Rybářský rozcestník

Chytání ryb pomocí podvodního splávku (plováku)

Na podvodní splávky chytám moc rád. Dávají mrtvé nástraze v proudné vodě život a živou rybku dokáží udržet ve vodním sloupci na místě, které chceme. I na stojatých vodách mají svůj význam především při chytání dravců, ale například i úhořů, ale i některých kaprovitých ryb. Montáže s podvodním splávkem se také skvěle hodí na lov na žížaly či koňské pijavky.

podvodni-splavek-na-opatrne-sumce-rybkafilet-ryby-candat-2019-2filet-ryby-candat-2019-3podvodak-pijavice-zizalypodvodak-feeder222podvodni-splavek-opatrne-sumce2podvodni-splavek-opatrni-sumcit-klip-sumcikonske-pijavice-2019-1Obaplovak-montaz1plovak-montaz2podvodak-popup1podvodak-popup-kaprpodvodni-splavek-sumci-szvukovy1podvodni-splavek-sumci-stika1podvodak-bubenik-truman-ja

I když se běžně používají na lov s podvodními splávky klasické kaprové pruty, při lovu sumců pak sumcová výbava, já letos dal přednost také jemnějším montážím za použití feederového prutu. Rád používám podvoďáky s delším průběžným nástavcem (plastovou trubičkou) a karabinkou, které se dají běžně koupit v rybářských obchodech, nebo si také podvodní splávky sám vyrábím z korku od vína a plastových trubiček běžně používaných u krmítek. Plováky, které mají za úkol nadzvedávat nástrahu pak dělám z korků z vína a zašroubovacích oček.

Pijavky koňské a rousnice na podvodním splávku, smrtelná kombinace na sumce! 🙂

Proč použít podvodní splávky a plováky?

Asi nejčastěji lovím na podvodní splávky s jemnějším náčiním všude, kde používám i jiné metody lovu, s většími pruty pak tam, kde nemohu nastražit klasicky na trhačku, buď kvůli lodím, či jinému pohybu na hladině, nebo díky předpisům, které platí na svazové vodě, kdy rybář nesmí podle rybářského řádu zabrat celý tok řeky, ale musí nechat jednu třetinu volnou. Dalším důvodem pak bývá u mě někdy fakt, že jsem zrovna bez lodi a nemohu zavážet. V neposlední řadě využívám podvodní splávky proto, že mě s podvoďáky baví chytat a občas si také nějakou tu rybu na podvodní splávek ulovím. 🙂

Plováky pak využívám při chytání ve vodním sloupci, nebo tam, kde se pomocí plováku dokáži vyhnout nějaké překážce. Také ve vysokých travách rostoucích u dna je plovák neocenitelnou pomůckou montáže.

Podvodní splávek a rybka, montáž na opatrné sumce…

Montáž na opatrné sumce – detail…

Co nastražit na podvodní splávky či plováky?

Já nejčastěji podvodní splávky používám při lovu sumců, pak používám v kombinaci s živou nebo mrtvou rybou, také se podvodní splávky skvěle hodí při chytání na žížaly či koňské pijavky, které by se neměly nastražovat na dno, protože se na dně rády zahrabávají do různého nánosu ležícího na dně. Podvodní splávky a plováky pak využívám pro chytání ve vodním sloupci, kdy na konec montáže nastražuji nejčastěji různé PopUp nástrahy.

Podvodní splávek – montáž s pop up nástrahou do vodního sloupce…

Kapři se většinu dne zdržují právě ve vodním sloupci, kde je jde také chytat…

Mou nejoblíbenější nástrahou při chytání candátů, ale i štik, úhořů a menších sumců, jsou filety-řízky z mrtvých ryb a hlavy ryb i s částí těla a vnitřnostmi. Na tuto nástrahu mám především na řekách největší úspěchy.

Filet-část mrtvé ryby…

Takto nastraženému kousku ryby často neodolá nějaký ten dravec….

Při cíleném lovu candátů návazec zjemňuji a používám fluorocarbon, při chytání menších sumců, štik, úhořů raději využívám lanko. Bohužel i silnější fluorocarbon občas něco překousne!

Chytání na feeder s podvodními splávky

Od loňského roku testuji podvodní splávky v kombinaci s heavy feederovými pruty. Moc se mě osvědčily při chytání úhořů na žížaly a to hlavně tam, kde je dost členité dno a větší množství naplavenin u dna. Ovšem skvělé jsou také při nastražení části mrtvé rybky, kdy v proudné vodě lákají k záběru dravce jako štiky, sumce, ale také například candáty. V neposlední řadě jsem zkoušel na větší háček zavěsit koňskou pijavici a chytit na podvodní splávek menšího sumce, ale v noci mě pijavky ožírali trumeni a úhoři, tak zatím jsem sumce nedostal, ale budu to zkoušet na pijavky dál, tak snad to jednou dopadne a přemluvím na podvodní splávek a pijavku i nějakého sumce. To žížaly jsou na podvodním splávku velice úspěšné! Chodí na ně jak sumci, tak úhoři a již jmenovaní trumeni.

Nachystáno na úhoře, takto navázaná montáž skvěle funguje….

Montáž s plovákem do vodního sloupce…

Všechny možné montáže s podvodními splávky a plováky najdete v naší Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží! Stačí kliknout. 🙂

Nejčtenější články

Dipovací kleště, jejich použití

Moderní doba přináší na rybářský trh stále více různých nových produktů. Také v kategorii „rybářská bižuterie“ se stále objevují nové a nové pomůcky pro nás rybáře. Například dipovací kleště. Víte jak vypadají a k čemu slouží?

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím