláčení nemotala kmenová šňůra!)
  • jigová hlava a gumová nástraha
  • stoper nebo větší broček

Obratlík je velice důležitý!

Provrtaný korek, nebo koupený plovák, protáhneme vhodným návazcem na dravce. Oba konce, nebo alespoň jeden, opatříme obratlíkem, zajistíme tak, že se nám nebude kroutit vlasec, či lépe kmenová šňůra při samotném vláčení. Já na kmenovou šňůru přivazuji návazec s korkem a pod něj pak navlékám samotný, libovolně dlouhý, návazec s jigovou hlavou a navléknutou gumou na konci. Délka návazce záleží na tom, v jak hluboké vodě vlastně budeme vláčet, ale vzhledem k plováku nedáváme návazec delší, jak 1 metr. Jde přeci o to, aby plovák vyprovokoval dravce k útoku, ale ten zaútočil ne na samotný plovák, ale kousek pod ním vznášející se a poskakující nástrahu.

Jak nastavit hloubku nástrahy od korku?

Stačí vhodný stoper, nouzově například i broček, díky kterému lze jednoduše nastavit vzdálenost plováku od nástrahy.

Umělá zarážka… dá se běžně koupit….

Broček jako zarážka – stoper….

I když tato montáž je poměrně hodně úspěšná, chce to trochu cviku, aby jste s ní dokázali pohybovat tak, aby plovák vydával ten správný hluk a rozstřikoval vodu před sebe. Ovšem dá se s ní i pěkně pohrát. Například já pohyb plováku často zastavím, tím docílím, že nástraha za plovákem klesne níže pod hladinu, díky ocásku a případnému proudu je ale stále v pohybu a tak si chvíli dáchnu, zatím, co proud kousek poponese plovák i s nástrahou a pak obojí opět rozpohybuji. Právě při pauzách, tedy těsně po zastavení pohybu nástrahy nebo naopak chvíli po rozhýbání nástrahy často přicházejí útoky od dravců. Ovšem někdy naopak za toho nejdivočejšího pohybu, co dokáži s nástrahou vyvinout. Prostě se vyplatí měnit tempo vláčení, také někdy směr a hlavně vydržet a nahazovat i opakovaně do stejného místa. Občas některým predátorům trvá, než se nechají zlákat k útoku.

Stříkance na hladině, hluk a nástraha kousek pod hladinou…. velké lákadlo na dravce!

Štiky patří mezi nejčastější úlovky na tuto montáž….

Tip: Pod korek lze zavěsit i jiné druhy nástrah, ovšem mě se nejvíce osvědčily právě jigové hlavy a gumové napodobeniny ryb.

Plováky s plochou vepředu, plovoucí, například tedy vyrobené ze špuntu od vína, slouží pro lov dravců na hladině a kousek pod hladinou, při vláčení pomocí přídavného plováku Sbirolino plovák využíváme spíše pro nahození menších nástrah do větších vzdáleností, nebo při chytání u dna. Plováky Sbirolino jsou totiž mírně či více potápivé (existuje i nepotápivá – plovoucí verze!) Proto si nepoplést obě tyto metody lovu. Sbirolino plováky jsou kapkovitého tvaru a i když si koupíte plovoucí verzi, stejně s nimi nedocílíte popper efektu, tedy rozčeření hladiny a stříkanců na hladině.

Video k tématu: Ukázka práce korkového plováku na montáži s jigovou hlavou a gumovou nástrahou

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.