Rybářský rozcestník

Chytání ryb pomocí podvodního splávku (plováku)

Na podvodní splávky chytám moc rád. Dávají mrtvé nástraze v proudné vodě život a živou rybku dokáží udržet ve vodním sloupci na místě, které chceme. I na stojatých vodách mají svůj význam především při chytání dravců, ale například i úhořů, ale i některých kaprovitých ryb. Montáže s podvodním splávkem se také skvěle hodí na lov na žížaly či koňské pijavky.

podvodni-splavek-na-opatrne-sumce-rybkafilet-ryby-candat-2019-2filet-ryby-candat-2019-3podvodak-pijavice-zizalypodvodak-feeder222podvodni-splavek-opatrne-sumce2podvodni-splavek-opatrni-sumcit-klip-sumcikonske-pijavice-2019-1Obaplovak-montaz1plovak-montaz2podvodak-popup1podvodak-popup-kaprpodvodni-splavek-sumci-szvukovy1podvodni-splavek-sumci-stika1podvodak-bubenik-truman-ja

I když se běžně používají na lov s podvodními splávky klasické kaprové pruty, při lovu sumců pak sumcová výbava, já letos dal přednost také jemnějším montážím za použití feederového prutu. Rád používám podvoďáky s delším průběžným nástavcem (plastovou trubičkou) a karabinkou, které se dají běžně koupit v rybářských obchodech, nebo si také podvodní splávky sám vyrábím z korku od vína a plastových trubiček běžně používaných u krmítek. Plováky, které mají za úkol nadzvedávat nástrahu pak dělám z korků z vína a zašroubovacích oček.

Pijavky koňské a rousnice na podvodním splávku, smrtelná kombinace na sumce! 🙂

Proč použít podvodní splávky a plováky?

Asi nejčastěji lovím na podvodní splávky s jemnějším náčiním všude, kde používám i jiné metody lovu, s většími pruty pak tam, kde nemohu nastražit klasicky na trhačku, buď kvůli lodím, či jinému pohybu na hladině, nebo díky předpisům, které platí na svazové vodě, kdy rybář nesmí podle rybářského řádu zabrat celý tok řeky, ale musí nechat jednu třetinu volnou. Dalším důvodem pak bývá u mě někdy fakt, že jsem zrovna bez lodi a nemohu zavážet. V neposlední řadě využívám podvodní splávky proto, že mě s podvoďáky baví chytat a občas si také nějakou tu rybu na podvodní splávek ulovím. 🙂

Plováky pak využívám při chytání ve vodním sloupci, nebo tam, kde se pomocí plováku dokáži vyhnout nějaké překážce. Také ve vysokých travách rostoucích u dna je plovák neocenitelnou pomůckou montáže.

Podvodní splávek a rybka, montáž na opatrné sumce…

Montáž na opatrné sumce – detail…

Co nastražit na podvodní splávky či plováky?

Já nejčastěji podvodní splávky používám při lovu sumců, pak používám v kombinaci s živou nebo mrtvou rybou, také se podvodní splávky skvěle hodí při chytání na žížaly či koňské pijavky, které by se neměly nastražovat na dno, protože se na dně rády zahrabávají do různého nánosu ležícího na dně. Podvodní splávky a plováky pak využívám pro chytání ve vodním sloupci, kdy na konec montáže nastražuji nejčastěji různé PopUp nástrahy.

Podvodní splávek – montáž s pop up nástrahou do vodního sloupce…

Kapři se většinu dne zdržují právě ve vodním sloupci, kde je jde také chytat…

Mou nejoblíbenější nástrahou při chytání candátů, ale i štik, úhořů a menších sumců, jsou filety-řízky z mrtvých ryb a hlavy ryb i s částí těla a vnitřnostmi. Na tuto nástrahu mám především na řekách největší úspěchy.

Filet-část mrtvé ryby…

Takto nastraženému kousku ryby často neodolá nějaký ten dravec….

Při cíleném lovu candátů návazec zjemňuji a používám fluorocarbon, při chytání menších sumců, štik, úhořů raději využívám lanko. Bohužel i silnější fluorocarbon občas něco překousne!

Chytání na feeder s podvodními splávky

Od loňského roku testuji podvodní splávky v kombinaci s heavy feederovými pruty. Moc se mě osvědčily při chytání úhořů na žížaly a to hlavně tam, kde je dost členité dno a větší množství naplavenin u dna. Ovšem skvělé jsou také při nastražení části mrtvé rybky, kdy v proudné vodě lákají k záběru dravce jako štiky, sumce, ale také například candáty. V neposlední řadě jsem zkoušel na větší háček zavěsit koňskou pijavici a chytit na podvodní splávek menšího sumce, ale v noci mě pijavky ožírali trumeni a úhoři, tak zatím jsem sumce nedostal, ale budu to zkoušet na pijavky dál, tak snad to jednou dopadne a přemluvím na podvodní splávek a pijavku i nějakého sumce. To žížaly jsou na podvodním splávku velice úspěšné! Chodí na ně jak sumci, tak úhoři a již jmenovaní trumeni.

Nachystáno na úhoře, takto navázaná montáž skvěle funguje….

Montáž s plovákem do vodního sloupce…

Všechny možné montáže s podvodními splávky a plováky najdete v naší Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží! Stačí kliknout. 🙂

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím